דיון סוער על החינוכית: "לא קישקשתא מעסיק את רה"מ"

בדיון שנערך בכנסת חשף יו"ר רשות השידור כי הוא לא מודע לתכניות שיכפיפו את הערוץ לרשות. ח"כ מולה ליו"ר בן מנחם: מטילים עליכם אימה ואתם שותקים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), פוצץ היום (רביעי) את ישיבת הוועדה בנושא הטלוויזיה החינוכית, לאחר שסיעת קדימה גיבשה בה רוב להצעת החלטה המגנה את ניסיונותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו להשתלט עליה.

נציגי משרד ראש הממשלה לא התייצבו לדיון בו נידונה התכנית לאחד את הטלוויזיה החינוכית עם רשות השידור ובהמשך להוביל לסגירתה. בקדימה אמרו כי המהלך של יו"ר הוועדה מהווה "תקדים מסוכן ופחדני לפיזור ועדה, אשר מבטא יותר מכל את מצוקתו של נתניהו לצלוח את המהלך ואת כשלונו לייצר רוב פרלמנטרי להשתלטות על הטלוויזיה החינוכית". בקדימה הדגישו עוד כי הם מתכוונים להמשיך ולחסום בכל דרך את כוונותיו של נתניהו לפגוע בדמוקרטיה ולהשתלט באופן ציני וזוחל על כלל אמצעי התקשורת״ בישראל.

יו"ר הוועדה, אלכס מילר, נימק את החלטתו לקראת תום הדיון. לדבריו, הוא החליט שלא להצביע על החלטה כלשהי משום ש"קדימה ניסתה להפוך את ההחלטה בנושא החינוכית להצהרה פוליטית במקום להתייחס לגופו של עניין". לדבריו, הנושא יעלה לדיון מחודש ולהצבעה כאשר תוצג תכנית מעשית להכפפת הטלוויזיה החינוכית לרשות השידור.

במהלך הדיון פנה ח"כ שלמה מולה (קדימה) למנכ"ל רשות השידור, יוני בן מנחם, והטיח בו: "כשלשכת ראש הממשלה מטילה עליכם אימה ואתם שותקים, אתם בוגדים במקצוע שלכם. כל המערכת הפוליטית צריכה לגבות אתכם בתנאי אחד, שלא תהיו היס-מנים של ראש הממשלה".

בן מנחם השיב כי "אנחנו ניזונים בדיוק כמוכם מהידיעות בתקשורת לגבי התכניות שהחינוכית תוכפף לרשות השידור. אף אחד לא פנה אלינו בנושא הזה ולא התחלנו בעבודת מטה משום שהכל בגדר של שמועות".

ח"כ נינו אבסדזה מקדימה, בעברה עיתונאית בעצמה, אמרה בדיון שהיא מרגישה כאילו היא עובדת במועצת העיתונות, בשל עיסוקה המתמשך בקריאות להדיח את קרן נויבך, רביב דרוקר והפעלת הלחצים על כלי התקשורת. "הטלויזיה החינוכית תהיה בשבילכם רק נטל", אמרה אבסדזה לבן מנחם וזה השיב לה, "אנחנו לא ביקשנו שום דבר".

ניזונים מהתקשורת. יוני בן מנחםצילום: פלאש 90

ח"כ איתן כבל (עבודה) אמר בדיון כי "יוני בן מנחם בקושי מסוגל לשלוט במה שיש לו ביד. כבר בחרו אותו, אישרו אותו - תנו לו את הכלים לעבוד. אתה לא נותן לו כלים ורוצה להכניס את החינוכית פנימה? ההחלטה הזאת היא פוליטית, והוועדה צריכה לקרוא בקול אחד שאסור שדבר כזה יקרה".

ח"כ אורי אורבך, גם הוא עיתונאי בעברו אמר: "אני מבטיח לכם שלא יאחדו את החינוכית עם רשות השידור, אבל מדובר כאן בתכנית מי הבוס. צריך לבזר את התקשורת הציבורית משום שטוב שתהיה בידי כמה ידיים ציבוריות ולא יד אחת. טוב שגל"צ במשרד הבטחון, החינוכית במשרד החינוך, גלגלצ במשרד התחבורה ורשות השידור במשרד ראש הממשלה".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הידיעות של הארץ ישירות אליכם

יוזם הדיון, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר כי "אפשר לקיים דיון בשאלה אם הטלויזיה החינוכית ממלאת את יעדיה, אבל אי אפשר לבטל את המפעל הזה. אחת לכמה שנים יש מי שמבקש לבטל את הטלויזיה החינוכית".

ח"כ נחמן שי מקדימה, אמר כי איחוד בין הטלוויזיה החינוכית לרשות השידור היא "רעיון נואל, שנועד למנוע את מינויו של אלדד קובלנץ למנהל החינוכית". לדבריו, "מדובר בשני גופים במצב של חולי. אין טעם לשקם גוף אחד חיוני ולהלביש אותו על צרותיו של גוף אחר. מישהו בלשכת ראש הממשלה הוגה רעיונות. אין שום עבודת מטה, שום תכנון. לא קישקשתא מעסיק את לשכת ראש הממשלה, אלא קבוצה קטנה של שידורי אקטואליה שטוב שקיימים בחינוכית אבל לא מוצאים חן בלשכת ראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ