המדינה מעבירה מיליונים לישיבה שרואה בה "טומאה"

משרד החינוך העביר בשנים האחרונות 15 מ' שקלים למימון ישיבה אנטי ציונית, שבראשה עומד הרב שמואל טל, שאומר שצריך להתנתק מישראל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משרד החינוך העביר בחמש השנים האחרונות 15 מיליון שקלים למימון ישיבת "תורת חיים" ביד בנימין, שמנהיגה הרב שמואל טל מחנך את תלמידיו בקו אנטי-ציוני הרואה במדינה "טומאה" ואומר שצריך להתנתק ממנה. מאז פונתה הישיבה מגוש קטיף והוקמה מחדש ביד בנימין שבדרום השפלה, היא מקבלת בנוסף למימון השוטף מהאגף התורני במשרד החינוך גם תוספות ייעודיות, כמו יתר מוסדות החינוך שפונו מיישובי גוש קטיף.

מדי שנה מעביר משרד החינוך מיליארד שקלים לישיבות חרדיות, ישיבות הסדר, מדרשות וגרעינים תורניים, ותורת חיים מקבלת נתח נכבד מהתקציב. ישיבתו של טל, שאמר בעבר כי צריך "להפסיק להישען על המכים", קיבלה ב-2010 את התקציב ה-30 בגודלו מתוך 1,206 מוסדות, שהסתכם ב-3.8 מיליון שקלים.

הרב טל היה דמות בולטת בגוש קטיף והוא בן למשפחה ותיקה בציונות הדתית. אחיו, נחום לנגנטל, היה ח"כ מטעם המפד"ל. טל עבר לגוש קטיף בשנות התשעים, שם הקים את ישיבת תורת חיים. לקראת ההתנתקות החל טל לטפח דעות אנטי-ציוניות קיצוניות ובצה"ל חששו שהישיבה תהיה מוקד התנגדות משמעותי. אולם טל הפתיע והתפנה בשקט מגוש קטיף.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר שהעתיק את ישיבתו ליד בנימין, החל טל להטיף נגד המדינה. כאקט סמלי החליט לבטל את חגיגות יום העצמאות בישיבה, ובמישור הרוחני הוא מחנך את תלמידיו לראות במדינה ממלכת "טומאה" ש"נלחמת בקב"ה". בראיון שהעניק טל לעיתון "משפחה" ב-2007, פרס בהרחבה את השקפת עולמו. "ההנהגה בכללותה על כל מרכיביה - הממשלה, התקשורת, המשפט, האקדמיה, התרבות - היא מלכות הקוראת תיגר כנגד מלכות ה'. יש כאן שתי מלכויות הסותרות זו את זו באופן מובהק. צריך להחליט: האם ה' הוא המלך או שמא חס וחלילה המלכות המתנכרת לו והנלחמת בכל הקדוש והיקר לו".

טל הסביר שהחליט להתנתק "מההנהגה החילונית". הוא הסביר כי "ההתנתקות הזאת היא מההנהגה החילונית ומהתרבות החילונית. אנחנו מושיטים את הלחי השנייה, מצהירים בקול רם שנמשיך להתגייס לצבא בלי שום תנאים מקדימים, נפרדים מנצרים עם תפילה לשלום המגרשים, מתחבקים עם החיילים המגרשים ואפילו מתפללים לרפואתו של המגרש. כלום נטרפה עלינו דעתנו? במדינה הזאת מערכת שלמה מגויסת למלחמה בנושאי שם ה'".

בתוך כך, מאז ההתנתקות ב-2005 שם טל דגש רב על מעורבות בחברה הישראלית. כך למשל, הוציא גרעין מתלמידי הישיבה הוותיקים להתיישב בנצרת עילית והקים בתי ספר למשחק, תקשורת ופסיכולוגיה. את תלמידיו הוא מעודד ללכת לנח"ל החרדי או לשירות לאומי. באשר להיקף המימון של ישיבת תורת חיים נמסר ממשרד החינוך בתגובה כי "ישיבת תורת חיים מתוקצבת על ידי משרד החינוך בהתאם לקריטריונים אשר נקבעו ביחס לישיבות אלה. במשרד מדגישים כי כל מוסד המקבל תמיכה תקציבית עובר ביקורות שוטפות מדי כמה חודשים, ובכלל זה ישיבה זו. במסגרת הבדיקות הישיבה עמדה בכל הביקורות".

הרב טל סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ