דו"ח האגודה לזכויות האזרח: פחות חירות לאזרחים, יותר התנכלויות למפגינים

מעצר מפגינים והטלת איסור שלא להשתתף בהפגנות, שיחות טלפון לפעילים חברתיים ושוטרים ללא תגי זיהוי - אלו רק חלק ממצאי הדו"ח הקשה של האגודה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

החירות בישראל מצטמצמת לאור חקיקה המגבילה את חופש הביטוי וההתאגדות, ומצרה את צעדיהם של מי שמבקשים להביע את דעתם - כך עולה מדו"ח זכויות האדם בישראל לשנת 2011, שמפרסמת האגודה לזכויות האזרח.

לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, פרסמה האגודה לזכויות האזרח "תמונת מצב", שנועדה לבטא את המתרחש בישראל ובשטחים הפלסטיניים, לעתים גם הרחק מעיני הציבור. דווקא למול המחאה החברתית בקיץ האחרון, מציינים באגודה כי בשנה האחרונה צומצם באופן ניכר השיח הדמוקרטי.

בין היתר, סוקרים אנשי האגודה את המגבלות השונות שהוטלו על המבקשים להפגין: התנכלויות חוזרות ונשנות ופינוי המאהלים ברחבי הארץ, מעצר מפגינים תוך חיובם שלא להשתתף בהפגנות בעתיד הקרוב, וזימון פעילים חברתיים ופוליטיים לשיחות אזהרה - בין אם במשטרה או בשירות הביטחון הכללי.

עשו לנו לייק לקבלת כל הכתבות והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

מהדו"ח עולה כי בניגוד לפקודות המשטרה, המחייבות שוטר ללבוש מדים ולענוד תג זיהוי בכל עת, יותר ויותר מקרים מצביעים על כך ששוטרים מתעמתים עם מפגינים בלא ענידת תג מזהה או אפילו פועלים כשהם רעולי פנים

פיזור הפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב ביולי האחרוןצילום: דודו בכר

באגודה מציינים כי זיהוי השוטרים נועד בין היתר להרתיע מפני שימוש לרעה בסמכות, וכי שוטר "שמסתיר את פניו ברעלה, עלול, בחסות האנונימיות, לפעול באופן משולח רסן ומעבר למה שמתיר לו החוק". בדו"ח נכתב כי "הופעתם של שוטרים רעולי פנים בהפגנה פוגעת באושיות המשטר הדמוקרטי, ומשרה אפקט מצנן על חופש הביטוי בהפגנה".

הדו"ח מתייחס גם למצבם של הפלסטינים תושבי השטחים: הרשויות בישראל, מציינים באגודה, שוללות מפלסטינים את חופש הביטוי ואת הזכות להפגין. כל הפגנה מוגדרת מיד כהתקהלות בלתי-חוקית ועל כן - גם אם היא נושאת אופי בלתי אלים - מפוזרת על ידי כוחות הביטחון באמצעים לפיזור הפגנות (גז מדמיע, סילוני מים, מכשיר "צעקה" שמשמיע קול בלתי נסבל או מכשיר "בואש" שמפיץ חומר עם ריח רע) ואף בכוח.

בשנים האחרונות נתונים המפגינים בישראל ובשטחים גם למעקב ולניסיונות לאסוף מידע על אודות פעילות פוליטית כזו או אחרת, בין היתר באמצעות "שיחות אזהרה". בדו"ח מתוארות כמה דוגמאות לשיחות מעין אלו: אזרח ערבי הפעיל בתנועת "התחברות-תראבוט: תנועה יהודית-ערבית לשינוי חברתי ופוליטי" הוזמן לחקירה במשטרה, ואז נחקר בידי נציג שב"כ על עמדותיו הפוליטיות ועל הפגנה בה השתתף; סטודנט ערבי שהפגין נגד מבצע "עופרת יצוקה" זומן לחקירה שהתמקדה גם היא בפעילותו הפוליטית; אשת שב"כ ביקרה שני פעילים בתנועת "אנרכיסטים נגד הגדר" בעת מעצרם, אז הובהר להם כי השב"כ מודע לפעילותם וכי אם יפעלו בניגוד לחוק, השירות ייכנס לתמונה.

פיזור הפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב ביולי האחרוןצילום: דודו בכר

פרקים נוספים בדו"ח עוסקים בשורת החוקים האחרונים בכנסת ובמתרחש בין כותלי בתי הכלא, שבהם ממשיכות להתקיים הפרות זכויות חמורות - של זרים וקטינים.

עיקרי הביקורת:

- המשטרה עוצרת מפגינים ומחייבת אותם שלא להשתתף עוד בהפגנות

- המשטרה והשב"כ עורכים שיחות אזהרה לפעילים חברתיים ופוליטיים

- שוטרים פועלים ללא תגי זיהוי, לעתים אף רעולי פנים, באופן שמונע את זיהוים

- כל הפגנה בשטחים הפלסטיניים נחשבת התקהלות בלתי-חוקית ומפוזרת

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ