ביקורת על החוק המגביל עתירות לבג"ץ: יפגע רק בחלשים

בעקבות הפרסום הבוקר ב"הארץ" קוראת התנועה לאיכות השלטון לשרים להתנגד להצעה. יחימוביץ: ההצעה לא תפגע בבעלי ההון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעקבות הפרסום הבוקר (חמישי) ב"הארץ", לפיו ביום ראשון תועלה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק חדשה, שתבקש להגביל את יכולת הפנייה לבג"ץ, פנו מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון אלי סולם ועו"ד מיקה קונר קרטן אל השרים החברים בועדה, בדרישה כי יתנגדו להצעת החוק, המהווה לדבריהם "חלק מהשטף החקיקתי הפוקד אותנו בימים אלה, ונועד להשתיק קולות, שאינם נוחים לשלטון ולרשויותיו".

במכתב טענה התנועה כי בהצעת החוק החדשה, שיזמו הח"כים יריב לוין ודני דנון, "יש כדי לסכן את יכולתו של העותר הציבורי להביא את מה שנחזה להיות ככשל או התנהלות בלתי תקינה של רשויות השלטון - לביקורת בית המשפט; יש בה כדי לסגור בפני העותר הציבורי את שערי בית המשפט הגבוה לצדק, בכל אותם עניינים חשובים שאינם בגדר 'סוגיות מהותיות', אלא עניינים 'יומיומיים' של בקרה על התנהלות השלטון ושמירה על שלטון החוק".

עוד נכתב כי "יש בהצעה כדי להעמיד את העותר הציבורי, מראש, בעמדה של 'חשוד מיידי' ולייצר לאותם עותרים ציבוריים דה-לגיטימציה מראש".

גם יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, קראה לוועדת השרים לחקיקה להתנגד להצעת החוק ביום ראשון. "ההצעה לא תפגע כהוא זה בבעלי הון ותאגידים לעתור ולהוכיח כי שמורה להם זכות העמידה, היא תפגע אך ורק בקבוצות מוחלשות, שאין באפשרותן לעתור ולקחת חלק בהליך המשפטי", אמרה יחימוביץ, והוסיפה כי הצעת החוק "תמנע אפילו מארגונים חברתיים להשמיע את קולם של עניים וחלשים".

הצעת החוק קובעת בין השאר כי ארגוני זכויות אדם לא יוכלו לעתור לבג"ץ אם אינם רשומים בישראל, ולא יוכלו לפנות לבג"ץ בנוגע לפגיעת הרשויות באדם מסוים, אלא אם אותו אדם בחר לעתור בעצמו. עוד נקבע כי עתירות ציבוריות יוגשו רק על נושאים בעלי חשיבות חוקתית מהותית, וכי עותר ציבורי המקבל תרומה מישות מדינית זרה, יהיה מחוייב להגיש לבית המשפט דיווח על גורמי המימון שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ