"200 אלף נשים בישראל חיות בפחד וטרור"

היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים צוין בעצרת בתל אביב. לבני: הדרת נשים מהמרחב הציבורי היא סימן מקדים לאלימות כלפיהן

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

לצד ארונות קבורה, נרות זיכרון ומודעות אבל, התכנסו בתל אביב הבוקר (חמישי) כ-100 בני אדם - רובם נשים - לציון היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים. הצעדה, שאורגנה על ידי ארגון ויצ"ו, החלה בבית הארגון והסתיימה בעצרת במוזיאון תל אביב.

הצועדים נשאו 15 ארונות קבורה, שהוכנו לזכר 24 הנשים שנרצחו השנה על ידי בני משפחתן. בשנים קודמות היה מספר הארונות זהה למספר הנרצחות, אך בשל בעיות תקציב החליטו בויצ"ו להכין פחות ארונות.

"השנה נרצחו 24 נשים ממגזרים שונים, עם סיפורי חיים שונים, אך עם מכנה משותף אחד: הן היו קורבן של טרור ואלימות", אמרה בעצרת יו"ר ויצ"ו ישראל, גילה אשרת. "מדובר בעלייה של 20% משנה שעברה. מספר מקרי הרצח על רקע אלימות במשפחה נמצא במגמת עלייה מדאיגה.200 אלף נשים בישראל חיות יום-יום בפחד וטרור, וחלקן לא שורדות. בנוסף, קרוב ל-600 אלף ילדים חיים בצל אלימות. האלימות היא התנהגות נרכשת, ולכן הופכת לתופעה גם אצל הילדים החיים בצלה".

נושאים ארון קבורה בעצרתצילום: בר און דניאל

"בימים אלה פורסם מכרז להפרטת המקלטים לנשים מוכות", הוסיפה אשרת. "אנו קוראות לשר הרווחה לאפשר את הפעלת המקלטים על ידי עמותות וגופים מקצועיים בעלי ידע וניסיון. לא ניתן להפקיר את הטיפול בנשים מוכות לגופים עסקיים, פרטיים, וחסרי ניסיון".

אמיין כנען סיפר בעצרת על בתו מנאר, שנרצחה על ידי בעלה לפני שנתיים. "הוא רצח אותה והילדים נותרו שוכבים עליה" אמר בעצרת. "בשניות האחרונות אמרה לבן הבכור: 'תפוס את יד אחיך. הוא לא יכול להירדם בלי יד'. לא נשכח ולא נסלח".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני נשאה גם היא דברים בעצרת, והשוותה בין האלימות כלפי נשים לבין הנסיונות להדרתן מהמרחב הציבורי. "אני לא יכולה לומר לנשים לזהות סימנים מקדימים (לנטייה לאלימות), אם אנחנו לא מזהים את הסימנים המקדימים בחברה שלנו", אמרה לבני. "הסימנים המקדימים הם שאומרים לנשים לא לשיר, שאומרים להן לעזוב את היחידה בצבא כי מגיע מישהו שלא יכול לשרת אתן, ותעלו באוטובוס בדלת האחורית או תתלבשו אחרת כי זה מפריע למישהו אחר. הסימנים המקדימים זה כאשר אין נציגות בבתי הדין הרבניים. זה לא עניין שקשור לקבוצה מסויימת בחברה הישראלית. זה נוגע לכולם".

יו"ר הועדה בכנסת לקידום מעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי אמרה כי "מצב בו המדינה משקיעה 80% בענישה ורק 20% במניעה והתמודדות עם התוצאות הקשות הינו מצב לא תקין והוועדה תפעל לתיקונו".

בשעה שש בערב יארגן מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית מצעד עצרת ברחבת מוזיאון תל אביב, שתכלול הופעה של נינט טייב.הארונות שהוכנו לעצרתצילום: בר און דניאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ