אנשי תקשורת נגד יוזם הצעת חוק לשון הרע; "רמיסה של חופש הביטוי"

ח"כ יריב לוין, יוזם ההצעה, השיב לביקורת: כוח למועצת העיתונות מסוכן יותר

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

יומו השני של כנס העיתונות השנתי שמתקיים באילת נפתח הבוקר (שני) בפאנל שעסק בתיקון השנוי במחלוקת לחוק חופש הביטוי. "החוק נועד לשים קץ לחופש הביזוי הבלתי נפסק", פתח ח"כ יריב לוין (ליכוד), יוזם התיקון לחוק. "אדם שמסוקר בכלי תקשורת נמצא בנקודה נחותה מאוד, החוק נועד להגן על האדם הקטן ולתת לו את הזכות הבסיסית להגיב, אפשרות לומר את דברו".

תמי רווה, יו"ר דירקטוריון חדשות 2, הגיבה לתיקון לחוק ולהצעות חוק אחרות הנדונות בימים אלו, אך הציבה בראשן את הצעתו של לוין. "יש הרבה חוקים בעיתיים, אבל חוק לשון הרע הוא הרע בהם. זו רמיסה של חופש הביטוי". עיתונאי ערוץ 10, מיקי רוזנטל תהה בהתייחס ללוין: "מהי האמת שאתה מחפש כל כך ומבקש לחוקק הצעות חוק כאלו מטופשות? המצב שיווצר הוא שלא יפרסמו פחות תחקירים, אבל התחקיר ייעצר אצל היועץ המשפטי של כלי התקשורת שחלש כלכלית". רוזנטל הוסיף כי "חקיקה זו לא הדרך לשמור על האיזון בין שם טוב לחופש הביטוי, אפשר למשל לתת למועצת העיתונות עוד שיניים”.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בתגובה אמר לוין כי "כוח למועצת העיתונות או הגבלות על תעודת עיתונאי הם יותר מסוכנים. אני חושב שזה לא הפתרון. המטרה היא למצוא נקודת איזון נכונה, 50 אלף שקל (היקף הפיצוי הקבוע כיום בחוק) זה לא מספיק הרתעה".

חבר הכנסת והשר לשעבר אופיר פינס-פז הגיב לדברים ואמר: "החוקים האחרונים הם תוצאה של מצב שבו השלטון מרגיש חזק ואין לו אלטרנטיבה, והוא לא מכבד את המיעוט אלא רק את הרוב. אני לפעמים יותר חושש מהאחים היהודים מאשר המוסלמים, האיומים מבית יותר מפחידים. המדינה הופכת להיות פחות ופחות דמוקרטית, בכל החוקים האחרונים”.

לקראת סיום הפאנל התייחס לוין גם למצבו של ערוץ 10 ועל איום הסגירה המרחף מעליו בשל הסירוב לפרוס מחדש את חובותיו. "אני חושב שסגירת ערוץ 10 היא אסון, אבל הכיס הציבורי הוא לא הפקר", אמר לווין, "הטייקונים שאנחנו אוהבים לתקוף צריכים לעמוד בהתחייבויות שלהם. הרפורמה בשוק הטלוויזיה, מעבר מזיכיונות לרשיונות, היו לה נימוקים כלכליים אבל העיקר היה חיזוק הפלורליזם. אני חושב שמהדורות החדשות צריכות להיות יותר מגוונות, עם צוות פרשנים יותר מגוון. החקיקה האחרונה רק תורמת לדמוקרטיה”.

אתמול התייחסה נשיאת מועצת העיתונות ושופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, לתיקון הצעת החוק ואמרה כי "חוק איסור לשון הרע הוא סימפטום. החוק הזה הוא לא בא למנוע אי אמת, הוא בא למנוע גילוי אמת. אם לא יהיו תחקירים לא יגלו אמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ