אושר פרק המסים של דו"ח טרכטנברג |

הכנסת אישרה: עוד 5,000 שקל לאבות לילדים עד גיל 3 ונקודת מס לאמהות

בנוסף להקלות מס להורים, החוק שאושר מורה על העלאת מס החברות וביטול העלאת המיסוי של הדלק. מנגד יוטל על עשירים מס מיוחד

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הכנסת אישרה הערב (שני) פה אחד את פרק המיסים של דו"ח ועדת טרכטנברג. 40 חברי כנסת הצביעו בעד. בעקבות אישור החוק, אבות לילדים עד גיל שלוש יקבלו שתי נקודות זיכוי ולאמהות תינתן נקודת זיכוי נוספת. החוק יכנס לתוקף בתחילת שנת 2012.

במהלך הכנת החוק לקריאה השנייה והשלישית התגלעו חילוקי דעות בין יו"ר עדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), שביקש להרחיב את החוק, ובין אנשי האוצר, שביקשו לצמצמו. החוק גובש בסופו של דבר בהתערבותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעמד על כך שהוא יעלה להצבעה עוד היום.

עוד קובע החוק כי תבוטל העלאת הבלו על הדלקים ב-2012 בהיקף של 2.5 מיליארד שקל. משמעות ההחלטה היא חיסכון של 40 אגורות במחירו של ליטר בנזין, 20 אגורות לליטר סולר ו-34 שקל לטון פחם, החלטה שמשפיעה על מחיר החשמל. 

החוק גם מביא להקפאת מתווה נתניהו ושטייניץ להפחתת שיעורי מס ההכנסה ליחידים ולהפחתת מס החברות לתאגידים. מס החברות יעלה מ-24% השנה ל-25% ב-2012. מדרגת מס ההכנסה העליונה של יחידים תעלה מ-44% ל-48% על ההכנסה החייבת של יחיד החל מ-40,231 לחודש.

ההורים לילדים עד גיל שלוש יקבלו גם הם הטבה. יינתנו 2 נקודות זיכוי לגבר לכל ילד עד גיל 3, נקודות שמשמעותן הכספית היא 418 שקל לחודש עבור כל ילד עד גיל זה - כ-5,000 שקל בשנה. האמהות המקבלות נקודת זיכוי על כל ילד עד גיל 18 יקבלו נקודת זיכוי נוספת לכל ילד עד גיל 5.

כמו כן יבוטלו המכסים על ייבוא מוצרים שאין להם ייצור מקומי. יורדו מיסי הקנייה בענפים תחרותיים (למשל מוצרי אלקטרוניקה).

ישנם גם כמה מפסידים מהחוק החדש. המס על רווח הון (ריבית, בורסה, מכירת מניות, פקדונות, דיבידנד וכו'..) מ-20% ל-25%. לבעל מניות מהותי ההעלאה היא מ-25% ל-30%.

שר האוצר, יובל שטייניץ עלה לברך על קבלת החוק ואמר כי "עשינו צעד חשוב, העלינו במעט, לא בפופוליזם פרוע ובהשתוללות, מסים על בעלי הון ובעלי הכנסות גבוהות, העלינו טיפה את מס החברות, המס על ההון ומס על דירות להשקעה והקטנו את המיסים על השכבות החלשות".

שטייניץ הוסיף כי הוא "יחתום על צו המבטל את העלאת המס על הבלו ב-40 אגורות" וכי הוא "מתחייב כי המס על הבלו לא יועלה שוב בינואר". לדבריו, "נקודות הזיכוי לגברים עם ילדים עד גיל שלוש, שוויין כ-400 שקל למשפחה. זה אקט של סיוע למשפחות הצעירות העובדות".

שר האוצר הדגיש כי "אנחנו בימים של משבר גלובלי ומוצאים עצמנו באופן מוזר מתפללים לשלמות אירופה וגוש היורו. אנחנו מתבוננים בקריסה הכלכלית באירופה ומקווים שאירופה לא תתפרק. אך אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש. אם אירופה תתפרק כלכלית, המשבר הגלובלי עלול להתפרץ בעוז וכבר הנחיתי את משרד האוצר להכין תוכנית מגירה כך שנוכל לעמוד בהצלחה ובכבוד בצונאמי הכלכלי שיתרחש בעולם".

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין ברך על האישור פה אחד של הצעת החוק. "אני שמח שהאופוזיציה התגברה על היצר הפוליטי והבינה שהממשלה והקואליציה פועלים למען האזרח. נמשיך לפעול בכל הכוח", אמר ח"כ אלקין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ