תושבי מודיעין נאבקים בהעסקה של עובדי קבלן במוסדות ציבוריים בעיר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

תושבי מודיעין יוצאים נגד העסקת עובדי הקבלן בעירם. אתמול הגיעו אנשי עיריית מודיעין-מכבים-רעות למשרדם וגילו כי נתלו שלטים ומכתבים בכל רחבי המקום נגד העסקת עובדי הקבלן בעיר. "את משרד זה ניקו עובדי קבלן. את מוסד ציבורי זה מאבטח עובד קבלן. מוסד זה מעסיק עובדי קבלן בתחומים שונים. תתביישו! עובדי קבלן הם עבדי קבלן ואתם נותנים לכך יד", נכתב בשלטים.

התושבים, פעילי המחאה החברתית בעיר, מציינים כי הם מתכננים שורה של פעולות נוספות במטרה להפגין נגד הנושא. "זו רק יריית הפתיחה למאבק שלנו. עובדי קבלן הם ללא תנאים - עובדים שקופים, שאין להם זכות התארגנות, והם לא יכולים להתלונן על זה ולמעשה אנחנו משמשים להם כפה", אמר גלעד ביהרי, תושב העיר ופעיל ב"ב' זה אוהל - מודיעין".

ביהרי, איש מחשבים בהכשרתו, מספר כי גם הוא הועסק בעבר כעובד קבלן. "עבדתי בטלוויזיה החינוכית, באמצעות חברת כוח אדם של אנשי המחשבים. מעולם לא ראיתי את החברה השקופה ההיא, שהעסיקה אותי, ואפילו שי לחג לא קיבלתי", הוא טוען. "אני זוכר שהבוס שלי אמר לי שהוא לא יכול להעניק לי שי, כי אז זה ייחשב כיחסי עובד-מעביד. אני לא אשכח את זה. בסוף זו תופעה שמתרחבת, וכולנו נהיה כאלה".

רק באוגוסט האחרון, וכפי שפורסם ב"הארץ", יצאו כ-200 עובדי הקבלן המועסקים בתחומי האבטחה בעיריית מודיעין מכבים רעות למאבק על תנאי העסקתם. הם התאגדו באמצעות "כוח לעובדים", ניהלו בחירות רשמיות לוועד, ואף הוכרו בתום התהליך כוועד יציג אל מול החברה המעסיקה אותם.

נעם וקס, שהיה מראשי המאבק, טוען כי חרף הצלחתם היחסית, תנאיהם נותרו כשהיו. כך, לדוגמה, 19 עמדות שמירה בעיר חשופות לחלוטין, מבלי בוטקה שתשמש מגן למאבטחים. "העירייה לא מוכנה לשבת איתנו, ואנחנו הרבה זמן מנסים ליצור קשר עם העירייה. זה למעשה מוכיח את כל הנושא של עובדי קבלן - אין לנו יותר מדי מה לעשות, ואנחנו מנסים לבדוק מה בכלל ביכולתנו לעשות בעניין", הוא אומר.

מדוברות עיריית מודיעין-מכבים-רעות נמסר בתגובה: "מספר פעילים חברתיים הגיעו ביום שני השבוע לפגישה בבניין העירייה אצל סגן ראש העיר אילן בן-סעדון. בסיום הפגישה הם תלו מספר שלטים על דלתות משרדי העירייה כנגד העסקת עובדי קבלן. חשוב לציין כי עיריית מודיעין-מכבים-רעות מעסיקה שירותי מיקור חוץ במספר מצומצם של תחומים יחסית לגופים ממשלתיים אחרים, ועושה זאת על פי החוק". בעירייה לא הגיבו לטענות ועד העובדים של מאבטחי העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ