כך אימצה המועצה להשכלה גבוהה את מסקנות "אם תרצו"

עמותת הימין פרסמה במאי 2010 דו"ח הטוען כי קיימת הטייה פוסט ציונית במחלקה לפוליטיקה וממשל בבן גוריון. כעת המל"ג אישרה דו"ח המבקש יותר "איזון פוליטי" במחלקה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

יום לאחר שאימצה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) את דו"ח ההערכה בדבר חוגי מדע המדינה בארץ, נכנס לשיעור אחד המרצים הבכירים באוניברסיטת תל אביב: "שמעתם שהבעיה היא לא רק בבן גוריון?" פנה לסטודנטים שישבו מולו, "גם בשאר הקורסים לפוליטיקה בארץ מדברים על פוליטיקה". עשרות התלמידים בכיתה קיבלו בשעשוע רב את דברי המרצה, שבהמשך השיעור הקפיד להדגיש בהומור: "עכשיו אני אומר לכם את דעתי האישית, זה הרי מה שהוועדה דורשת שנדגיש, אז שיהיה ברור שמותר לכם להתווכח".

לראשונה מאז הודלף דו"ח ההערכה על המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון - שבו נמתחה ביקורת על האופן שבו מבטאים מרצים עמדות פוליטיות בשיעורים, ובו אף הומלץ לשקול את סגירתה - הגיב על הדו"ח פרופ' ניב גורדון, מי שעמד בחזית המתקפה על המחלקה בשנים האחרונות בעקבות קריאתו לחרם על ישראל. בשיחה עם "הארץ" אמר אמש: "אנחנו מקרה מבחן של משהו הרבה יותר עמוק שקורה בישראל: מערכת קשרים בין מסדרונות הכוח לבין ארגונים לא ממשלתיים. מערכת הקשרים שילבה ידיים יחד נגד שורה של מעוזים שמסמלים את מה שנותר מהדמוקרטיה הישראלית: בית המשפט, ארגוני זכויות אדם, העיתונות והאקדמיה, ובתוך האקדמיה אנחנו חוד החנית".

"האסטרטגיה דומה בכל המקומות", הסביר גורדון, "ההתקפה על האקדמיה לא שונה מזו שנעשית על 'בצלם', 'שלום עכשיו' או 'רופאים לזכויות אדם'. היא לא שונה מהמתקפה על בית המשפט העליון או על קרן נויבך. בכל הזירות קיים שיתוף הפעולה עם הארגונים האזרחיים".

גורדון אינו קושר ישירות בין פעולתן של תנועות הימין בבן גוריון, ובראשן "אם תרצו", לבין הדו"ח שמתח ביקורת חריפה על המחלקה ואף העלה אפשרות בדבר סגירתה, אך מדגיש: "אני קושר קשר למטרות. שיתוף הפעולה הוא לא בהכרח ישיר אבל המטרה היתה משותפת לפוליטיקאים בימין לבין הארגונים".

בין שהיה קשר ובין שלא, בחינת השתלשלות האירועים מצביעה על הצלחתה של תנועת "אם תרצו" במשימתה. במאי 2010 פרסמה התנועה דו"ח ולפיו קיימת "הטיה פוסט-ציונית" כביכול בלימודי מדע המדינה באוניברסיטאות שונות בארץ. המחלקה שבה נתגלו הממצאים "החמורים" ביותר היתה זו שבבן גוריון, ובה בין היתר תשעה מתוך 11 אנשי הסגל "מעורבים בפעילות פוליטית המציגה עמדות של השמאל הקיצוני" ושמונה מתוך 19 המרצים מן החוץ "מביעים עמדות שמאל רדיקליות".

שר החינוך ויו"ר מל"ג גדעון סער אמנם הודה כי לא קרא את הדו"ח, אך אמר כי הוא "חושב שהדו"ח חשוב במובן שהוא מעורר את השיח הציבורי. חשוב לבחון את הנושאים המועלים במסגרתו".

ביולי באותה שנה שיגרו יו"ר הארגון רונן שובל וראש אגף מדיניות והסברה בתנועה ארז תדמור לנשיאת האוניברסיטה פרופ' כרמי מכתב בכותרת: "טיפול בהטיה האנטי-ציונית במחלקה לפוליטיקה וממשל". במכתבם איימו על הנשיאה כי אם לא תפעל "לשים קץ להטיה האנטי-ציונית", תפעל התנועה מול תורמים בישראל ובחו"ל כדי שיעצרו את תרומותיהם למוסד האקדמי.

בדיעבד התברר כי ארבעה חודשים מאוחר יותר, הודיעה המל"ג על שינוי הרכב הוועדה הבינלאומית לבחינת מחלקות מדע המדינה בארץ, שהמלצותיה אושרו השבוע, לאור התנגדויות להרכבה. "לא ייתכן שיפסלו מישהו בגלל עמדות פוליטיות", אמר אמש גורדון. "פרופ' איאן לוסטיק (שהמל"ג ביטלה השתתפותו, ט"נ) הוא מהמובילים בעולם. איך פתאום הוא נפסל?". במקומו של לוסטיק מונה פרופ' אברהם דיסקין, לשעבר חבר במכון לאסטרטגיה ציונית.

הסערה הציבורית באוניברסיטה הובילה להחלטה שקיבל הסנאט בסוף 2010: "במתן ביטוי לדעותיהם הפוליטיות או הדתיות, להבדיל מדעות מקצועיות ספציפיות, יימנעו חברי הסגל מלעשות שימוש בשמה של האוניברסיטה". במקביל פירסמה המל"ג גילוי דעת ובו דרשה למנוע מצב "שבו סטודנטים או מרצים יסבלו מדחייה, השתקה, הדרה או אפליה בשל מאפייניהם או השקפותיהם האישיות, ובכלל זה עמדותיהם הפוליטיות".

טענות שנשמעו השבוע מפי חברים במחלקה בדבר הטיות פוליטיות בדו"ח שאימצה המל"ג זכו לאישוש מפי חברת הוועדה שאף סירבה לחתום עליו, פרופ' גליה גולן, שאמרה השבוע ל"הארץ": "הרגשתי שחלק מחברי הוועדה, בעלי דעות פוליטיות מסוימות, מנסים להכשיל את המקום".

בעת מעמד אישור הדו"ח השבוע מתח יו"ר המל"ג, שר החינוך גדעון סער, ביקורת על חברים בוועדה שיצאו נגד הדו"ח. לדבריו, "הוועדה עשתה עבודה מקצועית, מצוינת, והתקפות על דו"ח הוועדה מצד מי שהיה מושא לביקורתה מלמדות על הלך רוח בעייתי".

"אחת הבעיות הגדולות היא שהמל"ג הקימה את המחלקה כרב-תחומית ולא כמדע המדינה ועכשיו באים בטענות על כך שאינה מספיק מדע המדינה", הסביר אמש דיקן הפקולטה למדעי הרוח וממקימי המחלקה, פרופ' דיוויד ניומן, "יש התעלמות מ-70% עשייה שלנו".

דחיית הביקורת המקצועית של הוועדה זכתה גם לגיבוי מצד פרופ' אבנר דה שליט מהמחלקה למדע המדינה ודיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית. במכתב ששיגר לראש המחלקה בבן גוריון, פרופ' דני פילק, כתב: "לפני מספר שנים עמדתי בראש הוועדה של מל"ג, שהעריכה את יכולת המחלקה... הוועדה טענה, ומל"ג קיבלה זאת בחום, שמאוד חשוב שבישראל תהיה מחלקה כמו המחלקה שהתגבשה באוניברסיטת בן גוריון".

מהמל"ג נמסר בתגובה: "הדו"ח לא כולל המלצה ליישר קו עם שאר המוסדות אלא המלצה לחזק את הליבה של התוכנית. הוועדה סבורה שלא ניתן לקיים תוכנית לימודים ב'פוליטיקה וממשל' ללא ליבה איתנה בתחום מדע המדינה ומכאן המלצתה הנ"ל. לוועדה אין התנגדת לחזון המחלקה להיות בינתחומית ולקדם אזרחות פעילה, אך הוועדה דורשת שהדבר לא יבוא על חשבון לימודי הליבה בתוכנית".

מ"אם תרצו" נמסר: "במשך שנה וחצי התעלמה האוניברסיטה מהעדויות והממצאים החמורים שהצגנו בפניה ובפני הציבור. במקום להתמודד עם הביקורת שהצגנו בצורה עניינית, בחרה האוניברסיטה לצאת במסע הכפשות. אנו מקווים שכעת הנהלת האוניברסיטה תתעשת ותבטיח חופש אקדמי ופלורליזם רעיוני במחלקה".

המחלקה לממשל ופוליטיקה בבן גוריון, בשבוע שעבר. פרופ' גליה גולן: "הרגשתי שחלק מחברי הוועדה מנסים להכשיל את המקום"צילום: אליהו הרשקוביץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ