הצעת חוק: חמש שנות מאסר לפועל להדרת נשים

בין השאר, יאסור החוק על הרחקת נשים מפרסומות ומאירועי שירה. יוזם החוק, ח"כ הרצוג: מוכרחים לעצור את הגל הזה בעודו באיבו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג הניח היום (רביעי) על שולחן הכנסת הצעת חוק שנועדה להחמיר עם גורמים הפועלים להדרת נשים בחברה. לפי ההצעה, דינו של הפועל או המורה להדרת נשים מהמרחב הציבורי יהיה מאסר של חמש שנים וקנס של 300 אלף שקלים.

בין היתר, החוק יפעל להעניש מי שמורה על איסור שירת נשים בפרהסיה, איסור הופעת פני נשים בפרסומות, הפרדת נשים בתחבורה ציבורית או מדרכות, הדרתן ממערך השיפוט בדיני משפחה ואפלייתן בקבלה לתפקידים ציבוריים כחלקן באוכלוסיה ומתוך טעם הרואה בנוכחותן הציבורית פגם מוסרי.

ח"כ הרצוג אמר ל"הארץ" כי "התופעה של הדרת נשים בישראל מהמרחב הציבורי מתחילה להיות מזעזעת. בתקופה האחרונה קיבלתי לא מעט פניות מנשים על מקרים חמורים שחוו. מוכרחים לעצור את הגל הזה בעודו באיבו והגיע הזמן למחאה ציבורית ענקית ותקיפה של גברים ונשים גם יחד. החוק נועד להבהיר את חומרת העניין. הוא לא נובע חלילה מאי כיבוד של אמונה ודעה, אלא הוא מציב סכר וגבולות ברורים שאסור לחצות אותם. אני קורא לאזרחי ישראל ולמחוקקים לתמוך בחוק בלי הבדל בין קואליציה לאופוזיציה".

עצרת נגד הדרת נשים ברחבת מוזיאון תל אביב, החודשצילום: הדר כהן

ספרו לנו מה דעתכם על הצעת החוק בפייסבוק של הארץ

בראשית השבוע התעורר ויכוח במהלך דיון על תופעת הדרת נשים מהמרחב הציבורי בישראל, בין השר משולם נהרי מש"ס לבין השרים לימור לבנת ודן מרידור. ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב בוויכוח והבהיר כי הציבור החילוני לא יתפשר בסוגיה.

הוויכוח החל לאחר ששרת התרבות לבנת הודיעה כי תכנס את ועדת השרים לקידום מעמד האשה שבראשה היא עומדת כדי לדון בסוגיית הדרת הנשים מהמרחב הציבורי בישראל. "לכאורה חלה התקדמות גדולה במעמדן של נשים בישראל", אמרה לבנת. "אבל עם כל צעד קדימה אנחנו גם עושים צעד לאחור. לאחרונה חלה הידרדרות מדאיגה במעמדן של נשים בזירה הציבורית. גם הדרת נשים היא אלימות נגד נשים – נשים צריכות לעלות מהדלת האחורית של האוטובוס, אסור להראות נשים בכרזות אחרת שורפים אותן, אסור לנשים לשיר בפני גברים ונאסר עליהן להספיד את יקיריהן בהלוויה. מדובר בניסיון לקחת מנשים את הזכויות הבסיסיות ביותר בדמוקרטיה – חופש ביטוי, חופש תנועה והזכות לכבוד". לבנת הוסיפה: "במקום שבו יש הדרת נשים צומחת לבסוף אלימות נגד נשים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ