יהדות ארה"ב זועמת: משרד הקליטה מבזה אותנו

ארגונים, פרשנים וחברי קונגרס תוקפים בחריפות מסע הסברה שרומז שהם מתבוללים וקורא לישראלים לשוב לארץ: "מרמז שארה"ב אינה מקום ליהודים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים93
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארגונים יהודים בארה"ב וחברי קונגרס אמריקאים רותחים על קמפיין שמשרד הקליטה הישראלי מנהל בשבועות האחרונים בארה"ב בנסיון להחזיר לישראל אזרחים שירדו מהארץ. הקמפיין מזהיר ישראלים כי אם ימשיכו לחיות בארה"ב הדבר עלול להביא להתבוללות.

מסוף ספטמבר החל משרד הקליטה לפרסם את הקמפיין על שלטי חוצות בריכוזי ישראלים בניו-יורק, לוס-אנג'לס ופאלו-אלטו ליד סן-פרנסיסקו. שלטי החוצות כללו מסרים כמו "לפני שחנוכה יהפוך לכריסטמס – הגיע הזמן לחזור לישראל" או "לפי שאבא יהפוך ל-DADDY – הגיע הזמן לחזור לישראל".

במקביל לשלטי החוצות, הפיץ משרד הקליטה דרך אתר האינטרנט שלו ובאתרים אחרים באינטרנט, שלושה סרטונים שהופקו ע"י לשכת הפרסום הממשלתית ובהם מסרים זהים. באחד הסרטונים נראית צעירה ישראלית צופה במחשב באירועי יום הזיכרון כאשר לידה דולק נר נשמה. בן זוגה האמריקאי שחוזר הביתה סבור שהצעירה הכינה לו ערב רומנטי. "הם תמיד יישארו ישראלים - בני הזוג שלהם לא תמיד יבינו מה זה אומר", מדגיש הקריין בסרטון. "עזרו להם לחזור לארץ".

הקמפיין עורר סערה בקהילה היהודית בארה"ב כיוון שהוא מרמז על כך שיהודים שחיים בארה"ב נדונו להתבוללות ולהתנתקות מישראל. פעילים יהודים רבים וגם עוזרים ויועצים של חברי קונגרס יהודים ולא-יהודים פנו מתחילת נובמבר לקונסוליות ישראל בניו-יורק, לוס-אנג'לס וסן-פרנסיסקו והביעו תרעומת על הקמפיין. כך למשל, עלו טענות כי הקמפיין מזלזל בחג המולד.

בשבוע האחרון הגיעה המחאה נגד הקמפיין להנהגה הארצית של יהדות ארה"ב. יו"ר הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן, אחד מהבולטים במנהיגי יהדות ארה"ב פרסם הודעה מיוחדת שבה תקף בחריפות את הקמפיין.

אייב פוקסמןצילום: אי–פי

"סרטוני הווידיאו הללו מגושמים ומבזים", אמר. "אנחנו מבינים את ההגיון מאחורי הפנייה של ממשלת ישראל לאזרחיה שחיים בארה"ב ואת הקריאה לשוב לישראל, אבל אנחנו מודאגים שיהיה מי שייפגע מהמסר שעלול לעלות מהסרטונים לגבי יהדות אמריקה".

הפרשן היהודי הבכיר ג'פרי גולדברג הקדיש את אחד מטוריו במגזין "אטלנטיק" לקמפיין משרד הקליטה. "אני לא חושב שמעולם ראיתי הפגנת זלזול ליהדות ארצות הברית כפי שמשתקף במודעות אלה", כתב. "המודעות מרמזות שבלתי אפשרי ליהודי להישאר יהודי בארה"ב... שארה"ב אינה מקום ליהודי אמיתי ושיהודי שמודאג מעתיד העם היהודי צריך לחיות בישראל. זה ארכאי וחצוף".

בכיר במשרד החוץ ציין כי מדובר בפעם השנייה שבה קמפיין של אחד ממשרדי הממשלה בישראל עולה בארה"ב ללא תיאום עם משרד החוץ ובצורה שפוגעת ביהודי ארה"ב. הפעם הקודמת היתה עם קמפיין "השגרירים" של משרד ההסברה.

"בישראל קמפיין כמו זה של משרד הקליטה לא נתפס כבעייתי, אבל בעיני יהדות ארה"ב זה נתפס כמסע דה-לגיטימציה שמכוון נגדם", אמר בכיר במשרד החוץ. "הדבר הכי חמור הינו שכל הקמפיין הזה לא היה מתואם עם משרד החוץ, אלא בוצע בצורה פרטיזנית לחלוטין. גילינו על קיומו מהתלונות שהגיעו לקונסוליות".

משרד החוץ פנה למשרד הקליטה וביקש הבהרות לעניין, והתשובה שהתקבלה היתה כי הקמפיין החל בעקבות סקרים שבוצעו בקרב ישראלים שחיים בארה"ב וכי התגובות שהתקבלו לגביו במשרד הקליטה היו דווקא חיוביות.

משרד הקליטה מסר עוד כי הקמפיין לא כוון ליהודי ארה"ב, אלא לישראלים שעזבו את הארץ, וכי הוא "מוקיר ומעריך את הקהילה היהודית בארה"ב ומכיר בקשר החזק שלה עם ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ