קרקס מדראנו יזם מופע בלי נשים, גבעת שמואל ביטלה

המופעים של הקרקס האיטלקי בוטלו לאחר שהתברר כי מחציתם הותאמו לדתיים. המפיק: לא חשבתי שזה יקרה דווקא בעיר עם תושבים דתיים רבים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית גבעת שמואל ביטלה ברגע האחרון 24 מופעים של קרקס מדראנו האיטלקי כיוון שמחציתם הותאמו לדתיים. העירייה חדלה לשתף פעולה עם מפיקי הקרקס וסירבה להעניק לו אישורים כשנודע לה על המופעים שבהם ישתתפו גברים בלבד. המופע הראשון אמור היה להתקיים ב-20 בדצמבר, כחלק ממופעי הסיום של סיבוב ההופעות של הקרקס בישראל.

מופעים דומים, שכותרתם "קרקס חובש כיפה", התקיימו בשנה שעברה בלוד. לדברי מפיק הקרקס, דורון עציוני, המופעים זכו להצלחה. לכן, לקראת סיום סיבוב ההופעות של הקרקס בישראל, הוחלט להציע שוב מופעים באותה כותרת, הפעם בגבעת שמואל. מודעות למופעים האלה התפרסמו לראשונה לפני כשבועיים.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עציוני אמר שלא חשב שהתאמת מופע לציבור הדתי תעורר התנגדות. לדבריו, השינויים היו "מזעריים".

השינויים במופע כוללים ביטול קטע שבו מופיעה אקרובטית בתרגילי גובה בלבוש לא צנוע. במקומה יופיע קוסם. כמו כן, שירים בספרדית שמילותיהם בוטות יוחלפו בשירים עבריים.

ראש העיר גבעת שמואל, יוסי ברודני, אישר אמש בשיחה עם "הארץ" כי הורה לבטל את המופע. לדבריו, המפיקים הטעו את העירייה ולא דיווחו לה על כוונתם להתאים מופעים למגזר מסוים. "אני נפגעתי, הרגשתי מרומה", אמר ברודני, "אני עם אנשים שמרמים אותי לא עושה עסקים. אני לא אתן יד לאירוע לסקטור מסוים. אין לי זכות לעשות דבר כזה".

אקרובטית בקרקס מדראנוצילום: כפרי ניר

עציוני מודה כי לא עדכן את העירייה בדבר המופעים לקהל הדתי. לדבריו, ייתכן שטעה, אך עשה זאת בתום לב משום שלא סבר שמדובר בעניין משמעותי. "אלה שינויים קוסמטיים, קלים, שאם אתה עושה אותם, לציבור הדתי הרבה יותר נוח לבוא", הסביר, "אין קבוצת רבנים שישבה וכתבה לי תכנים".

לדבריו, איש לא הסביר לנציגי הקרקס את ההחלטה, אך לאחר בירורים גילו כי ראש העיר חושש מהיווצרות תדמית קיצונית לעיר אם יתקיימו בה מופעים המיועדים לציבור הדתי בלבד. "הסירוב שלהם הוא בגלל סיבה שבעיניי היא מאוד לא רלוונטית ולא עניינית", אמר עציוני, "הם לא רוצים להיתפש כעיר דתית מדי. לטעמי, אם כמה חרדים יחצו את הכביש מבני ברק ויבואו למופע לא יקרה כלום".

כמחצית מתושבי גבעת שמואל דתיים וכמחציתם חילונים. ברודני, חובש כיפה, חושש מהפרת האיזון העדין בעיר: "גבעת שמואל היא עיר מעורבת, כמו כל הערים האחרות בארץ. למה צריך להיות פרסום שונה בגבעת שמואל? אני ראש עיר של כולם ללא יוצא מן הכלל. לאף אחד מאתנו אין את הלוקסוס ולא את האפשרות לבוא ולנסות להיות נבדל ממישהו אחר".

ברודני ציין כי קיבל את ההחלטה לבטל את המופעים מיד לאחר שראה את הפרסום על דעת עצמו. לאחר מכן, לדבריו, זכה לתמיכה רחבה בקרב תושבי העיר. "אחרי שהודענו לציבור שאין פה קרקס קיבלתי הרבה חיזוקים", אמר ראש העיר, "גם אם לא הייתי מקבל חיזוקים, אני הולך עם האמת. כל עוד אני בראשות העיר חשוב לי שגבעת שמואל תשמור על התמהיל של חילונים ודתיים זה לצד זה".

בחברת ההפקות מדווחים כי אלפים כבר רכשו כרטיסים למופעים בגבעת שמואל. על כן מיהרו למצוא לקרקס מקום חלופי. לכן, יצרו המפיקים קשר עם עיריית אור יהודה והיא נענתה לבקשתם לערוך בשטחה את 24 המופעים האחרונים של הקרקס, ובכללם אלה המיועדים לציבור הדתי.

לחצו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

קרקס מדראנו הופיע בישראל פעמים רבות. את סיבוב ההופעות הנוכחי החל בחיפה בחודש פברואר השנה. הוא אמור היה להסתיים בחודש שעבר, אך בשל ההצלחה החליטו המפיקים לקיים מופעים בארבע ערים נוספות. הערב יתקיים המופע הראשון בחדרה. על פי נתוני חברת ההפקות, יותר מ-200 אלף איש צפו בהופעותיו בישראל.

בקרקס יותר מ-40 אנשי צוות מכל רחבי העולם. הופעה נמשכת כשעתיים והיא כוללת בין השאר קטעי אקרובטיקה, ליצנות ופעלולים שונים. בעבר השתתפו במופע גם בעלי חיים, אך קטעים אלה אינם מתקיימים עוד בשנים האחרונות. זאת בשל החלטת עיריית תל אביב לאסור את השימוש בבעלי חיים לצורכי בידור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ