בליווי משטרתי, אגד חוזרת למאה שערים

אחרי כמעט שנתיים ללא תחבורה ציבורית בשכונה החרדית, האוטובוסים שבו עם שוטרים סמויים בין הנוסעים, הרודפים אחרי מיידי אבנים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

חברת אגד הודיעה בשבוע שעבר שהיא מחדשת את פעילות האוטובוסים בשכונת מאה שערים בירושלים, אחרי כמעט שנתיים ללא תחבורה ציבורית בכלל. תנועת האוטובוסים הופסקה בזמנו בגלל התנכלויות מתמשכות של תושבים השכונה הקיצונים ("סיקריקים"), שכללו יידוי אבנים ובקבוקים לעבר אוטובוסים חולפים או ניקוב צמיגיהם.

אלא שחידוש התנועה בשכונה נעשה תחת עינה הפקוחה של המשטרה. בדיון שנערך בבג"ץ בחג סוכות האחרון בעניין ההפרדה במאה שערים, סיפר מפקד המחוז, ניצב ניסו שחם, כי התכנון של המשטרה הוא להפעיל את האוטובוסים בליווי משטרה צמוד. ואכן, משטרת ירושלים הקצתה כוח מיוחד לאבטחת האוטובוסים של מאה שערים, שאמור לפעול בכל מקרה של התנכלות.

ביום שני שעבר הועמד הכוח הזה בניסיון ראשון: מאחד מבתי הכנסת בשכונה מישהו יידה אבן לעבר אוטובוס חולף. עדי ראייה מספרים כי מיד עם השלכת האבן התברר כי חלק מן הנוסעים היו למעשה שוטרים במסווה. "פתאום קפצו שלושה והתחילו לרדוף אחרי המיידים לתוך בית הכנסת", מתאר תושב השכונה שנכח במקום.

המניעים של המתנכלים הם דתיים. המשחיתים טוענים כי הפרסומות שמודבקות על צדי האוטובוסים והעובדה שלא מונהגת בהם הפרדה בין נשים וגברים פוגעים ברגשותיהם. בחודש ינואר לפני שנה ניסתה החברה להחזיר את הפעילות לשכונה, אלא שהניסיון החזיק ימים ספורים: מעשי ההשחתה התחדשו כמעט מיידית. מאז מנהלת אגד מגעים עם משטרת ירושלים, בניסיון למצוא דרך להשיב את הקווים לשכונה.

אוטובוס של אגד ברחובות מאה שערים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הסיקריקים מבטחים שינהלו מאבק אלים ושעל אף שהם מודים כי המשטרה מקשה עליהם, הם לא ירימו ידיים. "קשה לנו להילחם שלא ייכנסו אוטובוסים לשכונה כי המשטרה נלחמת בנו בכל הכוח כעת", מודה י', "אבל אם יהיו פרסומי שחץ על האוטובוסים, נילחם בכל מחיר. לא נירתע". במשטרת ירושלים אמרו בתגובה כי היא "לא תתיר כל פגיעה בכלי הרכב של אגד, ותגיב ביד קשה נגד כל מי שיפגע באוטובוסים העוברים בשכונת מאה שערים". בחברת אגד בחרו שלא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ