חוויותיו של מפקד סהרונים: כישופים, אלימות ופשרה

גונדר משנה שמעון ביבס לומד שפות חדשות, מפשר בין סודנים לאריתראים ומנסה להקל על חיי המסתננים תוך כדי עמידה בנהלי השב"ס

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

גונדר משנה שמעון ביבס, הגיע כמו בכל יום לתאי קליטת המסתננים שהגיעו למתקן הכליאה סהרונים כמה שעות קודם לכן. "שלום לכולם, אני המפקד" אומר ביבס באנגלית בסיסית למסתננים התשושים ששוכבים עייפים בשני תאי כליאה זמניים. "מישהו מדבר אנגלית?" הוא שואל את המסתננים. אחד מהם יוצא ומשמש פה לשאר מאה המסתננים. ביבס מנהל עם המסתנן מאריתריאה שיחה קצה ומרגיש צורך לומר משהו על האנגלית שלו. "אם המורה שלי לאנגלית היתה שומעת אותי - איך אני מדבר היום את השפה - היא היתה גאה בי. היום אני לומד גם את השפות שלהם, עכשיו אני לוקח קורס בטיגרית".

עד לפני שנתיים עוד התמודד ביבס עם בכירי העבריינים של מדינת ישראל, בזמן שהותם בבתי הכלא השונים אבל אז הוא מונה לעמוד בראש כלא סהרונים. "לא היה לי שום מושג על האוכלוסייה הזו, למדתי את הכול תוך כדי תנועה" מסביר ביבס שנאלץ להתמודד עם מתקן כליאה שאין דומה לו בשירות בתי הסוהר. "בתחילת הדרך לא הבנו ממש את ההבדלים בין העמים ולא הבנו שלכל אחד יש מנהגים וחיים שונים משל האחר. כל תגרה בין אריתראי לסודני הביאה לתגרה אלימה של מאות אסירים שכללה גם כיסאות וספסלים וכל מה שבא ליד. רק אחרי הקטטות האלה הבנו שחייבים להפריד ביניהם ולעשות סדר בבלגן". פעולתו הראשונה של ביבס היתה הפרדת הסודנים והאריתראים. הפעולה השנייה היתה קיבוע הספסלים לאדמה.

יום אחד הבחין ביבס במנהג של המסתננים ששינה את דרך ההתמודדות מול המסתננים הבעייתיים. ביבס הבחין שהצעירים שבחבורה לעולם לא הולכים לפני מבוגר מהם. ביבס לקח את אחד הצעירים ושאל אותו מדוע כולם הולכים מסביב כאשר יש אדם מבוגר במרכז הרחבה וזה השיב לו בתגובה שמדובר במנהג של כבוד כלפי המבוגר. "הבנתי שיש לי פה אפשרות לשלוט בצורה טובה יותר. היום, כשיש לי סכסוך בין המסתננים אני מביא מיד את המבוגרים שבחבורה ודואג שהם יפתרו את הבעיות ולשמחתי זה עובד מצוין".

בכל אגף שלוש טלוויזיות, כדי למנוע קטטותצילום: אלי הרשקוביץ

שלושה ימים בשבוע לן ביבס בין כותלי בית הכלא, בקראוון פשוט למדי שהוקצה עבורו. לפני כחודש, בזמן שהיה בחדרו נכנס אחד הסוהרים במקום והודיע לו שיש מסתננת מסודן שמשתוללת בתוך האגף. ביבס הגיע לאגף והבחין באישה כשהיא צועקת ובוכה ומתגלגלת על האדמה. הרופא התורן והחובש הוזעקו מיד לאגף וניסו להבין מה קרה לה. "רק אחרי כמה דקות ניגשו אלינו נשים אחרות ואמרו לנו שאחת הנשים הטילה עליה כישוף חמור. לא עזר שום רופא ושום חובש - היא הייתה בהיסטריה, כאילו היא עומדת למות. בסופו של דבר, אחד המסתננים אמר לי להביא למקום קייס מכובד שהסיר ממנה את הכישוף".

לאחרונה החליט ביבס להכניס טלוויזיות לתוך האגפים. ביבס שרצה בטוב, החליט להציב את הטלוויזיה במרכז חדר האוכל של כל אגף. מהר מאוד התפתחו בין הצדדים תגרות המוניות בעקבות מאבק על הערוץ שיבחר. "כל ערוץ שלא תבחר - יש שליש מהאנשים שלא מבינים את השפה והפכו מתוסכלים. היום בכל מועדון כזה יש שלוש טלוויזיות: אחת בערוץ הסודני, אחת בערוץ האריתראי ואחת בערוץ האתיופי. קיבלתי תקציב מיוחד כדי להתקין את צלחות הלווין של כל הערוצים האלה".

ביבס מנסה להתהלך בתפר שבין המנהגים והתרבות של המסתננים הכלואים במתקן לבין הנהלים של שירות בתי הסוהר. "אנשי האו"ם מתהלכים במתקן באופן חופשי. לפני כמה חודשים היה לנו מידע מודיעיני שיש כוונה מצד המסתננים לפגוע באותם פקחים כדי לעלות את הנושא לכותרות, לכן אסרתי על כניסת אנשי האו"ם לאגפים".

שמעון ביבס בכלא סהרוניםצילום: הרשקוביץ אלי

ביבס מספר עוד כי "היו לנו שלושה נסיונות של בריחה מהמתקן, לכן שמנו גדר טלטלית. אם יש לי מסתנן שבורח מהמתקן, אנחנו נרדוף אחריו עד שנתפוס אותו, גם אם זה ייקח שמונה שעות. למרות הרצון שלנו לתת למסתננים כמה שיותר עצמאות וחופש במתקן עדין יש את הנהלים של שב"ס ואנחנו לא נוכל להתפשר בנושא".

בצהריים מתיישב ביבס בשולחן האחרון בחדר האוכל יחד עם עוד כמה קצינים. על השולחן מניחים עובדי המטבח את ארוחת הצהריים לצד צלחות סלטים. "אתה יודע שהמסתננים ביקשו ממני שלא להביא להם מלפפונים כי זה אוכל של בהמות", הוא אומר בחיוך ומוסיף: "החלפנו להם את זה בירקות שונים, גם פלפל אדום הם לא אוכלים. הם דורשים כמה שיותר דברים מתוקים, כל מה שמתוק הם רוצים וכמה שיותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ