צה"ל קבר המלצות לשיוויון בין המינים

רבנים וקצינים טירפדו יישום דו"ח ועדת שגב, שקרא לפתוח בפני נשים את כל התפקידים בצבא. חבר הועדה: "גנץ התנגד בחריפות לשבצן בדרג המסתער"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל הקפיא יישום חלק ניכר מההמלצות הכלולות בדו"ח שקרא להנהיג מודל שירות שוויוני מלא לגברים ולנשים. אף שהצבא הכריז פומבית על תמיכתו ביישום ההמלצות, שחוברו על ידי ועדה צבאית, מעט נעשה בפועל בארבע השנים שחלפו מאז הגשת הדו"ח. במידה רבה, את מקומו של המאמץ להיטיב ולמצות שירות נשים בצבא, במגוון רחב של תפקידים, תופס כעת קרב מאסף - לבלימת תופעות של הדרת נשים ולעצירת העלייה המתמדת במספר מקבלות הפטור משירות.

דו"ח הוועדה בראשות האלוף (מיל') יהודה שגב הוגש לראש אגף כוח האדם בצה"ל באותה עת, האלוף אלעזר שטרן, בספטמבר 2007. הוועדה התבקשה להגיש המלצות בדבר עיצוב שירות הנשים בצה"ל בעשור הבא. הדו"ח שאורכו מאה עמודים, שעותק ממנו נמצא בידי "הארץ", כולל שורה ארוכה של המלצות מרחיקות לכת שמטרתן להביא לשינוי יסודי בשירות הנשים בצה"ל, להפכו לשוויוני לשירות הגברים ולמצותו בצורה טובה יותר. הוועדה הבהירה שבלא אימוץ גורף של ההמלצות, אי אפשר יהיה לחולל שינוי משמעותי.

ועדת שגב המליצה על מודל חדש לשירות נשים. החזון שמאחורי המודל הוגדר כך: "צה"ל, כארגון מוביל בחברה, מעצב את שירות אנשיו, נשים וגברים כאחד, לשירות משמעותי ומכבד המבוסס על הזדמנויות שוות על פי כישורים ויכולת, לקידום מטרות צה"ל ומדינת ישראל".

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

תצפיתנים של חיל המודיעין בגבול הרצועה צילום: לימור אדרי

משמעות החזון החדש, על פי שגב, היא "שינוי מהותי ויסודי בשיטת מיצוי כוח האדם" בצה"ל, "המלצה חד משמעית לזנוח את המודל הקיים מאז שנות החמישים, אשר התבסס על מיצוי בראש ובראשונה לפי מין המתגייס". לדברי הוועדה, "זהו מודל ארכאי, הגורם לתת-מיצוי של משאביה ותרומתה לצה"ל של מחצית החברה הישראלית וחוסם הזדמנויות רבות תוך כדי השירות ולהשתלבות בחברה לאחר השירות".

עקרון השיבוץ שעליו המליצה הוועדה הוא "האדם הנכון במקום הנכון". "גברים ונשים ימוצו לשירות באופן זהה, לפי קריטריונים ענייניים המשקפים את צורכי צה"ל, מרצם, יכולותיהם ותכונותיהם האישיות של המתגייסים ולא את מינם". הוועדה המליצה על יעדים להגשמה הדרגתית על פני עשור: מערך כוח האדם בצבא יאוחד, גברים ונשים ימוינו וישובצו במערכת אחודה ולפי קריטריונים זהים. משך השירות יהיה דיפרנציאלי וייקבע מראש בהתאם לתפקיד ולא על פי מינו של המשרת (בניגוד למצב כיום, שבו שירות החובה לרוב הגברים עומד על שלוש שנים ולנשים - שנתיים). מנגנוני החובה, ההתנדבות והפטור משירות יהיו זהים לגברים ונשים.

הוועדה המליצה על הזדמנות שווה לשיבוץ בכל התפקידים והמערכים, תוך עמידה בסטנדרטים ובדרישות כשירות מחייבות. בצה"ל, קבעה, "לא יהיו תפקידים או מערכים הסגורים קטגורית לנשים או לגברים. השירות בכל היחידות, התפקידים והמשימות יהיה משותף ומוסדר בכללי השילוב הראוי".

על פי המלצת שגב, קידום נשים בדרגות בשירות קבע יגדל משמעותית ויעוגן ביעדים כמותיים מחייבים. "תתקיים נוכחות משמעותית של נשים בדרגי קבלת ההחלטות הבכירים בצה"ל". בנוסף, תתקיים מערכת אפקטיבית ומתוקצבת שתוודא כי סביבת העבודה, התשתיות והאמצעים מותאמים לשירות נשים וגברים כאחד ומספקים הזדמנות שווה להצלחה בתפקיד. הוועדה גם המליצה על "יישום והטמעה של קוד מגדרי" שיגדיר במפורש כללי התנהגות בין המינים ויבטיח הנהגת יחס שוויוני ומכבד.

"יישום ההמלצות במלואן, על כל מרכיביהן כמודל שירות", כתבה הוועדה, "יעצים את צה"ל וכוחו בכך שיאפשר מיצוי אופטימלי של כלל ההון האנושי שמעמידה החברה הישראלית לרשותו, גברים ונשים... זו הדרך הנכונה להבטיח כי צה"ל כצבא העם מקיים את הזיקה הישירה בין החובה השווה לבין ההזדמנות השווה עבור הנשים".

ועדת שגב הציגה שתי חלופות למודל החדש: שימור המצב הקיים או מעבר לשירות התנדבותי לנשים. שתי החלופות, לדבריה, "שליליות ובלתי רצויות. בשתיהן מחמיץ צה"ל את מלוא הפוטנציאל של הנשים". הוועדה קראה לשנות את החוק באופן שיקשה על קבלת פטור משירות חובה לנשים ויצמצם את תופעת ההשתמטות בטיעוני דת כוזבים. עם זאת, הדו"ח ממליץ שהדבר ייעשה אחרי הרחבת מספר התפקידים הפתוחים לנשים.

בדו"ח נאמר כי שיעור התפקידים הסגורים לנשים בצבא עומד על כ-12% (מאז, ירד לכ-9%). ההבדלים באורך השירות מקשים על מיצוי נשים לתפקידים תובעניים ומשמעותיים יותר. "במודל הנוכחי, מינו של הפרט קובע באופן ניכר את מיקומו בשירות ולא כישוריו ויכולותיו". הוועדה המליצה לקבוע שכל התפקידים יהיו פתוחים לנשים, למעט תפקידים שעליהם תחליט ועדה בראשות ראש אכ"א, באישור הרמטכ"ל, שר הביטחון וועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

יחד עם זאת, בתפקידים קרביים שייפתחו לנשים יוצבו סטנדרטים זהים של כשירות לגברים ולנשים. הוועדה המליצה על הליך מושכל של שיבוץ נשים גם ביחידות בדרג המסתער והמתמרן (מערך החי"ר והשריון), ואילו הסיכון לנפילת נשים בשבי או בקרב אינו צריך להיות לדעת חברי הוועדה קריטריון בפתיחת תפקידים לחיילות.

נציג הרבנות הצבאית בוועדה, סא"ל אייל קרים, צירף כמה הסתייגויות משמעותיות לדו"ח, בעיקר משילוב נשים בסביבת לחימה וביחידות הדרג המסתער והמתמרן. קצין אחר, סא"ל (מיל') ילון פרחי ממינהלת "השילוב הראוי", שעסקה בשירות חיילים דתיים ונשים בצבא, טען מאוחר יותר כי הוועדה התעלמה ממסמכים שהציג לה בדבר נזקי שירות קרבי של נשים. האלוף שטרן מינה ועדת בדיקה נוספת, שקבעה כי ועדת שגב נהגה כהלכה בעניין זה.

אולם בפועל, הצעדים הדרמטיים שעליהם המליץ שגב ובעיקר התנגדות של גורמים דתיים מנעו את יישומו של הדו"ח. המטכ"ל בראשות רב-אלוף גבי אשכנזי דן בדו"ח שגב, הביע דעה חיובית עליו אך כמעט שלא נקט צעדים ממשיים כדי להפכו למסמך מעשי.

יורשו של שטרן כראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, נקרא כשנתיים לאחר הגשת הדו"ח לוועדת הכנסת למעמד האשה. בישיבה ביולי 2009 הסביר זמיר לח"כים כי "המטכ"ל אימץ את עיקרי הדו"ח ויש כבר דברים שהתחלנו ליישם... ישנם תהליכים של הנבטה וצריך להכין מודלים ופיילוט כדי לממש אותם". אולם, נציגים אחרים של אכ"א הודו בדיון שההמלצה על השוואת משכי השירות בהתאם לתפקיד מחייבת שינויי חקיקה וכי אשכנזי סבור שהשינוי "לא נכון לעת הזאת".

אחד מחברי הוועדה אמר אתמול ל"הארץ" כי "הדו"ח רוקן למעשה מתוכנו. יודקה שגב נאלץ להיאבק כדי להציג בכלל את המסקנות לפורום מטכ"ל. לובי של רבנים וקצינים הפעיל מאמץ שכנוע על האלופים. כשנפתח הדיון, אלופים כמו בני גנץ ויואב גלנט הביעו התנגדות חריפה לשיבוץ נשים בדרג המסתער. הרמטכ"ל אז אשכנזי הבטיח לאמץ את החזון בדו"ח, אבל המהות האמיתית של ההמלצות מוסמסה. קל לבחון את זה, כי אף אחת מההמלצות המרכזיות לא מומשה: לא השוואת משך השירות, לא פתיחת כל התפקידים ובוודאי לא הצבת נשים בדרג המסתער".

גורם בכיר באכ"א אמר בתגובה כי "הטענה שלא נעשה דבר למימוש החזון של הוועדה אינה נכונה. התקדמנו מאז, אבל עשינו רק חלק מן הדרך". הוא הזכיר כי צה"ל שינה את תהליך המיון לנשים, הפעיל שיטה מתקדמת למיון תעסוקתי בשיבוץ חיילות והנהיג ראיון שיבוץ ללוחמות. לדבריו, הורחב במידה ניכרת שילוב נשים בתפקידים טכניים. הוא הוסיף כי צה"ל מתנגד לשיבוץ נשים כלוחמות חי"ר ושריון. "אין מספר מספיק של חיילות שמסוגלות לעמוד במעמסה הפיזית הנדרשת. פתחנו תפקידים נוספים ללוחמות במערך ההגנה האווירית (נ"מ), אבל לא נשלח בנות לגולני רק בשם עקרון השוויון".

כיום, יותר מארבע שנים אחרי הגשת הדו"ח, לא נרשם שינוי משמעותי במצבן של הנשים בצה"ל - ולא מעט קצינים וקצינות בדרגים בכירים חוששים שדווקא חלה בו הרעה. במכתב ששיגרו לרמטכ"ל גנץ, לפני כשבועיים, דרשו ממנו 19 אלופים בדימוס למנוע אפליית נשים בצה"ל ולאמץ את מסקנות דו"ח שגב.

במסיבת עיתונאים לפני כשבועיים אמרה האלופה הראשונה בצה"ל, ראש אכ"א החדשה אורנה ברביבאי, כי היא מוטרדת מהתרחבות ההשתמטות משירות בקרב נשים והודיעה כי "חייבים לאפשר גם לדתיים וגם לנשים לבצע שירות משמעותי, מבלי להדיר אותם".

עיקרי ההמלצות בדו"ח:

-תינתן לנשים הזדמנות שווה לשיבוץ בצה"ל בכל התפקידים והמערכים

-בתפקידים קרביים יוצבו לנשים סטנדרטים זהים לאלה של גברים

-יגבר משמעותית קידום נשים בדרגות בשירות קבע ויעוגן ביעדים כמותיים

-ייושם קוד מגדרי שיגדיר כללי התנהגות בין המינים ויבטיח יחס שוויוני

-ישונה החוק באופן שיקשה קבלת פטור לנשים ויצמצם השתמטות

Read this article in English: IDF buries gender equality recommendations

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ