הצינורות הראשיים בגוש דן בסכנת פיצוץ

לפי דובר רשות המים, צינור המים שהתפוצץ שלשום, צריך היה להיות מוחלף לפני יותר מ-20 שנה. "זה רק עניין של זמן עד שזה יקרה במקום אחר"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

צינור המים שהתפוצץ שלשום בדרך נמיר בתל אביב צריך היה להיות מוחלף לפני יותר מ-20 שנה - כך אומרים ברשות המים. קורוזיה גרמה לפיצוץ הצינור, שגילו 51 שנה. דובר הרשות, אורי שור, אמר אמש ל"הארץ" כי אורך החיים של צינורות מסוג זה הוא כ-30 שנה. "אני סמוך ובטוח שדברים כאלה ימשיכו לקרות", אומר שור. "הצנרת הוזנחה לא רק בדרך נמיר, אלא לאורך ולרוחב של גוש דן. זה רק עניין של זמן עד שזה יקרה במקום אחר".

בתל אביב כ-50 ק"מ של קווי מים ראשיים בקוטר של 36 אינץ' (כ-91 סנטימטרים). חלק ניכר מהצינורות המשמשים את הקווים הללו בני 50 שנה ויותר. בשנים האחרונות החלה העירייה, ואחריה התאגיד, להחליף את הקווים הישנים. עם זאת, השלמת התהליך צפויה להימשך עוד שנים. על פי תכנית החומש של תאגיד המים העירוני "מי אביבים", כ-10.5 ק"מ של קווים ראשיים יוחלפו עד סוף שנת 2016, בעלות של כ-69 מיליון שקלים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לרשות המים אין טענות כלפי תאגיד "מי אביבים", שהוקם לפני כשנתיים. לדברי שור, תפקידם של התאגידים הוא לסגור פער של עשרות שנים, שבהן הזניחו רשויות רבות את תשתיות המים והביוב בתחומן. "להדביק פיגורים כל כך רציניים זה לא עניין של יום-יומיים וגם לא של שנה-שנתיים". לפי שור, הקמת תאגידי המים, ובאמצעותם השקעת הכנסות הגבייה בחידוש והחלפת תשתיות, תשפר משמעותית את המצב בשנים הקרובות.

העבודות לתיקון הצינור וחסימת הכבישצילום: דניאל בר און

הצינור שהתפוצץ בדרך נמיר מיועד להחלפה במסגרת תכנית החומש. הפיצוצים בשדרות רוקח לפני שנה ובשכונת בבלי לפני שנתיים היו בהמשכו של אותו צינור. עם זאת, מנכ"ל "מי אביבים", יפתח נאור, דוחה את הטענה לפיה אורך החיים של צינורות מסוג זה הוא 30 שנה בלבד. לדבריו, רק כעבור 50 שנה יש צורך לבדוק את מצבו של הצינור ולשקול להחליפו. "בסך הכל, בינתיים הקווים האלה מחזיקים מעמד, למעט בעיות בקטעים מסוימים", הוא אומר.

"הדרך היחידה למנוע פיצוצים היא על ידי החלפה של צינורות", מבהיר נאור. "בשנים הרחוקות לא השקיעו מספיק. ב-12 השנים האחרונות השקיעו והשקיעו הרבה, אבל זה לא היה מספיק כדי להשלים את כל הפערים. אנחנו עושים סקרים מדי פעם ובהשקעה אנחנו באמת מכוונים לאותם מקומות יותר רגישים. אי אפשר לדעת איפה פיצוצים כאלה יקרו ומתי. התכנית הרב שנתית אמורה להביא לכך שהסיכוי לפיצוצים נוספים בעיר יקטן".

תשתיות המים והביוב המוזנחות אינן רק בעיה תל אביבית. לפי משה אשכנזי, העומד בראש פורום תאגידי המים והביוב ועומד כיום בראש תאגיד מים של אזור מודיעין, בערים רבות בישראל תשתיות המים מיושנות, ויעברו עוד מספר שנים עד שיימנעו תקלות של פיצוצי קווי מים. "בערים רבות עדיין יש צנרת מים בת שלושים שנה ויותר", אומר אשכנזי. "זו צנרת שחלקה עשוי מאזבסט, מבטון או מפלדה ללא מעטפת מתאימה. אלו מערכות שהוקמו ללא תכנון מתאים וללא אמצעים כמו מעקב אחר נזילות סמויות. "יש כמה ערים", אומר אשכנזי, "ובהן חולון, ראשון לציון ורמת גן, שבהן יש כבר תשתית חדישה ובמצב טוב".

פקקים באזור תל אביב, אמשצילום: ניר קידר

נאור מסביר גם כן שמדובר בבעיה רחבה יותר, ואף כלל עולמית, המאפיינת ערים גדולות. "בארצות הברית יש הרבה מאוד ערים שמצב התשתיות בהן יותר גרוע מאשר בתל אביב - בוושינגטון ובניו יורק למשל. גם בלונדון המצב הרבה יותר גרוע. בכל העולם המערבי יש בעיה כזאת בערים הוותיקות".

השתתף בידיעה: צפריר רינת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ