אושר הדו"ח מעורר המחלוקת על לימודי הממשל בבן גוריון

מליאת המועצה להשכלה גבוהה אישרה את הדו"ח הקורא לשקול סגירת המחלקה, בגלל חוסר איזון פוליטי ומרצים המביעים עמדות אישיות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

מליאת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אימצה הערב (שלישי) פה אחד את המלצות ועדת ההערכה לתחומי מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים. הדו"ח שחיברה הוועדה מתייחס למחלקות למדעי המדינה באוניברסיטאות אחרות, אולם עיקר הביקורת במסמך מופנה כלפי המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

הוועדה מתחה ביקורת על תוכן הלימוד במחלקה, רמת המחקר בה, וכן על האופן שבו מרצים מבטאים עמדות פוליטיות בשיעורים. במסגרת מסקנותיה היא המליצה גם לשקול לסגור את המחלקה בשל הכשלים שאותרו בה.

כך למשל, הוועדה קבעה בדו"ח שאושר הערב על ידי המל"ג, כי "המרצים (בבן-גוריון) צריכים לדאוג שעמדותיהם האישיות יובאו ככאלה, כך שהסטודנטים יוכלו לבחון את הדברים מפרספקטיבה ביקורתית וייחשפו למנעד רחב של פרספקטיבות ואלטרנטיבות. על המחלקה לעשות מאמץ שהתכנית תיחשב למאוזנת על ידי הקהילה הרלוונטית. אם השינויים האלה לא ייושמו", נכתב, "רוב חברי הוועדה מאמינים שכמפלט אחרון אוניברסיטת בן גוריון צריכה לשקול לסגור את המחלקה לפוליטיקה ולממשל".

מי שהיתה חברה בוועדה לבדיקת המחלקה בבן גוריון, פרופ' גליה גולן, אמרה ל"הארץ" ערב אישור הדו"ח ששיקולים פוליטיים השפיעו על כתיבתו. הוועדה מתחה ביקורת על תוכן הלימוד במחלקה, רמת המחקר בה, וכן על האופן שבו מרצים מבטאים עמדות פוליטיות בשיעורים. ההתייחסות לביטוי עמדות פוליטיות עורר ביקורת נגדית על התייחסות לא עניינית למחלקה, ביקורת שמקבלת כעת חיזוק מדבריה של פרופ' גולן ל"הארץ".

אוניברסיטת בן גוריון

באופן חריג, הגיע לדיון המל"ג גם שר החינוך גדעון סער, שהגן על הדו"ח: "הוועדה עשתה עבודה מקצועית, מצוינת, והתקפות על דוח הוועדה מצד מי שהיה מושא לבקורתה מלמדים על הלך רוח בעייתי".

לדברי גורם במחלקה, הדו"ח הוא "חלק מרדיפה פוליטית מזה כשנתיים. הדו"ח עצמו מלא אי דיוקים אמפיריים ו-50% טעויות בנושא הפרסומים וההערכה המחקרית. ישנם טיעונים שאינם מתקבלים על הדעת: חלקם נובעים מכך שהמחלקה שלנו היא אינטרדיסיפלינרית ויש מי שהיה רוצה שהיא לא תהיה כזו".

מהמל"ג נמסר בתגובה לביקורת: "אנו דוחים את הטענה בדבר שיקולים פוליטיים באופן מוחלט. מליאת המועצה החליטה משיקולים אקדמיים להקים שתי ועדות הערכה בינלאומיות למחלקות למדיניות ציבורית ולמחלקות למדע המדינה. בשל כך, הדבר חייב פיזור הוועדה הקודמת בה היה חבר פרופ' לוסטיק והקמת שתי ועדות חדשות. אף אחד לא 'הודח'. ועדת ההערכה מורכבת מאישים בעלי שם. הערכת המחלקה בבן-גוריון התבצעה באותו אופן שבו התבצעה הערכת יתר המוסדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ