חולדאי: המסתננים הם מהגרי עבודה ואינם בסכנה בארצם

ראש העיר תל אביב ביקש מראש הממשלה לכנס דיון חירום. "יש לנקוט פעולות חירום מיידיות לשמירה על גבולות המדינה מפני הסתננות"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, דורש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לכנס דיון חירום בעניין המסתננים. במכתב שהעביר לנתניהו, תוקף חולדאי את מדיניות הממשלה וקובע כי המסתננים הם מהגרי עבודה: "מדינת ישראל אינה יכולה להמשיך ולהתעלם מנחשול המסתננים ההולך וגובר שהיום כבר ברור לכל כי הם מגיעים לכאן כמהגרי עבודה לכל דבר והם אינם מצויים בסכנה קיומית".

לדברי חולדאי, זרם המסתננים הולך וגובר, ומשנה לדבריו את פניהן של שכונות שלמות. "המצוקה של תושבינו היא כאן ועכשיו ואיננו יכולים עוד להמתין למימוש הבטחות כמו בניית גדר שתארכנה שנים. יש לנקוט פעולות חירום מיידיות לשמירה על גבולות המדינה מפני הסתננות והגירה בלתי חוקית כפי שמצופה מכל מדינה ריבונית", כותב חולדאי ומוסיף: "על המדינה להכריע ולקחת אחת ולתמיד את האחריות על אותם מהגרי עבודה הנמצאים כאן ולהקציב את המשאבים הנדרשים לטיפול בהם ובמצוקה הקשה הנגרמת לתושבי השכונות שנאלצים להתמודד עם קליטתם".

לפי נתוני עיריית תל אביב, מתגוררים בתחומי העיר כ-40 אלף מהגרי עבודה ו-20 אלף מבקשי מקלט. כמעט כולם גרים בשכונות הדרום ובעיקר סביב התחנה המרכזית ובשכונת התקווה. לדברי העירייה בסופי שבוע שוהים בתל אביב כ-80 אלף מהגרי עבודה ומסתננים.

תניהו משוחח עם מסתנן מסודן צילום: אבי אוחיון לע"מ

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נתניהו התייחס היום (ראשון) בישיבת הממשלה לסוגייה ואמר כי הוא "רואה בתופעת ההצפה הבלתי חוקית של מסתנני עבודה בלתי חוקיים איום על הכלכלה, על החברה, על הביטחון וגם על המרקם הדמוגרפי העדין שעליו מבוססת מדינת ישראל". עוד הוסיף ראש הממשלה כי הורה להשלים צעדים שיאפשרו החמרה משמעותית בקנסות למעסיקים. "זה דבר שהוא חשוב כי בסופו של דבר, התמריץ, המגנט שמושך את המסתננים הבלתי חוקיים, הוא לא פחות חשוב מהגבול הפתוח שאותו אנחנו רוצים לסגור. אנחנו נחושים להגן על גבולנו ועל מקומות העבודה של אזרחינו. זוהי זכותה של כל מדינה, וזוהי חובתה של כל ממשלה שדואגת לעתיד עמה", אמר נתניהו.

עורך הדין עמר שץ, מעמותת "אנו פליטים", גינה את דבריו של ראש העיר תל אביב. "אם חולדאי לא היה עסוק מעל הראש בהחרמת שמיכות לפליטים הקופאים למוות בגינת לוינסקי, אולי היה מתפנה להפגין אמש מול קרית הממשלה בתביעה לתקצב ולטפל בקורבנות רצח עם, עינויים, קצירת איברים, והתעללות מינית. ראש העיר העברית וראש הממשלה היהודית שכחו שישראל בעצמה מדינת פליטים וניצולים, ולכן כשמשפט העמים והמוסר היהודי מורים להם להכיר בפליטים, הם מדברים מקברי האחים של כולנו", אמר.

עוד הוסיף שץ: "משונה שחולדאי מנצח על ההסתה כלפי הניצולים של ימינו, למרות שעל פי הנתונים שלו מבקשי המקלט מהווים רק עשרה אחוזים ממהגרי העבודה, שממשלת ישראל הביאה לכאן ברישיון, ובניגוד לפליטים על גביהם גוזרים עמלה שמנה. אותה ממשלה היא שהחליטה גם לא לברר מי כאן פליט ומי לא, כדי שתוכל להכתיר את כולם כהגירה כלכלית, וכך תוכל ללבות את המתח בין עניי עירנו ובין זרים המבקשים הצלה, מתוך הנחה גזענית בעצמה, שציבור תושבי השכונות מטומטם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ