עדויות: הבדואים שמעבירים את המסתננים לישראל קוצרים איברים וסוחרים בהם

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

באחרונה התקבלו עדויות על תופעה במדבר סיני - סחר באיברי מסתננים המבקשים להגיע לישראל. זאת, על פי תחקיר רשת CNN שפורסם באחרונה. על פי עדויות הארגון האיטלקי The New Generation Foundation for Human Rights, בדואים המעורבים בהעברת המסתננים לישראל קוצרים איברים מגוף האנשים, לעתים בעודם בחיים. עדויות לתופעה נראו בקברי אחים של מסתננים אפריקאים שבהם נמצאו גופות חסרות איברים.

עוד על פי עדויות, הסוורקה - שבט בדואי המעורב גם בעינויים ואינוס של מסתננות - איים על מסתננים פעמים רבות כי יקצור איברים מגופם. על פי התחקיר, השבט אף מימש את איומיו כמה פעמים, וקצר איברים מאנשים ככל הנראה חיים, לאחר שסימם אותם. חמדי אל עזזי, נציג הארגון שחשף את התופעה, טען כי בידיו תמונות של גופות שצולמו בחדר המתים בית החולים באל-עריש, בהן רואים גופות מצולקות באזור הבטן. על פי התחקיר, רוב האיברים שבהם סוחר השבט הם קרנית, כבד וכליות.

כפי שפורסם ב"הארץ", מדו"ח ארגון רופאים לזכויות אדם (רל"א) עולה כי המסתננים עוברים עינויים שונים בהם מכות אגרוף, סטירות, בעיטות והלקאה בשוטים, כוויות, צריבה בברזל מלובן, מכות חשמל ותלייה מהרגליים או מהידיים. תוך כדי כך יוצרים המבריחים קשר עם משפחות המסתננים, ואלו ממהרים לשלם את הסכומים שדורשים המבריחים. עוד מעידים המסתננים כי נמנע מהם מזון בעת החזקתם בשבי ונשים רבות דיווחו כי הותקפו מינית.

עדותה של סמירה, בת 21 מסודאן, שבאה לישראל לאחר שבעה חודשים בשבי בסיני, שופכת אור על מצב הפליטים במדבר. עדותה ניתנה בפני דיין בית הדין למשמורת במתקן סהרונים בנגב, מרט דורפמן. לדבריה, "קיבלו אותי שני אנשים שדרשו שנשלם להם 2,800 דולר בעד הברחה לישראל. לא היה לי כסף. כדי שלא נברח, קשרו אותנו בשרשראות ברזל ברגליים. בשרשרת אחת היו קשורים 15 אנשים. אני הייתי קשורה ככה שבעה חודשים", סיפרה. בעת הדיון בעניינה הציגה כוויות ופצעים שנותרו על גופה.

עוד סיפרה סמירה כי בשלושת החודשים האחרונים בשבי נאנסה בכל ערב. "בערבים הם היו משחררים אותי מהשרשרת ולוקחים אותי להתפנות לשירותים. ליד השירותים יש סככה, אז אנסו אותי אחד אחרי השני. כך זה נמשך שלושה חודשים, פרט לאותם ימים שבהם הייתי במחזור או שהאחראי שלהם היה באזור". לדבריה, רק לאחר שהגיעו אנשים נוספים מארץ מוצאה הם סייעו לה באיתור דודה, שהעביר את הכסף שדרשו מבריחיה, ואז היא שוחררה.

ארגוני זכויות האדם בישראל טוענים כי לא נתקלו בעדויות לתופעה, אם כי שמעו ממסתננים רבים שהגיעו אליהם כי אוימו פעמים רבות שאם לא ישלמו את הסכומים שדורשים המבריחים אלו יקצרו את איבריהם.

תגובות