ביקורת חריפה על ישראל: המשטרה מתעלמת ממידע על משתפי פעולה עם חוטפי מסתננים

לטענת ארגונים בארץ ובעולם, בישראל מסתתרים חברים בחוליות ההברחה בסיני - החשודות גם בעינויים וסחר באיברים. ראש הממשלה נפגש אתמול עם מבקשי מקלט בשכונת יעלים באילת

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ישראל אינה מונעת עינויים קשים של מסתננים בסיני שנעשים כדי לסחוט דמי כופר. זאת, לפי מידע חדש שאספו וריכזו כמה ארגוני זכויות אדם בישראל ובעולם. לפי המידע, לחוליות המבריחים בסיני קשרים בישראל וגם בשטחה נגבים דמי כופר המיועדים לשחרור המוחזקים בשבי בסיני. נוסף על כך, לטענת הארגונים, פניותיהם למשטרה עם המידע המפורט על חשודים בשיתוף פעולה עם סוחרי ומבריחי אדם הפועלים בישראל העלו חרס.

בין הארגונים החתומים על המסמך: "מוקד סיוע לעובדים זרים", "רופאים לזכויות אדם", הארגון האיטלקי "Agenzia Habeshia", הארגון השוודי "EMDHR" ועוד. בשנה האחרונה העבירו הארגונים לגורמים משפיעים בקהילה הבינלאומית - בהם נציבות האו"ם ושגרירות ארה"ב בישראל - מידע מפורט על רשתות ההברחה הפועלות בסיני ומחוצה לה: בישראל, באתיופיה ובסודאן. אולם על אף פניות חוזרות ונשנות, מחנות הכליאה, הסחיטה והעינויים ממשיכים לפעול.

בסוף חודש יולי שלחו הארגונים "רופאים לזכויות אדם" ו"מוקד סיוע לעובדים זרים" מכתב משותף למשטרה ובו 12 מספרי טלפון פעילים של חשודים בשיתוף פעולה עם המבריחים בסיני המתגוררים בישראל וכן את מספר הרכב של אחד מהם. אולם בארגונים לא קיבלו עד כה שום תגובה לפנייה.

פנייה נוספת נעשתה בחודש אוגוסט, אז פנו בדואר אלקטרוני נציגי מוקד סיוע לעובדים זרים למשטרה, בבקשה לעקוב אחר חשוד שלדעתם עתיד היה לאסוף כספי כופר בתל אביב. זאת, לאחר שטענו בארגון כי עשו ניסיונות חוזרים ונשנים להשיג את היחידה הרלוונטית בטלפון. לדברי הארגון, כספי הכופר נמסרו בסופו של דבר לחשוד מבלי שהמשטרה נכחה באירוע.

נתניהו עם מסתנן מסודאן, אתמול. "פחות מפרומיל מסתננים"צילום: אבי אוחיון / לע"מ

בדצמבר 2010 הצליחו פעילי מוקד סיוע לעובדים זרים להוביל למעצרם של שני מבקשי מקלט אריתראים בעת שאספו לכאורה את כספי הכופר מקרוב משפחה של אחד הכלואים בסיני. אולם השניים שוחררו ועד כה לא הועמדו למשפט. בקשות הארגונים לברר אם יוגש נגדם כתב אישום לא נענו עד כה.

בסיני עדיין מוחזקים מאות מסתננים, חלקם חווים אלימות קשה, עינויים, אונס ואף משלמים בחייהם. זאת, במטרה לסחוט מהם ומבני משפחותיהם עשרות אלפי דולרים - כופר תמורת שחרורם.

שיטות העינויים והסחיטה מחרידות וכוללות כבילה קבוצתית ממושכת, מכות חשמל, תלייה מהרגליים והידיים, צריבות בברזל מלובן, הרעבה, התעללות מינית קשה ועוד.

"כבר מעל לשנה שהמידע על תעשיית מחנות העינויים, המגלגלת דמי כופר של מיליוני דולרים וממשיכה לפעול ללא הפרעה בסיני וגם בתחום ישראל, גלוי, מדווח וידוע ברחבי העולם ובישראל", אומרים בארגונים הישראליים. "אולם זעקתם הכאובה של קורבנות סיני ממשיכה ליפול על אוזניים ערלות. אנו שבים וקוראים לרשויות במצרים ובישראל ולקהילה הבינלאומית לפעול באופן מיידי על מנת לשחרר את הפליטים המוחזקים בסיני ולהביא להפסקת פעילותם של מחנות הכליאה והעינויים".

עוד אומרים בארגוני זכויות האדם כי "על הגורמים הרלוונטים, משני עברי הגבול, לפעול לשם העמדה לדין של האחראים לזוועות ומשתפי הפעולה עמם ולדאוג להכרה ולטיפול בקורבנות כולל גישה לשירותי בריאות ושיקום".

בשנה האחרונה נמצאים ארגוני זכויות האדם בקשר רצוף עם מוחזקים במחנות בסיני. זאת באמצעות מכשירי טלפון שמשמשים לגיוס הכופר שדורשים המבריחים. לדברי המוחזקים, שחלקם כלואים במקום חודשים ארוכים, המבריחים מכים אותם ומשתמשים במכות חשמל בדרישה לתשלום כופר.

עוד עולה מן העדויות כי הגברים המוחזקים לא יצאו מהמרתף מאז הוכנסו אליו והנשים מוצאות מידי לילה ונאנסות. בשבוע שעבר דיווחו כי חמישה מהם חושמלו למוות, בהם אחת הנשים. כעת כל אחד מחברי הקבוצה נדרש לשלם 30 אלף דולר נוספים. מהמשטרה לא נמסרה תגובה עד לסגירת הגיליון.

אמש נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס ההשתלמות השנתית של פרקליטי המדינה באילת. "יש שיטפון של מסתננים בלתי-חוקיים מאפריקה, הם מגיעים קודם כל לאילת ומכאן הם עולים למרכז. בדקנו ופחות מפרומיל מהם פליטים", אמר נתניהו, והוסיף כי "אנחנו חייבים לסגור את הגבול הזה. לא יהיה כל קיצוץ תקציבי בניית הגדר, להיפך... בשנה הבאה הגדר תהיה סגורה וגמורה".

מאוחר יותר אתמול ביקר נתניהו בשכונת יעלים שבעיר, שם נפגש עם מסתננים. במהלך המפגש שאל אותם ראש הממשלה שוחח על הדרך שבה נכנסו לישראל, ולשם מה הגיעו.

השתתפה בהכנת הידיעה: רויטל לוי-שטיין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ