הממשלה תתמוך בהגדלת המענק לחיילים משוחררים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה לתמוך היום בהצעת חוק שנועדה להגדיל משמעותית את המענק לחיילים משוחררים מ-9,300 ל-20,000 שקלים. מדובר ביוזמה של ישראל ביתנו, שהתקבלה על ידי הממשלה, כחלק מהסכמות שנקבעו בוועדת טרכטנברג ובסיכומים שנעשו בקואליציה. היוזמה מותנית באישור החקיקה בכנסת.

אם תאושר הצעת החוק של ח"כ משה מטלון ייגדל כבר מינואר 2012, באופן הדרגתי, המענק הניתן לחיילים משוחררים. המענק המוגדל יינתן גם למי שמוגדרים כתומכי לחימה או כאלה שעשו בין היתר גם שירות אזרחי. ח"כ מטלון אמר בתגובה כי "חובתה של המדינה לתגמל ולהוקיר את חיילי צה"ל שעשו את משימתם מתוך דבקות ונאמנות".

בנוסף, היום תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק, שתחייב את המדינה לממן לימודי תואר ראשון לחיילים שהשלימו שירות צבאי מלא. תוכן ההצעה נחשף לראשונה ב"הארץ".

על פי ההצעה, שיזם ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), המדינה תפריש מענק חודשי בגובה עד שכר מינימום, לחיילים ולמשרתי שירות אזרחי החל מהשנה השנייה לשירותם, עם עדיפות בשכר ללוחמים ולתומכי לחימה. 75% מהתגמול שישולם לחיילים ייכנס לקרן להשכלה גבוהה עבורם, אשר תכלול בתוכה גם מכינות קדם-אקדמיות, מוסדות להכשרה מקצועית וישיבות על-תיכוניות.

משמעות ההצעה היא שכל מי ששירת שירות צבאי מלא, יצבור די כסף כדי לממן לעצמו תואר אקדמי מלא. בהתאם למשך ולסוג השירות הוא יוכל לקבל גם דמי מחיה עד 1,000 שקל מדי חודש במהלך לימודיו. האוכלוסייה הערבית תוכל להשתלב בחוק באמצעות השתתפות בשירות האזרחי, והקרן לאותו שירות אזרחי תעבור ממשרד הביטחון, בשל רתיעת המגזר מקבלת תשלום ממנו.

הצעה זו גובשה לאחר עבודה יסודית שערך בשעה האחרונה ברוורמן, לשעבר נשיא אוניברסיטת בן גוריון, בשיתוף עם מומחים מתחום הכלכלה, האקדמיה והצבא. התוספת התקציבית הנדרשת להצעת חוק הזו היא כ-2 מיליארד שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ