יוצאי אתיופיה הפגינו: קצב העלאת הפלשמורה איטי

כ-300 מפגינים מחו על החלטת הממשלה לצמצם את כמות העולים החודשית מ-200 ל-110, וזאת על אף דיווחים על תנאי מחיה ורעב קשים במחנה שלהם

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

כ-300 יוצאי אתיופיה מכל רחבי הארץ שמשפחותיהן ממתינות לעלות לישראל ממחנה הפליטים בגונדר, הפגינו היום (ראשון) מול המשרד לקליטת עלייה בקרית הממשלה בירושלים. חלקם אף פרצו את הגדרות המקיפות את המבנה וחסמו כביש. המשטרה הוזעקה למקום.

המפגינים מחו על החלטת הממשלה האחרונה לצמצם כמות העולים החודשית של בני הפלשמורה מ-200 ל-110 בלבד, כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ" לפני כשבועיים. המשמעות היא כי הליך הבאת העולים יתארך בכשנה לפחות, בניגוד להחלטת הממשלה להעלות את שארית יהודי אתיופיה במהרה. משלחת פרלמנטרית שביקרה בגונדר בספטבר דיווחה על תנאי מחייה קשים במקום, עוני ורעב מתגבר בקרב יושבי המחנה.

החלטת הממשלה לצמצם כמות העולים התבססה על מסקנות ועדת משרד האוצר מיוני האחרון, כי עד דצמבר 2011 לא יותרו מקומות פנויים לקליטת עולים חדשים מגונדר במרכזי הקליטה. המפגינים דרשו את התערבותה של השרה לקליטת עלייה, סופה לנדבר, בהחלטת הממשלה, וכמו כן דרשו פתרונות דיור עבור אותן המשפחות, בין היתר בפתיחת ארבעת מרכזי הקליטה שנסגרו בארבע השנים האחרונות, וקליטת בני הפלשמורה בשורותיהם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

"לא ייתכן שמדינת ישראל לא יכולה לקלוט שבעה עולים חדשים מאתיופיה ביום", אמר ד"ר אברהם נגוסה, מארגון "כנף לדרום" וממארגני ההפגנה. "יש היום למעלה מ-3000 זכאי עלייה שלא נותנים להם לעלות בגלל המכסה שהאוצר קבע. טוענים שאין כסף. זו אפלייה, זלזול בקהילה וכנגד עקרון הציונות. זו הזכות שלנו". הוא הוסיף כי "כל מי שיש לו זכאות חייב לעלות, לא צריך לחיות בתנאים קשים חמש שנים. משרד הקליטה חייב לפתוח מרכזי קליטה סגורים, לתת לעולים משתכנתאות שיצאו משם".

לטענת נגוסה, נציגי האוצר ומשרד הקליטה לא יצרו עימם קשר ולא הגיבו עד כה. "עד עכשיו אף אחד לא דיבר איתנו. אנחנו חלק מאזרחי ישראל ואף לא נבחר ציבור אחד יצא להסתכל לנו בעיניים. הם מזלזלים בנו".

מהמשרד לקליטת עלייה נמסר בתגובה: "החלטת הממשלה מנובמבר 2010 התקבלה לאחר קריאתה של השרה לקליטת העלייה לראש הממשלה, לסגור את המחנות בגונדר ולהעלות את שארית הקהילה האתיופית. החלטת הממשלה קבעה כי במידת הצורך יתאפשר צמצום של קצב העלייה, אפשרות שהתקבלה על ידי ועדת שני של משרד האוצר, וזאת, כדי לבצע את תהליך הקליטה בצורה המיטבית. לכן, לאחר שבשנה הנוכחית קלטה המדינה מאות עולים מאתיופיה, מעל ליעד השנתי שהוצב, הוחלט שקצב העלייה אכן יואט.

"המשרד לקליטת העלייה והשרה שומרים על קשר רציף עם נציגי הקהילה האתיופית ומקווים להמשיך ולשמר את היחסים הקרובים שנרקמו. בשעות הקרובות תיפגש השרה גם עם נציגי המפגינים. המשרד קשוב לצרכי העולים, פועל רבות כדי לתת להם מענה ודלתו פתוחה תמיד לפניותיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ