בית המשפט הכיר בזוג הומוסקסואלים כהוריה של ילדה בת שלוש וחצי

ט' נולדה בהליך פונדקאות בארה"ב. המדינה הכירה באביה הביולוגי בלבד כהורה ולא בבן זוגו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

הישג לקהילה הגאה במאבק להכרה בהורות של זוגות חד-מיניים: בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן הכיר אתמול בזוג הומוסקסואלים, דורון ממט מגד ודורון גדעוני מגד, כהוריה של ט', בת שלוש וחצי. היא נולדה באמצעות הליך פונדקאות בארצות הברית. בני הזוג היו שותפים שניהם להליך, אך בלידתה לא ידעו מי מהם הוא אביה הביולוגי.

כאשר שבו לארץ וביקשו להכיר בה כאזרחית ישראלית, נדרשו לעשות בדיקת רקמות. המדינה הכירה באביה הביולוגי בלבד ולא בבן זוגו. בני הזוג הגישו באמצעות ארגון "משפחה חדשה" בקשת אימוץ להסדרת מעמדו של בן הזוג כאביה של הילדה. אתמול, כעבור שלוש שנים וחצי, בתום הליך אימוץ, קיבלו את האישור.

ממט מגד מביע תקווה שהאישור יוביל להאצת תהליך האימוץ לזוגות חד-מיניים. "ברור לכולם שהתהליך מלאכותי ונעשה על פי נוהל שלא מתאים לסיטואציה. הוא כולל למשל שני ראיונות שלנו במועצה לשלום הילד וביקור של עובדת סוציאלית בביתנו. צריך לזכור, אנחנו אמנם שני גברים, אבל הילדה הזו נולדה לנו כזוג. אם זה לא היה מגוחך, זה היה משפיל", הוא אומר.

זה המקרה השני בישראל שבו מאשר בית משפט את אימוצו של ילד שנולד בהליך פונדקאות בידי בן זוג של ההורה הביולוגי. על פי החוק בישראל, ניתן להכיר בהורה גם אם אין לו קשר ביולוגי לילד. המדינה אף נוהגת להכיר בהורים על סמך המצב המשפחתי. למרות זאת, המדינה טענה במקרה זה כי הדרישה לבדיקה גנטית נבעה מכך שהאם הפונדקאית אינה בעלת אזרחות ישראלית.

לפני כשנה נולד לבני הזוג בן נוסף בהליך פונדקאות בארצות הברית. תעודת הלידה האמריקאית קובעת כי שניהם הוריו. הפעם החליטו כי אינם מתכוונים להיענות לבקשת המדינה לערוך בדיקת רקמות ועתרו לבג"ץ, באמצעות עו"ד יהודית מייזלס, בדרישה להכיר בשניהם כהוריו. הדיון נקבע לחודש הבא.

"למרות שהמדינה כבר הפנימה את העובדה שיש ילדים שנולדים למשפחה ללא אבא, היא עוד לא מצליחה להפנים את העובדה שיש היום ילדים שנולדים למשפחה ללא אמא", אומר ממט מגד, "אין לילדים שלנו אמא, הפונדקאית ותורמת הביציות אינן האמהות של הילדים שלנו. לילדים שלנו, מיום לידתם, יש שני אבות".

הסרט התיעודי "גוגל בייבי", שזכה בפרס האמי, עקב אחר ממט מגד במשך שנה, בעת הקמת חברת "תמוז". החברה, שייסד ממט, מסייעת לזוגות חד מיניים לבצע הליכי פונדקאות בחו"ל.

החוק בישראל קובע כי רק זוגות הטרוסקסואליים יכולים לקבל אישור להליך פונדקאות ולכן זוגות חד-מיניים, המבקשים להביא ילדים לעולם באמצעות הליך זה, נאלצים לעשות זאת בחו"ל. העלויות גבוהות במיוחד ולאחר מכן נתקלים בקשיים ברישום הילדים בישראל. בשבוע שעבר השתתפו כ-150 מחברי הקהילה הגאה בכינוס בתל אביב בניסיון לקדם את המאבק למען אישור הליך פונדקאות בישראל לזוגות חד-מיניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ