ארגון אדי נכנע ללחץ ויעלה קמפיין חדש בי-ם, עם נשים

הקמפיין החדש יעלה מחר, לאחר שקמפיין קודם, בו הופיעו גברים בלבד, גרר תגובות נזעמות נגד הארגון לקידום תרומת איברים בישראל

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

ארגון אדי, העמותה לקידום תרומת איברים בישראל, יעלה מחר קמפיין חדש בירושלים, ובו, בניגוד לקמפיין הקודם, יופיעו גם נשים. הקמפיין החדש יעלה על רקע הלחץ הציבורי על הארגון והביקורת הנוקבת שהוטחה בו בשל כניעתו לדרישות החרדים להדרת נשים מהמרחב הציבורי בירושלים. כזכור, בחודש שעבר פורסמו מודעות הארגון עליהן הופיעו דמויות 20 גברים, ואפילו לא אשה אחת.

בין יתר התגובות הנזעמות, אף היו שהודיעו על ביטול כרטיס אדי שלהם בשל הקמפיין. בארגון דחו אז את הטענות, ואמרו שמי שאחראי על הסרת הנשים מהשלטים הן חברות המדיה בירושלים, ושמיד עם תחילת הביקורת דרש הארגון לעלות את הקמפיין החדש עם תמונות הנשים. הקמפיין מחר יעלה על שלטי חוצות ותחנות אוטובוס בלבד.

בחודש שעבר ועל רקע ריבוי הפרסומים על מקרים דומים, היו בירושלים כמה אירועי מחאה של הציבור החילוני נגד הדרת נשים משלטי חוצות ומהמרחב הציבורי. בין היתר, הצטלמו נשים לכרזות בכותרת "מחזירים את הנשים למרחב הציבורי", ומתחת לגשר המיתרים התקיימה שירת מחאה.

הקמפיין החדש של אדי

חברות המדיה הסבירו את פעולותיהן בחשש מהשחתת שלטי פרסום ורכוש אחר בשל נוכחות נשית בהם. לפני שבועיים שוחח ראש העיר, ניר ברקת, עם מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, ואמר לו כי "יש למגר את תופעת השחתת מודעות עם תמונות נשים בירושלים וכי עלינו לוודא שלמפרסמים המעוניינים לפרסם תמונות נשים בשלטי החוצות ברחבי העיר יתאפשר הדבר מבלי שהם יחששו מוונדליזם והשחתת השלטים או האוטובוסים".

"הוצאנו פוסטר אחיד לכלל מדינת ישראל, עם פרסום החוק החדש לקדימות בהשתלות למחזיקי כרטיס אדי", אומרת דוברת הארגון דבורה שרר, "אבל חברת הפרסום הורידה את התמונות של הנשים מחשש שאזרחים יפגעו בפוסטרים. מיד עם השינוי דרשנו שיחזירו את הפוסטר המקורי, שאושר על ידי כל הנוגעים בדבר. החברה נענתה לפניתנו".

עם זאת, בשלב זה יתלו השלטים החדשים על תחנות האוטובוס ובשלטי החוצות ולא על האוטובוסים עצמם. חברות המדיה רגישות במיוחד לתליית שלטי נשים על האוטובוסים בעיר, גם בשל העובדה שהם עוברים בשכונות חרדיות וגם בגלל שהנזק שעלול להיגרם כתוצאה מוונדליזם הוא גדול יחסית.

"אנחנו מאוד שמחים שהקמפיין עולה מחדש ומברכים את אדי על ההחלטה וקוראים לאנשים לשוב ולחתום על כרטיס אדי", אמר בתגובה הרב הקונסרבטיבי אורי איילון, מתנועת ירושלמים וממובילי המחאה נגד הדרת הנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ