רק 64% מבעלי המוגבלויות מסיימים בי"ס יסודי

דו"ח נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לשנת 2010 חושף כי קיים פער רחב בין אנשים עם מוגבלות ליתר האוכלוסייה בכל תחומי החיים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

לרגל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות החל ב-3 לדצמבר מפרסמת נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים נתונים על אנשים עם מוגבלות בישראל והשתלבותם בחיי החברה כשהנתונים לא מעודדים. על פי הדו"ח, מצבם הכלכלי והחברתי של אנשים עם מוגבלות בחברה הישראלית ממשיך להיות קשה.

כך, רק 64% מהאנשים עם מוגבלות סיימו לכל היותר בי"ס יסודי, ורק ל- 48% מתוכם יש תעודת בגרות. זאת לעומת 68% ביתר האוכלוסייה. רמות ההשכלה של אנשים עם מוגבלות נמוכות מאוד בהשוואה ליתר האוכלוסייה.

בתחום התעסוקה כמעט מחצית מהאנשים עם מוגבלות הם בגילאי העבודה, אבל רק 48% מהם מועסקים בפועל. זאת לעומת יותר מ- 71% ביתר האוכלוסייה. מדובר בפוטנציאל עבודה מבוזבז בסדר גודל משמעותי. אילו היו שיעורי התעסוקה של אנשים עם מוגבלות משתווים לאלה של יתר האוכלוסייה, כוח העבודה בישראל היה גדל בכ-200 אלף עובדים.

בשנת 2010 חיו בישראל כ-1.6 מיליון בני אדם עם מוגבלות, המהווים כ- 21% מהאוכלוסייה הישראלית. מספרם של ילדים עם מוגבלות נאמד בכ-319 אלף; 188 אלף מתוכם זקוקים לטיפול קבוע. מרבית האנשים עם מוגבלות בגיל 20 ומעלה הם נשים (55%).

גם בהכנסות ניכר פער רחב בין אנשים עם מוגבלות לשאר האוכלוסייה, ופער זה מתרחב ככל שהמוגבלות חמורה יותר: הכנסתם הממוצעת של אנשים עם מוגבלות חמורה מהווה רק 64% מזו של אנשים ללא מוגבלות. לכן אנשים עם מוגבלות מתקשים לכסות את ההוצאות חודשיות שוטפות: 20% מהאנשים עם מוגבלות חמורה אינם מצליחים בכך, לעומת 7% בלבד ביתר האוכלוסייה.

"לנתונים חמורים אלו השלכות מרחיקות לכת לא רק על חייו של האדם עם מוגבלות ועל משפחתו, אלא על החברה הישראלית כולה" אומר אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות "מדובר בכמיליון ושש מאות אלף איש המהווים יותר מחמישית מכלל אזרחי מדינת ישראל, מהם כמעט 760 אלף אנשים עם מוגבלות חמורה. בימים בהם המושג צדק חברתי הפך לשגור בפי כולנו - עלינו לבחון היכן אנו כחברה וממשלה יכולים לפעול לשיפור מצבם של אנשים עם מוגבלות בישראל".

עוד עולה מהדו"ח כי שילוב בעלי המוגבלויות בקהילה הינו מוגבל, כש-30% מהאנשים עם מוגבלות חמורה מדווחים על קשר רופף יותר עם חברים והיעדר חברים בכלל, לעומת 8% בלבד בשאר האוכלוסייה.

30% מהאנשים עם מוגבלות חשים בדידות בתדירות יום יומית, לעומת 5% בלבד ביתר האוכלוסייה. בקרב אנשים עם מוגבלות חמורה כחמישית מהאנשים (כמעט 200 אלף אנשים) מדווחים כי אין כל אדם עליו יוכלו לסמוך בשעת חירום, לעומת אחוזים בודדים (7% בלבד) ביתר האוכלוסייה. מדובר בכ- 89,500 אנשים עם מוגבלות חמורה ו- 108,700 אנשים עם מוגבלות מתונה המדווחים כי במצבי חרום אין להם במי להיעזר אשר יזדקקו לסיוע מיוחד בשעת חירום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ