עמותת עלם: זינוק במספר בני הנוער העוסקים בזנות בישראל

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

זינוק חל השנה במספר בני הנוער העוסקים בזנות לעומת אשתקד. כך עולה מנתוני עמותת עלם, שיוצגו היום בוועדת המשנה של הכנסת למאבק בסחר בנשים. אנשי העמותה, המטפלת בילדים ובנוער בסיכון, נפגשו ב-2011 עם 621 בני נוער המעורבים בזנות, לעומת 126 בני נוער ב-2010.

מהנתונים עולה כי 75% מהעוסקים בזנות הם נערות, 20% הם נערים ו-5% הם טרנסג'נדרים, וכי הגיל בו מתחילים בני הנוער להיות מעורבים בתעשיית המין הוא לעתים 12 בלבד. "בני הנוער שנקלעים לזנות חוו ברוב המקרים התעללות פיזית, מינית או רגשית", אמרה רלי קצב, מנהלת תחום הקצה בעלם, "חלקם חוו דחייה מצד משפחותיהם או הזנחה קשה".

בעלם מעריכים כי גילוי העלייה החדה נובע מהרחבת היקף פעילות השטח של העמותה ביחס לשנה החולפת, אולם מעריכים כי התופעה אכן הולכת וגדלה. זאת מכיוון שבישראל חיים עוד אלפי נערים ונערות שאינם מטופלים בידי שירותי הרווחה והעמותות השונות, וכן מכיוון שלא קיים גוף ממלכתי המאתר את בני הנוער ומטפל בהם. אחד הקשיים באיתור בני הנוער העוסקים בזנות נובע מכך שהם מנהלים את פעילותם באמצעות תיאומים באינטרנט, בין היתר באתרי היכרויות, בחדרי צ'אט ובפורומים. כך התופעה הופכת מחתרתית יותר.

קצב מתחה ביקורת על כך שהמדינה תומכת בעיקר בנערות העוסקות בזנות, ומתעלמת מנערים ומטרנסג'נדרים, הזוכים לתמיכה ולסיוע מעלם בלבד. לדבריה, גם רשויות המשפט אינן פועלות די הצורך למיגור התופעה. "הלקוחות מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה ועוברים על החוק אך אינם נענשים", אמרה, "כך, מרבית התיקים שנפתחו במשטרה ובפרקליטות נסגרו עקב חוסר עניין לציבור או מחסור בראיות".

יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, ח"כ אורית זוארץ (קדימה), העריכה כי נתוני עלם מהווים אינדיקציה מצומצמת בלבד להיקף תופעת זנות הקטינים בישראל. לדבריה, העוסקים בזנות עושים זאת בשל מצבם הכלכלי הקשה והעוני ממנו הם סובלים. "הכשל המרכזי הוא בכך ששנה אחרי הדיון הקודם בתופעה, משרדי הממשלה האחראים עדיין מגבשים את דרכי ההתמודדות עמה", אמרה, "אני עוקבת מקרוב אחר תהליך האיתור והטיפול בנשים העוסקות בזנות, ומזעזע לגלות שדווקא במקרי הקטינות והקטינים אין טיפול בתופעה. זוהי לא זנות שמתבצעת כדי להרוויח כסף, אלא זנות שנועדה לאפשר קיום".

דו"ח שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת והוגש לוועדה בשנה שעברה הצביע על אכיפה רפה של החוק בין השנים 2009-2000. "בעשר השנים שנבדקו נפתחו במשטרה שני תיקים בלבד נגד לקוחות של קטינים", נכתב בו, "שניהם נסגרו. אחד בשל חוסר ראיות והשני בשל חוסר עניין לציבור". עוד התברר כי 19 מתוך 35 תיקים שנפתחו במשטרה במרוצת העשור והתייחסו לניצול מיני-מסחרי של קטינים נסגרו, רובם בשל מחסור בראיות וחוסר אשמה. באותן שנים נפתחו במשטרה 69 תיקים בגין שימוש בגופו של קטין, ו-30 מתוכם נסגרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ