פיצוץ הצינור גרם לפקקי ענק ברחבי תל אביב; תיקונו הושלם רק בלילה

אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

פיצוץ הצינור בדרך נמיר ובעקבותיו חסימת הכביש בקטע שבין הרחובות שאול המלך וארלוזורוב, לכיוון צפון, גרם אתמול לפקקי ענק בתל אביב ובעיקר בנתיבי איילון. נהגים דיווחו על נסיעות שנמשכו שעה ואף יותר בתחומי העיר. עומסי תנועה חריגים היו גם ברמת גן ובגבעתיים. מאז שהתפוצץ הצינור עמלו על תיקונו באופן רציף, גם בלילה. אמש הושלם התיקון, שכלל החלפת קטע באורך חמישה מטרים ואיטום הצינור בבטון. הבוקר תיבדק פעילותו ואם לא יהיו תקלות, ייפתח הכביש מחדש.

זהו המקרה השלישי בשנתיים בו מתפוצץ צינור מים ראשי בתל אביב ומביא לשיבושים קשים בתנועה ברחבי העיר. לפני שנה, בנובמבר 2010, התפוצץ צינור המים הראשי בצומת דרך נמיר ושדרות רוקח. גם במקרה זה, גילו של צינור המים שהתבקע היה 56, ונדרש בהחלפה 26 שנה קודם לכן. בתחנת הניטור העירונית הבחינו בלילה בחשד לדליפה, אולם רק חפירת בור תחת הכביש גילתה בשעות הבוקר כי מדובר בפיצוץ משמעותי. פיצוץ הצינור, שנגרם כתוצאה מבלאי, הוביל לסגירת שדרות רוקח מנתיבי איילון עד אבן גבירול, בשני הכיוונים, במשך יממה. חסימת הכביש גרמה לעומסי תנועה כבדים ברחבי גוש דן.

קטע אחר של אותו צינור ראשי התפוצץ שנה ושלושה חודשים קודם לכן, באוגוסט 2009, ליד שכונת בבלי. הפיצוץ גרם להצפה של הכביש ושל המנהרה העוברת תחת דרך נמיר בין הרחובות קוסובסקי ובני דן. זרם המים סחף אתו מכוניות, אך איש לא נפגע. הפיצוץ גרם לשיבושים קשים באספקת המים לתושבי שכונות צפון העיר. העירייה הציבה עבור תושבי שכונת בבלי מכלי מים ברחובות.

בתאגיד המים העירוני אומרים כי בשנה יש מאות פיצוצים ותקלות, קטנים יחסית, בצינורות המים והביוב. הציבור אינו חש בהם כיוון שהם כמעט ואינם משבשים את אספקת המים או מובילים לחסימת צירי תנועה מרכזיים. מדובר בכ-900 ק"מ של צינורות מים קטנים יותר, ו-600 ק"מ של קווי ביוב. רבים מהצינורות האלה ישנים גם כן. בהחלפת הצינורות האלה ישקיע "מי אביבים" כ-225 מיליון שקלים בחמש השנים הבאות.

מקרים קודמים

אוגוסט 2009 פיצוץ בצינור בבבלי גורם להצפת כביש, ולהפסקת אספקת המים לצפון העיר

נובמבר 2010 פיצוץ באותו הצינור בשדרות רוקח גורם לפקקי ענק במשך 12 שעות

תגובות