שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דיפלומט פורץ דרך

אביעזר שלוש, מוותיקי תל אביב, 1923-2011

אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי דרומי

"מעשה ראשונים" הוא המושג היאה לתיאור חייו של אביעזר שלוש, יליד תל אביב. סבו, יוסף אליהו שלוש, היה ממקימי העיר העברית הראשונה, וסבו מצד אמו, מאיר אפלבוים, היה האגרונום של הברון רוטשילד וממקימי זיכרון יעקב (לימים כתב ספר על תולדותיו: "מי היה אותו אפלבוים"). כנער הצטרף ל"גדוד מגיני השפה" ואף שבר כמחאה שלט בלועזית של סניף "בנקו די רומא". אחרי סיום לימודיו ב"גימנסיה הרצליה" החל בלימודי משפטים, שנקטעו כשהתגייס לפלמ"ח.

עם תום מלחמת העולם השנייה יצא להשלים את לימודיו בצרפת, ונקרא לפקד על אחד ממחנות המעפילים של "עליה ב'" במרסיי. יהודה בן-דוד, מפקד ההגנה בצרפת, הטיל עליו לכתוב את חוקת השיפוט שתחול על המועמדים להתגייס לצה"ל. "שב וכתוב", ציווה על שלוש, אשר הסתגר במלון וכתב "חוקה שניתן לפעול לפיה במצפון נקי שלא ייעשה עוול לנושא ולא לאנשים שהועמדו לדין", כפי שסיפר לפצ"ר לשעבר צבי ענבר.

אחרי קום המדינה גויס שלוש על ידי משה שרת למשרד החוץ, ושירת בפאריס, שם הכיר את רחל גרפינקל ז"ל, שהיתה לאשתו ואם ילדיו, יואב, אביתר ואבישי. כדיפלומט פתח תלמים חדשים ביחסים עם רומניה ועם יוגוסלוויה של טיטו, שנכללה ב"גוש המדינות הבלתי מזדהות", כשחנך נציגות ישראלית בבלגרד. בשנים 1963-1965 שירת כשגריר בניגריה, שם תימרן בין הגישה האוהדת של הממשלה המרכזית לעוינות של הצפון המוסלמי במדינה. כשביקרה ראש הממשלה גולדה מאיר בלאגוס ב-1964 וראתה אלפי אנשים נאספים בשדה התעופה, היא חששה שבאו להפגין נגדה. בספרה "חיי" תיארה את תדהמתה כשהקהל - רובו בוגרי הכשרות בישראל - פרץ בשירה נלהבת של "הבאנו שלום עליכם".

כמשנה למנכ"ל משרד החוץ היה שלוש מעורב ב-1968 במשבר סביב החטיפה הראשונה של מטוס אל על לאלג'יריה. לעמית לוינסון מאתר nrg של "מעריב" סיפר כי תוך כדי המו"מ על עסקת שחרור החטופים טבע את הביטוי "אסירים עם דם על הידיים". בשנות ה-70 עבר למגזר הפרטי, התמנה למנכ"ל אקסצ'יינג' נשיונל בנק אוף שיקגו, היה סגן נשיא אוניברסיטת תל אביב, והקים את האגף לקשרי חוץ של האוניברסיטה. ב-2009, שנת המאה לתל אביב, היה מעורב בארגון הכנס המשפחתי של צאצאי אבי סבו, אהרן שלוש, ממייסדי נוה צדק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ