למה רצתה לבנת למנות רופא ליו"ר מועצת רשות העתיקות?

שרת התרבות והספורט רוצה לשנות את החוק הקיים, כך שיתאפשר לה למנות ראש מועצה שאינו חבר באקדמיה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

עימות חריף בין שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, לבין האקדמיה הלאומית למדעים על רקע מינוי ראש מועצת רשות העתיקות. מחר תדון ועדת החינוך של הכנסת בהצעת חוק שהגישה לבנת שתאפשר לה למנות לתפקיד גם מועמדים שאינם חברי האקדמיה. לקראת הדיון הכינה האקדמיה מסמך שתוקף בחריפות את החוק המוצע.

העימות בא על רקע סירובה של לבנת למנות לתפקיד אחד משלושת המועמדים שהציעה נשיאת האקדמיה הלאומית, פרופ' רות ארנון - שלושתם מומחים מתחום ההיסטוריה והארכיאולוגיה. לפני ארבעה חודשים פנתה השרה לפרופ' עודד אברמסקי, מומחה לנוירולוגיה מבית החולים הדסה וחבר האקדמיה הלאומית למדעים, לעמוד בראש מועצת רשות העתיקות. מינויו של אברמסקי לא צלח, ככל הנראה בשל התנגדות האקדמיה.

לדברי אברמסקי, בלשכת השרה דיברו עם אדם אחר באקדמיה שהמליץ עליו. "פנו אלי לפני שלושה או ארבעה חודשים. לא אמרתי כן, לא אמרתי לא. שלחתי קורות חיים ומאז לא שמעתי כלום. אני לא מעורב בכל מה שקרה לאחר מכן".

השרה לימור לבנת. "התקפות ממניעים פוליטיים"

מועצת רשות העתיקות היא מעין ועד מנהל לרשות, שממונה בין היתר על קביעת המדיניות ואישור התקציב. על פי החוק הקיים, יו"ר המועצה חייב להיות חבר האקדמיה הלאומית למדעים.

ביולי האחרון הגישה לבנת הצעה לחוק שנועד לאפשר לה למנות מועמדים שאינם חברי האקדמיה הלאומית. על פי ההצעה, ישונה הליך בחירת החברים ויו"ר מועצת רשות העתיקות: יו"ר המועצה יהיה "מדען בכיר מתחום ההיסטוריה וארכיאולוגיה", ללא ההגבלה של חברות באקדמיה הלאומית. למועצה יוכלו להתמנות חוקרים גם מקרב המכללות ולא רק מהאוניברסיטאות.

לקראת הדיון בוועדת החינוך, הכינה האקדמיה הלאומית למדעים מסמך התוקף בחריפות את הצעת החוק. "בדברי ההסבר נאמר שהחוק הקיים 'מחייב לבחור את יו"ר המועצה מתוך רשימה מצומצמת של מועמדים, אף שבפועל ישנם מועמדים ראויים רבים שאינם חברי האקדמיה'. דברי הסבר אלה אינם תואמים את המצב האמיתי (...) אין כאן 'רשימה מצומצמת של מועמדים' כלל ועיקר", נכתב.

עוד נטען במסמך כי המהלך של השרה עתיד לפגוע "בתפיסת מעמדה המדעי והלאומי של רשות העתיקות (...) זאת אינה רק זכותה של הממשלה להבטיח את קיומה של מסורת זו, אלא גם חובתה". לעמדה זו הצטרפו גם ראשי המכונים לארכיאולוגיה באוניברסיטאות העברית, תל אביב, חיפה ובן גוריון וכן יו"ר המועצה הארכיאולוגית, (גוף נפרד המייעץ לשרה בנושאי ארכיאולוגיה), פרופ' רוני רייך.

את הצעת החוק תוקף גם היו"ר המכהן של מועצת רשות העתיקות וסגן נשיאת האקדמיה הלאומית, פרופ' ב"ז קידר: "בשנים האחרונות מקבלת האקדמיה הלאומית למדעים עוד ועוד תפקידים בלי שהיא מבקשת. כאן זה בדיוק ההפך - רוצים להפחית מהתפקידים שלנו ורוצים שאנחנו נעזור בבחירת אנשים מחוץ לאקדמיה. אני לא חושב לפקיד ואפילו לשרה יש יכולת לקבוע. צריך שהנוגעים בדבר יתעשתו ויבינו שזה לא לטובת רשות העתיקות", אמר.

מלשכת השרה לא התקבלה תגובה לגבי מינוי אברמסקי. "את מה שיש לשרה לבנת לומר על ההתקפות, שמגיעות אך ורק ממניעים פוליטיים של גורמים כאלה ואחרים, היא תאמר ביום שני בדיון בוועדת החינוך של הכנסת", אמרו בלשכתה. באשר לביקורת על התיקון לחוק נמסר: "התיקון לחוק רשות העתיקות נועד לאפשר מינוי יו"ר למועצה מתוך מגוון רחב יותר של אנשי אקדמיה בתחומים הרלוונטיים - ארכיאולוגיה והיסטוריה - ולא לכבול את ידי השר הממנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ