למרות שאינם מכירים במדינה: ב"טליבאן" פנו למשטרה

הפלג החרדי קיצוני - שנשותיו עוטות על עצמן כיסויי גוף מלאים - אינם מכירים במוסדות המדינה, מקווה שהשוטרים יושיעו אותם מאיומים שהופנו כלפיהם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

אנשי "כת הטאליבן", הפלג החרדי-קיצוני בירושלים, אינם מכירים במוסדות המדינה, אך בכל זאת הם פנו שלשום (שישי) למשטרה בבקשה שתגן עליהם מאנשי העדה החרדית. במכתב ששלחו למשטרת ירושלים טענו אנשי הכת כי החרדים מאיימים לפגוע בהם.

מנסחי המכתב הם מתפללי בית המדרש "תהילות ישראל", השוכן בשכונת גאולה בירושלים, אליו באים חסידים רבים אשר משתייכים לפלג הקיצוני. הם החליטו לפנות למשטרה לאחר שבמוצאי שבת לפני שבוע הגיעו אל מחוץ לבית המדרש כמאה מאנשי העדה החרדית, והחלו לגדף את אנשי הכת. האירוע אף גלש לתגרות ידיים בין הטאליבנים לחרדים.

הרקע למתיחות הוא מכתב גילוי דעת שניסחו ראשי העדה החרדית כנגד אנשי הכת, ובו הם מוקיעים אותם, ובפרט את נשותיהם. "בצער רב שמענו אנו, הבד"צ הח"מ, על מעלליהם של קבוצת נשים שעקרו דעת תורה מישראל", כתבו החרדים. "הן אינן שולחות את צאצאיהן לתלמוד תורה ולבתי חינוך ומונעות מהן רפואה...אנו מזהירין שאסור להיגרר אחריהן...כי סופן אבדון וכליה".

"אמא טאליבן" מובלת לביהמ"ש בחשד להתעללות בילדיה, לפני שלוש שניםצילום: טס שפלן

לאור גילוי הדעת ובעקבות אירועי השבוע שעבר, החליטו אנשי הטאליבן - בצעד חריג - לערב את המשטרה. "מרשיי סבורים כי גורמים מוסתים עלולים לפגוע בהם", כתב סנגורם, עו"ד יאיר נהוראי, לסגן מפקד תחנת הבירה. "מאז פרסמו פרנסי העדה החרדית גילוי דעת בעניינם, גורמים בעולם החרדי פוגעים בהם... בנסיבות אלה מבקשים מרשיי ממשטרת ישראל לפעול בדחיפות להרגעת האווירה ולשמירה על ביטחונם".

בהתאם לציפיות, גם אמש הגיעו אל מול בית המדרש כמאתיים אנשי העדה החרדית והחלו בקריאת פסוקים וקריאות גנאי לעבר חסידי "תהילות ישראל". אלה נערכו לכך מראש, וכשעתיים קודם לכן החלו לערוך סלקציה מחמירה בכניסה. כמו כן, הם התקינו מצלמות אבטחה חדישות. "יש המון רבנים שתומכים בנו", אומר ישעיה שלום, חסיד "תהילות ישראל" אשר אשתו ובנותיו עוטות עליהן את כיסויי הגוף- מהם קיבלה הכת את כינויה. "ביניהם גם הרב רומפלר, האדמו"ר של בית המדרש. אלא מה, הוא כתב שני ספרים על צניעות ובאחד מהם התייחס לנושא של השאלים (כיסויי הגוף), אז העדה החרדית נטפלה דווקא אליו ואלינו, החסידים שלו". לדבריו, הנשים אשר אינן שולחות את ילדיהן לבתי הספר ומונעות מהם טיפולים רפואיים הן מיעוט זניח, העושות עוול עם היתר.

אנשי העדה החרדית לא מקבלים את טיעוניו של שלום. הם גורסים כי מדובר בעיוות קיצוני של ההלכה היהודית. "זה מחריב משפחות", הסביר אחד המפגינים אתמול. "אנחנו מפחדים שהקהילה שלהם תלך ותתרחב". באשר לחשש העיקרי מפני נשות הטאליבן, אמר: "חוץ מהלבוש שלהם, שהוא משונה קצת, זה גורם למצב שהאישה כופה על הבעל אורח חיים כזה, ואז הנשים בעצם שולטות בבעליהן. זה מנוגד לציווי שאומר 'והוא ימשול בך'".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ