בקרוב נלך בלובה אליאב פינת דליה רביקוביץ'

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרמטכ"ל ה-12 של ישראל משה לוי, חבר הכנסת אריה לובה אליאב, המשוררת דליה רביקוביץ', מתכננת כיכר דיזנגוף ג'ניה אוורבוך ועסאד אל-סעיד, ראש עיריית יפו לפני קום המדינה - כל אלו, יחד עם שבעה נוספים, אושרו שלשום בוועדת השמות וההנצחה בעיריית תל אביב להנצחה ברחובות העיר.

התחרות על הזכות להיות מונצח ברחובות תל אביב גדולה מתמיד. ועדת השמות וההנצחה דנה בימים אלה ב-138 הצעות להנצחת אישים, גופים ואירועים. שלשום אישרה הוועדה 12 שמות, בהם שמונה גברים, שלוש נשים וקבוצה אחת, שלגביהם היתה הסכמה רחבה. ל-126 המועמדים האחרים נותרו 18 רחובות פנויים בלבד. אם לא ייבחרו, עשויים המועמדים האלה להידרש להמתנה ארוכה עד שתהיה אפשרות נוספת להנציחם.

הוועדה כוללת חמישה חברי מועצת העיר ושבעה נציגי ציבור, ובהם העיתונאי איתן הבר, חוקרת תולדות תל אביב שולה וידריך והמסעדן חמיס אבולעפיה. הרשימה שאישרו טעונה עדיין את אישור ועדת הכספים של העירייה ומועצת העיר. רק אחר כך יוחלט באילו מהרחובות הפנויים להנציח כל אחד מהשמות שנבחרו.

לחצו להגדלה

כן ברשימה הרב אריה לוין, שהיה ידוע כ"רב האסירים"; האחים ביילסקי, קבוצת פרטיזנים שפעלה בפולין; הכוריאוגרפית שרה לוי תנאי, מחלוצות המחול בארץ; הזואולוג הפרופ' היינריך מנדלסון; יוסף ברלבסקי, חוקר ידיעת הארץ ותנ"ך; יעקב בוקעי מעולי הגרדום; ושלום רוזנפלד, ממקימי העיתון "מעריב".

יו"ר ועדת השמות וההנצחה, עו"ד חביבה אבי-גיא, המשמשת חברת מועצה מטעם סיעת הגמלאים, מספרת כי ההצעות התקבלו בשנה החולפת. לדבריה, על מנת למנוע עוגמת נפש מבני משפחה וממליצים, הוועדה דנה בשמות רק כאשר יש מלאי מספיק של רחובות פנויים שבהם ניתן ליישם את ההחלטות.

"אני מאמינה שהנצחה במקום ציבורי זה הכבוד הכי גדול שעירייה יכולה להעניק לאישיות או למאורע. הבקשות זורמות באופן בלתי פוסק", היא אומרת. "יש לנו בעיה מאוד רצינית בתל אביב. מלאי הרחובות הידלדל מאוד. בעבר הנציחו ביד יותר רחבה. היום, בגלל היעדר מקום, צריכה להיות מסננת גדולה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

בשמות הנוספים שהוצעו להנצחה וממתינים עדיין לאישורם - המדינאי אבא אבן; חנה אבנור, שהיתה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב ושופטת עליון; השופט עדי אזר שנרצח ב-2004; האדריכל אריה אלחנני; המפקד הראשון של משטרת תל אביב, חיים אלפרין; המשורר, הסופר והמתרגם אהרון אמיר; פרופסור איברהים אבו-לוגוד שהיה סגן נשיא אוניברסיטת ביר זית; רופא העיניים פרופ' מיכאל בלומנטל; יצחק בן אהרון, שהיה שר וחבר כנסת; העיתונאי אדם ברוך; הזמר מייק ברנט ששם קץ לחייו; יעקב גרונדמן שהיה שחקן ומאמן נבחרת ישראל בכדורגל; סטפניה וילצ'ינסקה שהיתה שותפתו של יאנוש קורצ'אק בניהול בית היתומים; גד יעקבי ששימש שר ושגריר ישראל באו"ם; השופט העליון חיים כהן; העיתונאי יוסף (טומי) לפיד שכיהן גם כשר המשפטים; הרופא פרופ' דיוויד ניב שנרצח ב-2007; מפקד סיירת מטכ"ל שנפל במבצע אנטבה, סא"ל יוני נתניהו, אחיו של ראש הממשלה; ג'ו עמר, מחלוצי הזמר המזרחי בארץ; השייח' פתחאללה סטל, מואזין במסגד הגדול ביפו ובמסגד חסן בק; השחקן ישראל (פולי) פוליאקוב; המפיק אברהם (דשא) פשנל; שוער מכבי יפו הרצל קביליו; ומאמן הכדורסל רלף קליין.

"ההנצחות בעתיד הקרוב לא תהיינה ביד רחבה", מוסיפה אבי-גיא. "הנצחה זה פור אבר אנד אבר. אנחנו מנציחים כבר בסמטאות, במשעולים, בכיכרות. אני מקבלת מדי פעם הצעות 'תחליפי שמות של רחובות, תחתכי רחובות ארוכים', אבל זה לא מקובל כיוון שהרחובות זו המורשת התרבותית של העיר", מוסיפה אבי-גיא ומסכמת: "אין ברירה, אנחנו חייבים לחפש דרכים אלטרנטיביות להנצחה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ