שנה אחרי השריפה בכרמל ואין עדיין רפורמה במערך הכבאות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

שנה לשריפה בכרמל והרפורמה במערך הכבאות במשרד לביטחון הפנים לא מתקדמת. בדיקת "הארץ" מעלה כי על אף החלטת הממשלה מינואר, כי בעוד שנה יוקם מערך כבאות חדש, הנהלת המשרד לביטחון הפנים, בראשות יעקב גנות, טרם פתחה במשא ומתן עם ארגון הכבאים בעניין הרפורמה ובין הצדדים לא התקיימה אף לא ישיבה אחת. באחרונה הסכימו הנהלת המשרד וארגון הכבאים כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר יוסי קוצ'יק יהיה מגשר בין הצדדים.

לפי החלטת הממשלה מינואר 2011, מערך הכבאות החדש במשרד לביטחון הפנים יקום עד סוף 2012. כמו כן המשרד לביטחון הפנים היה אמור להשלים עד אוקטובר האחרון את הליך החקיקה בכנסת, אולם תזכיר החוק טרם הופץ בין משרדי הממשלה. הקמת מערך כבאות חדש נדרשת בין היתר כדי ליצור אחידות בין איגודי הכבאות השונים זה מזה, ולהעביר את האחריות עליהם מהרשויות המקומיות ומשרד הפנים למשרד לביטחון הפנים. ההיגיון מאחורי ההחלטה היה להשוות את מעמדם של הכבאים לשוטרים ולאחד במשרד לביטחון הפנים את כל גופי ההצלה ובהם המשטרה ושירות בתי הסוהר.

בהחלטת הממשלה מינואר 2011 הוקצו 100 מיליון שקל למערך הכבאות הקיים באופן מיידי ועוד 150 מיליון שקל היו אמורים להינתן עם התקדמות הרפורמה. אולם עד היום איגודי הכבאות עדיין פועלים ברשויות ובארגון הכבאים חשים שעתידם במשרד לביטחון הפנים לא ברור.

"המשרד לביטחון הפנים לא ישב אתנו פעם אחת אפילו בנושא המשא ומתן וכבר מקבל החלטות, וחשוב לומר שזה בניגוד להחלטת ממשלה, שקבעה כי הדברים יידונו עם הכבאים", אומר יואב גדסי, יו"ר ארגון הכבאים הארצי. " נושא העובדים והשכר עדיין כלל לא עלה לדיון, כך שאנו הכבאים לא מבינים מדוע טוענים שאנו גורם המפריע לקיום הרפורמה. הרי אף אחד לא דיבר אתנו עדיין. בינתיים הם מדברים, אבל לא יודעים להגיד מה המשמעויות התקציביות של מעבר 2,000 כבאים למשרד לביטחון הפנים, לרבות הגמלאים. חמור מכך, לא יודעים מה מערך הכבאות של מדינת ישראל באמת צריך כדי להגן על הציבור. משרד האוצר הודיע שיש לו כוונה לקצץ בתקציבי הממשלה, פרט למשרדי החינוך והרווחה. איך אנחנו יודעים שזה לא יקרה גם כאן? אני חושש שיעשו להבטחות תספורת".

המבנה הארגוני של מערך הכבאות החדש צפוי להיות דומה למבנה המשטרה. במקום 24 איגודי ערים לכבאות יוקמו שבעה מחוזות (צפון, חוף, ש"י, מרכז, ת"א, ירושלים ודרום) באופן זהה למשטרה. הכבאים לא משוכנעים כי זהו המבנה הראוי למערך הכבאות החדש. "המבנה החדש המתוכנן של מערך הכבאות יכלול שבעה מחוזות ומפקדים ובעיניי זה מיותר. אלה שומנים מיותרים", אומר גדסי. "בהרבה מקומות בעולם יש כבאי לכל אלף תושבים, בישראל היחס הוא כבאי לעשרת אלפים תושבים.אנחנו לא רוצים שמערך הכבאות יהפוך לגוף פקידותי, כי לא הפקידים יהיו אלה שייצאו לאסון הבא".

השריפה בכרמל דחפה את הגורמים בממשלה לדאוג לציוד וכוח אדם למערך הכבאות. כ-300 כבאים לעתיד נמצאים בהכשרה ו-200 נוספים צפויים לעבור הכשרה בשנה הבאה. טייסת הכיבוי האווירית הוקמה מחדש, 84 רכבי כיבוי הוזמנו, אך בתחנות הכיבוי עדיין מדווחים על מחסור בציוד. באיגוד הכבאות בחיפה, הנחשב לבעל פוטנציאל סיכון גבוה, מדווחים על מחסור ברכבי אספקת מים וחליפות כיבוי המיועדות לטיפול בדליקות ביערות. גדעון לייב, כבאי בתחנת חיפה, אומר כי הציוד נדרש באופן מיידי וכי הכבאים ממשיכים לסכן את חייהם מדי יום.

חזי לוי, מי שהיה דובר השריפה, הפנים הרשמיות של מערך הכבאות, חצוי גם היום בין ביקורת לאופטימיות. "הביקורת שלי עכשיו יותר חריפה. השריפה בכרמל היתה אירוע תג מחיר. היו צריכים להיהרג 44 אנשים כדי שיתייחסו אלינו? מצד שני, לשנות מערך כיבוי מהיסוד זה לא זבנג וגמרנו. זאת מהפכה שתיקח שנה-שנה וחצי. השינויים בכיוון הנכון ואני מרגיש אותם אצלי בתחנה. כשאני שואל את עצמי אם מחר תפרוץ שריפה באותה עוצמה עם אותם תנאי מזג אוויר, אני אומר שאולי נהיה יותר טובים, אבל לא בהרבה. השינוי המשמעותי הוא טייסת הכיבוי, אך המפנה עדיין לא הושלם".

לוי, בן 43, הנמיך פרופיל בשנה שחלפה מאז האסון, עזב את תפקידו בשמונה השנים האחרונות כדובר איגוד הכבאות בחיפה ועבר לשמש סגן מפקד איגוד הכבאות בגליל המערבי ובמקביל מפקד קורס הכבאים החדש. "בשנה האחרונה נעלמתי מהתקשורת כי רציתי לחזור לעבודת השטח. ברמה האישית היתה לי שנה הכי משמעותית בחיים שלי. אבל אני כועס שהיה צריך לקרות האסון הזה כדי שהמדינה תבין. החלום שלי זה לקום עוד שנתיים ולראות שהכל מוקם וכל הציוד מגיע. אני מאמין שתוך שנתיים מהיום לא נגיד שחסר דבר או שאין משכורות בזמן. אם זה יימשך בכיוון הזה, רק שלא ייעצר באמצע".

לוי, כמו כבאים רבים שהשתתפו בלחימה באש שנרשמה בדפי ההיסטוריה, העיד בפני מבקר המדינה.לדבריו, הכבאים לא הצליחו להשתלט על השריפה בלי עזרה של כיבוי אווירי וציוד מתקדם. האשמים, לדבריו, הם כל ראשי הממשלה בישראל, מדוד בן גוריון ועד בנימין נתניהו. "לגבי המפקדים בשטח, מבקר המדינה יקבע מה חלקם. אני מחכה לדו"ח. העדות בפני המבקר היתה כמו דז'ה-וו בשבילי. מה שנשאלתי, עניתי, מה שלא נשאלתי - לא עניתי. שמעתי את הקולות של הכבאים בקשר צועקים ומתוסכלים שהשריפה צוחקת ומדלגת מעלינו".

תגובות