רויטל בלומנפלד

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הנצחת יהודי אתיופיה שנספו בסודן, בעת שעשו את דרכם לישראל. הנספים יונצחו בלוח זיכרון שיוצב במתחם של אנדרטת הזיכרון להנצחת הנספים מאתיופיה, אשר מצויה בהר הרצל.

למרות הבשורה המשמחת ליוצאי אתיופיה, חשוב לציין כי מדובר בהחלטה סמלית בלבד "ואין בה כדי ליצור זכות או חיוב אחר כלפי המדינה מסוג כלשהו", כלשון כתב ההחלטה. כלומר, אם ירצו משפחותיהם של הנספים לתבוע מהמדינה כספי פיצויים, כשם שהוסדר עם משפחותיהם של "אסירי ציון", שיקיריהם נפטרו או שעקבותיהם נעלמו בדרכם לישראל, הידועים בכינוי "הרוגי מלכות", הם יהיו מנועים מכך.

תהליך איסוף שמות הנספים וקביעת קריטריונים אחידים לבחינת רישום הנספים, יבוצעו על ידי ועדה ציבורית שבראשותה יעמוד מיכאל איתן, ותמנה בין היתר נציגים מהמוסד והסוכנות היהודית, שעסקו באותה התקופה בהעלאת יהודי אתיופיה לישראל, ונציג אחד מכל אחד מארבעת הארגונים הגדולים של בני העדה האתיופית בישראל, המאגדים בתוכם כ-30 ארגונים למען יוצאי אתיופיה.

הוועדה תפנה אל הציבור על מנת לאסוף את שמות הנספים, ותגבש את הרשימה הסופית עד ליום ירושלים הקרוב, שיחול ב-20 במאי 2012.

טקס לציון 20 שנה למבצע שלמה בבית הנשיא, בראשית החודשצילום: פתאל מיכל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא יודע ש"הדרך למדינת ישראל והקליטה בה לא היו קלות, וגם היום נתקלים בני העדה בקשיים לא מעטים. אבל, ההשתלבות בתחומי החיים היא מרשימה ומעודדת, והיא זו שנותנת טעם לכל הרעיון הזה של שיבת ציון ומיזוג שבטי ישראל. אנו פועלים לממש את הרצון לקלוט כאן את יתר יהודי אתיופיה. לבי מתחמם כאשר אני רואה את האמונה של אלפי השנים שבאה לכדי מימוש",, אמר ראש הממשלה.

משרד החינוך יפעיל תוכניות הנצחה ומורשת סביב האנדרטה להעלאת המודעות לסיפורה של העלייה מאתיופיה בקרב תלמידים. השרה לקליטת עלייה אמרה בישיבה כי כ"כמי שיזמה את החלטת הממשלה להעלות את שארית הפלשמורה, אני מאמינה כי על כלל משרדי הממשלה להתגייס לקליטת יוצאי אתיופיה. אין מדובר רק באחריות המשרד בראשותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ