משפחה פלסטינית נוספת תפונה הלילה מסילוואן

בני משפחה יוצאו מביתם בשל צו פינוי זמני מבימה"ש, לאחר שחברה הקשורה לעמותת אלע"ד טוענת כי הנכס שייך לה

עוז רוזנברג
עוז רוזנברג

הליך הרחבת הנוכחות היהודית בשכונת סילוואן בירושלים רשם לעצמו הערב (רביעי) ניצחון נוסף. הפעם מדובר בבית אבו-דיאב, הממוקם בלב הגן הלאומי "עיר דוד" שבסילוואן במזרח ירושלים. לפני כשבועיים נודע למשפחת חיג'ו, שמזה שנה וחצי שוכרת בדמי מפתח את הדירה בקומת הקרקע של הבית בן שתי הקומות, כי בתוך ימים ספורים עליה להתפנות מן המקום, וזאת מאחר וחברת "לואל אינווסטמנטס", הקשורה לעמותת אלע"ד, טוענת כי רכשה אותו לפני מספר שנים.

דוד בארי, יו"ר עמותת אלעד, הודה לפני כשנה כי הוא משמש לעתים כנציג הישראלי של "לואל אינווסטמנטס" בחלק ניכר ברכישותיה בישראל. בנוסף, חלק גדול מהנכסים שבהם גרים מתנחלי אלע"ד במזרח העיר שייכים לחברה.

הנושא נמצא בהליך משפטי מזה כשנה, שעבר שלוש ערכאות. לטענת בעלי הנכס, משפחת אבו-דיאב, הדירה נתונה בהליך משפטי שנמשך קרוב לשני עשורים סביב סכסוך ירושה, ומי שמכר להם את הנכס הוא אחד האחים, שעשה זאת על דעת עצמו. לטענתם, באלע"ד רכשו את המקום מבלי שטרחו לבדוק את הדברים. "כשאתה קונה אוטו, לא תלך לברר קודם במשרד הרישוי?", אומר מוחמד אבו-דיאב, מבני המשפחה. "לא תלך לבדוק, אולי יש לו בעלות אחרת? ככה הם עשו. ראו שמישהו מוכר להם, מהר קפצו על המציאה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

כל מאמציהם של בני משפחת חיג'ו, אשר שוכרים את הדירה המדוברת, להידבר במהלך השבועיים האחרונים עם אנשי אלע"ד בבקשה כי ידחו את הפינוי, עלו בתוהו. אתמול הודיע להם עורך דינם כי הלילה בחצות הוא המועד האחרון להישארותם במקום וכי "לואל אינווסטמנטס" אינה מתירה להם להישאר במקום. אם תישארו, נמסר להם, כוח משטרה יוזעק למקום ויפנה אתכם בכוח.

"אין לי מה לעשות עכשיו", אמר אבי המשפחה, חוסיין חיג'ו, 52. "לא יודע איפה אני אלך, יש לי גם ילד שמחובר לחמצן, איפה אני אטפל בו עכשיו?". לדבריו, אנשי ההוצאה לפועל הודיעו לו כי אם יבחר שלא להתפנות מרצון, ייאלצו כוחות משטרה להגיע למקום לפנותו בכוח, ולאחר מכן לחייב אותו בתשלום עבור הפינוי. "אני, מאיפה יש לי כסף? אני עובד בניקיון בבוקר. אין לי בכלל כסף לשלם להם", הוא אומר.

מדובר בצו פינוי זמני, אשר בית המשפט העליון החליט כי עד אשר תתקבל הכרעה בתיק המרכזי, הבית יישאר ריק והמפתחות יופקדו בידיו. אלא שהמשפט עצמו אמור להיפתח באמצע חודש ינואר 2012, ועשוי להימשך זמן רב. עד שלא תתקבל הכרעה, נאמר למשפחת חיג'ו, הם לא יורשו לשוב לבית.

מלבד החשש מפני איבוד נכס ששיך להם מזה דורות, זכייה אפשרית של אלע"ד בדירה בה התגוררה עד היום משפחת חיג'ו מציב בפני משפחת אבו-דיאב איום נוסף: בית המשפחה ממוקם מעל הדירה עליה הוצא צו פינוי, באופן שכדי להיכנס אליו, יש להגיע לגג של הדירה. "הפחד הוא שאם יגורו למטה מתנחלים", אומר מחמוד קרעין, פעיל מרכזי בשכונה. "הם ידרשו כסף עבור שימוש בגג, או לא ירשו להם להשתמש בו. ואז ככה הם ישתלטו גם הדירה למעלה, ובעצם מהר מאוד ישתלטו על כל הבית".

מעמותת אלע"ד נמסר בתגובה: "חברת לואל איננה חברת בת של עמותת אלע"ד. באלע"ד רואים בחיוב כיבוד הליכים משפטיים ומצרים על ניצול תושב סילואן על ידי ארגוני שמאל ואחרים למטרות פוליטיות".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ