גרמניה מעניקה מענק חד פעמי לניצולי הגטאות

יהודים שעבדו "ללא כפייה" בגטאות יהיו זכאים לקבל גם ביטוח לאומי וגם מענק של 2,000 יורו. בקשותיהם של 56 אלף ניצולים שנדחו בעבר, ייבחנו מחדש

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ממשלת גרמניה אישרה באחרונה הרחבת היקף זכאות ניצולי הגטאות לקצבאות הביטוח הלאומי הגרמני. מעתה, יהודים שעבדו "ללא כפייה" בגטאות יהיו זכאים לקבל הן את תשלומי הביטוח הלאומי הגרמני והן תשלום חד פעמי של 2,000 יורו.

ההחלטה התקבלה בעקבות משא ומתן שניהלה ועידת התביעות עם ממשלת גרמניה. כמו כן הוסרה מגבלת הזמן להגשת בקשות לתשלום מקרן הגטאות. "אנו רוצים לוודא שכל ניצול גטו הזכאי לפיצוי יוכל להגיש בקשה לשני סוגי התשלומים", אמר יוליוס ברמן, יו"ר ועידת התביעות. "זוהי הכרה בסבל ובקשיים שחוו יהודים שעבדו בתקופת הנאצים בתנאים שקשה להעלות על הדעת".

ניצולי שואה, שהועסקו בגין תמורה כלשהי בתקופת שהותם בגטו נאצי שסופח לרייך השלישי, זכאים לתשלומי הביטוח הלאומי הגרמני על פי חוק מאז שנת 2002. החוק מוכר בקרב ציבור ניצולי השואה על פי ראשי התיבות שלו בגרמנית, ZRBG. עד היום, דחו הרשויות המקומיות שטיפלו בפניות את רוב הבקשות לקצבאות הגטו בשל פרשנות מחמירה של הקריטריונים. ב-2007 הכריזה ממשלת גרמניה על הקמת קרן פיצויים למען ניצולי שואה שעבדו "ללא כפייה" בגטאות.

בנוסף, הסכימה ממשלת גרמניה להסיר את מגבלת הזמן להגשת בקשות לקרן הגטאות המעבירה את התשלום חד פעמי וניתן יהיה להגיש בקשות לקרן זו ללא מגבלת זמן. למרות זאת, בוועידת התביעות מבקשים מניצולי גטאות שטרם הגישו בקשות לקרן או לקבלת קצבת גטו יעשו כן באופן מיידי.

בימים אלה פונות הרשויות הגרמניות אל תובעים פוטנציאליים ומיידעות אותם לגבי השינוי בחוק. במקביל פונה ועידת התביעות לארגונים המטפלים בניצולי השואה במאמץ להבטיח שכל תובע פוטנציאלי יקבל הזדמנות לתבוע הן את התשלום החד פעמי מקרן הגטאות והן את קצבת הגטאות. כמו כן, ממשלת גרמניה בוחנת מחדש 56,000 תביעות לקרן הגטאות שנדחו בעבר ותיצור קשר עם מגישי הבקשות אם תביעותיהם תתקבלנה.

הפגנת ניצולי שואה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ