מרצה שהשתתפה בבדיקת התכנים בבן-גוריון: הדו"ח נכתב משיקול פוליטי

ערב אישור דו"ח בדיקת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטה, אומרת פרופ' גליה גולן כי "חברי הוועדה, בעלי דעות פוליטיות מסוימות, ניסו להכשיל אותם"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים65
טלילה נשר

פרופ' גליה גולן, שהיתה חברה בוועדה לבדיקת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, אומרת ערב אישור הדו"ח ששיקולים פוליטיים השפיעו על כתיבתו. הוועדה מתחה ביקורת על תוכן הלימוד במחלקה, רמת המחקר בה, וכן על האופן שבו מרצים מבטאים עמדות פוליטיות בשיעורים. ההתייחסות לביטוי עמדות פוליטיות עורר ביקורת נגדית על התייחסות לא עניינית למחלקה, ביקורת שמקבלת כעת חיזוק מדבריה של פרופ' גולן ל"הארץ".

הוועדה שחיברה את הדו"ח היא ועדה חיצונית שמונתה על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). המל"ג ביקשה לבחון גם מחלקות למדע המדינה באוניברסיטאות אחרות, אולם עיקר הביקורת הופנה למחלקה בבן-גוריון. היום תצביע המל"ג על אישור הדו"ח. הוועדה קבעה כי "המרצים (בבן-גוריון) צריכים לדאוג שעמדותיהם האישיות יובאו ככאלה, כך שהסטודנטים יוכלו לבחון את הדברים מפרספקטיבה ביקורתית וייחשפו למנעד רחב של פרספקטיבות ואלטרנטיבות".

פרופ' גולן, שמלמדת במרכז הבינתחומי הרצליה, טוענת שחברי הוועדה היו מוטים פוליטית. "הרגשתי שחלק מחברי הוועדה, בעלי דעות פוליטיות מסוימות, מנסים להכשיל את המקום. איני יודעת אם זה הגיע מלמעלה, אבל הרגשתי שדברים לא התנהלו בצורה הוגנת. דעות פוליטיות ברורות נתנו לחלק מהחברים להשפיע על השיפוט. יו"ר הוועדה (פרופ' תומאס ריס - ט"נ) דווקא ניסה להיות ניטרלי עד כמה שאפשר, אבל בסופו של דבר גישה פוליטית כיוונה אנשים".

לדבריה, בעיות שהופיעו בדו"ח בהתייחסות לבן-גוריון כלל לא זכו להתייחסות בדו"ח על המחלקות האחרות. גולן מסבירה זאת בכך שמקומות אחרים "לא נתפסו כבעייתיים. הנטייה של חלק מהחברים בנוגע לבן-גוריון היתה להתעלם מדברים חיוביים ולהפחית מחשיבותם. כשניסיתי לשכנע את הוועדה אחרת זה לא צלח. ההתייחסות לאוניברסיטה לא היתה דומה להתייחסות לשום מקום אחר".

פרופ' גליה גולןצילום: אלון רון

גולן אומרת כי התנהלות זו של הוועדה לא נגעה רק לעמדות הפוליטיות של חברי הסגל, אלא גם לנושאים אקדמיים: "בפרסום מאמרים, למשל, לא התייחסו ברצינות לפרסומים בכתבי עת מובילים בהתמחות ספציפית שאינה במדע המדינה. גם בעניין הזה ראו משהו שלילי, ואני לא הסכמתי לזה".

לפי גולן, גם השורה בדו"ח שמתייחסת לאפשרות של סגירת המחלקה אם לא יתוקנו הליקויים, היתה צעד מרחיק לכת שלא היה לו מקום. גולן, שסירבה לחתום על הדו"ח הנוגע למחלקה בבגן-גוריון, אף שיגרה למל"ג מכתב המתריע מפני חוסר תום לב בדו"ח, בטרם יאומצו המסקנות.

לצד טענות אלה יש לציין כי הרכב ועדת הבדיקה שונה לפני שהחלה בעבודתה. בהרכב המקורי נכלל החוקר האמריקאי פרופ' איאן לוסטיק. אלא שרגע לפני שהחלה עבודת הוועדה קיבל לוסטיק מכתב מהמל"ג שבו צוין כי הוחלט לפצל את הוועדה לשני צוותים שיבחנו תחומים אקדמיים שונים, וכי הוחלט שלא להיעזר בשירותיו. לאחת הוועדות החדשות צורף פרופ' אברהם דיסקין, לשעבר חבר המכון לאסטרטגיה ציונית. לוסטיק בחר לשתף את הוועדה באירועים וכתב להם: "אני חושש שאני מוחרם וכי העניין משקף לחצים מצד הממשלה ומצד שר החינוך הנוכחי".

לחצו לייק לקבלת כל העדכונים והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

לדברי דיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה בבן-גוריון, פרופ' דיוויד ניומן, "המחלקה הפכה ליעד מתקפה של כל אלה המחפשים לדכא כל שיח פלורליסטי ולרמוס כל פיסה של חופש אקדמי".

פרופ' ערן ויגודה גדות, ראש בית הספר למדע המדינה באוניברסיטת חיפה, יוצא להגנת הוועדה: "הערכת המל"ג היתה מצוינת. לא ראיתי הטיה לשום כיוון. אני לא זוכר שמישהו מבן-גוריון טען נגד הרכב הוועדה כשהיא קמה".

מהמל"ג נמסר בתגובה: "אנו דוחים את הטענה בדבר שיקולים פוליטיים באופן מוחלט. מליאת המועצה החליטה משיקולים אקדמיים להקים שתי ועדות הערכה בינלאומיות למחלקות למדיניות ציבורית ולמחלקות למדע המדינה. בשל כך, הדבר חייב פיזור הוועדה הקודמת בה היה חבר פרופ' לוסטיק והקמת שתי ועדות חדשות. אף אחד לא 'הודח'. ועדת ההערכה מורכבת מאישים בעלי שם. הערכת המחלקה בבן-גוריון התבצעה באותו אופן שבו התבצעה הערכת יתר המוסדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ