200 מבקשי מקלט הפגינו: "עצרו את העינויים בסיני"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

כ-200 מבקשי מקלט הפגינו ביום שישי בבוקר מול השגרירות האמריקאית בתל אביב וקראו לארצות הברית להתערב במתרחש בסיני, ולפעול למניעת העינויים הקשים שעוברים מסתננים המבקשים לחצות את הגבול לישראל.

המפגינים, רובם מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה, נשאו שלטים עליהם נכתב "עצרו את העינויים" ו"כולנו בני אדם". "החלטנו לקבוע את ההפגנה מול השגרירות כי מדובר בבעיה גלובלית", אמר פילימון, מבקש מקלט מאריתריאה השוהה שנה בישראל ועבר עינויים קשים במדבר, "ארה"ב היא מעצמה ויש לה את הכוח להפעיל לחץ על מצרים שתפעל לעצירת העינויים הקשים. המבריחים במדבר מנצלים את חוסר האונים של האנשים במדבר לעשיית כסף". מעדויות שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי העינויים בסיני נמשכו בחודש האחרון. רוסום וולדמרים אנדום אזרח אריתריאה בן 25, נכנס לישראל בתחילת נובמבר לאחר יותר משנה בה שהה בסיני. הוא שילם סכום של 31,000 דולר ככופר לאחר שבני משפחתו מכרו את ביתם ובהמותיהם. בעדותו בבית הדין לביקורת משמורת במתקן סהרונים טען כי הגיע לישראל לעבוד, ואם היה מודע לסבל שהוא עומד לעבור בדרך לא היה מנסה להיכנס לארץ.

"קיבלתי מכות מהמבריחים באמצעות מוט חשמלי", סיפר אנדום, "תלו אותי עם הרגליים למעלה, צרבו אותי עם פלסטיק חם וכיסו לי את העיניים בבד, כך שלא ראיתי אור יום במשך חודשיים. קיבלתי אוכל רק פעם בשלושה ימים - חתיכת לחם קטנה, ולכן גם סבלתי מרעב". דיין בית הדין, מרט דורפמן, הורה לאחר הדיון על שחרורו של אנדום תוך יומיים, לאחר שלפי פרוטוקול הדיון מצא כי עדותו מהימנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ