המוסד לביטוח לאומי: כל משפחה עשירית בישראל סובלת מרעב

עוד עולה מהסקר שהקיף אלפי משפחות ומציג נתונים חמורים מאלה שקיימים בארגוני הסיוע, כי 12% מהמשפחות מסתייעות בקרובים ברכישת מזון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

19% מהמשפחות בישראל סובלות מביטחון תזונתי, ו-10% מהמשפחות סובלות מרעב ממשי – 2% מהן סובלות מרעב חמור מאוד; כך עולה מסקר ראשון מסוגו שביצע באחרונה מנהל מחקר ותכנון של המוסד לביטוח לאומי.

על פי ממצאי הסקר, שכלל 5,000 משפחות מהן כמחצית משפחות עם ילדים, 19% חשו אי ביטחון תזונתי במידה מסוימת. מהם 8% סבלו מרעב וכאמור 2% סבלו מרעב כבד. נתונים אלה מתיישבים עם שיעורי העוני בישראל, שלפיהם הכנסתם הכספית נטו של 19%-20% מהמשפחות מציבה אותן מתחת לקו העוני. עוד יצוין כי נתונים אלו אף חמורים מאלה שבידי ארגוני הסיוע. בארגון "לתת", למשל, ידוע על כ-223 אלף משפחות החיות בהעדר ביטחון תזונתי, בהם 530,280 ילדים - בנתון המהווה רק מחצית ממספר המשפחות החיות בעוני.

עוד עולה בסקר, שנערך על ידי ד"ר דניאל גוטליב, אלכסנדר פרומן ומירי אנבלד, כי ל-13% מהמשפחות אין מספיק מזון, מהן 4% שחשות כך לעיתים קרובות. כמו כן, עולה כי שליש מהמשפחות ויתרו על מזון לטובת רכישת מוצרים אחרים ו-12% נעזרים בבני משפחה או חברים להשלמת צרכי המזון באופן שוטף ו-7% באופן חלקי.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

במוסד לביטוח לאומי הבהירו כי נתוני הסקר עולים בקנה אחד עם דיווחי עמותות המזון לפיהם קיימת בישראל בעיה של אי-ביטחון תזונתי.

מבחינת הכלים להתמודדות עם הבעיה על ידי הענקת סיוע כספי או מזון אומרים במוסד: "עידוד תעסוקה בתנאים הוגנים למי שמסוגל לעבוד עשוי להפחית את המצוקה הכלכלית המסתתרת מאחורי הממצאים" נכתב בניתוח תוצאות הסקר, "זהו אם כן הפיתרון המועדף לצרכי אוכלוסייה ענייה, שסובלת מחוסר ביטחון תזונתי ומסוגלת להתפרנס למחייתה".

יחד עם זאת, מסייגים במוסד כי בקרב האוכלוסייה הענייה יש ציבור שלא עובד מסיבות רבות. בין היתר מדובר בבעלי מוגבלויות, אנשים שנותרים בבית לטפל בבני משפחה סיעודיים, ילדים קטנים, נכים או חולים. להם ולמשתכרים שכר לא הולם הפיתרון הוא סיוע כספי, בעיקר קצבאות קיום בהן הבטחת הכנסה, מזונות וילדים.

עוד נטען בניתוח הממצאים כי קצבאות הקיום בישראל היום אינן מספיקות לקיום בכבוד. במצב זה חשוב שהממשלה תגדיל באופן משמעותי את הקצבאות לרמה סבירה. כך היא תמנע מלכתחילה את ההזדקקות של רבים לארגונים. "לעומת זאת ממשלה שתומכת ביד רחבה בארגוני מזון תורמת, שלא ברצונה, להגברת הביקוש", מציין הדו"ח.

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה כי הנתונים הם "כתובת אש מול פניו של ראש הממשלה נתניהו המתעקש לייצר מציאות כלכלית מדומה. חברה נאורה ומודרנית נבחנת במידה רבה בענייה וביכולתם לשרוד, ועל פי נתוני המדינה עצמה מתברר שכלכלת הג'ונגל, שנתניהו הוא מחסידיה, מותירה כמו בג'ונגל את החלשים ביותר מאחור ודנה אותם לחיים של דלות והישרדות".

מנכ"ל ארגון פתחון לב, ניסים ציוני מסר בתגובה כי "אנו מודעים לחומרת המצב ולעוצמת הכאב, הבושה והסבל של אותן משפחות שנקלעו למצוקת רעב. לצערנו, התחזית ל-2012 קודרת אף יותר, זאת נוכח המשבר הכלכלי העולמי המתגלגל לפתחנו".

בארגון לתת מסרו בתגובה כי נתוני המוסד לביטוח לאומי מאששים את נתוני הארגון על המצב בשטח. "הגיע הזמן ששר התקשורת משה כחלון יגיע למשרד הרווחה ויתחיל להתמודד עם העובדה שלמאות אלפי משפחות וילדים אין מספיק מזון לספק את צרכיהם הבסיסיים" אומר ערן וינטרוב, מנכ"ל לתת.

"על הצעד הראשון של שר הרווחה להיות מימוש ההתחייבות ליישם את המיזם הלאומי לביטחון תזונתי שעשוי לצמצם את הבעיה עד הגעה לפתרון מלא. שכשרבע מהאוכלוסייה בישראל חיה במצוקה, הדבר מאיים על עתידה וחוסנה של החברה בישראל לא פחות מהאיום האיראני. אנו דורשים מנתניהו ושטייניץ לסטות מהמדיניות הניאו-קפיטליסטית שלהם ולגבש באופן מיידי תוכנית לאומית לצמצום העוני והפערים החברתיים, שהינה בעלת יעדים מדידים, כך שהציבור יוכל לבחון האם הממשלה אכן מבצעת את תפקידה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ