יוצאי אתיופיה בצה"ל: שיעור גיוס גבוה, קב"א נמוך

מחקר שערכה הכנסת מעלה שרק יוצא אתיופיה אחד שובץ לתפקיד ניהולי בצבא קבע, על אף המוטיבציה הגבוהה של בני העדה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

שיעור בני העדה האתיופית המשרתים בשירות קבע נמוך משמעותית ביחס לכלל האוכלוסייה - כך עוד ממחקר שפרסם היום (שני) מרכז המחקר והמידע של הכנסת. זאת, למרות העובדה ששיעור גיוס שירות החובה בקרב העדה גבוה. מן המחקר עולה גם כי ציונם הממוצע של יוצאי אתיופיה נמוך יותר מזה ששאר החיילים בצה"ל.

מחקר שפרסם היום (שני) מרכז המחקר המידע של הכנסת תחת הכותרת "השתלבותם של יוצאי אתיופיה בצה"ל" הוצג בישיבת ועדת העלייה והקליטה בכנסת לבקשתו של יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון.

מהדו"ח עולה כי שיעור החיילים בני העדה שנכנסו לשירות קבע בשנת 2010 עומד על 7.4% מכלל ילידי אתיופיה המסיימים שירות חובה, נתון הנמוך ביותר מפי שניים משיעור כלל המשרתים בשירות קבע; זאת חרף רמת מוטיבציה גבוהה ושיעור הגיוס גבוה של בני העדה - כ-88%.

בקרב החיילות יוצאות אתיופיה ניכרת דווקא עלייה משמעותית בשיעור השירות בקבע - 9.4% בשנת 2010 לעומת 6.3% בלבד בשנת 2007.

מהדו"ח עולה עוד כי כ-60% מהחיילות ילידות אתיופיה הן בעלות ציון קב"א נמוך מ-47, זאת לעומת 16.6% בכלל האוכלוסיות. קב"א הוא ציון המשמש את צה"ל לצורך שיבוץ ראשוני של החיילים בשירות חובה ונע בין 41-56.

המצב דומה גם בקרב החיילים הגברים- ללמעלה ממחצית החיילים ילידי אתיופיה ציון הנמוך מ-47, נתון המשליך על אופן שיבוצם ביחידות ובתפקידים שונים בצה"ל.

הנתון הזה נותר יציב בשנים האחרונות; ראוי לציין עם זאת כי יש מספר גורמים, ביניהם שיעור נמוך של מקבלי תעודת בגרות ביחס לכלל אוכלוסיית התלמידים והרקע הסוציו-אקונומי המשפיעים על הצלחתם של בני העדה במבחני המיון במהלך תהליך הגיוס.

צה"ל מנסה לשפר את שילובם של יוצאי אתיופיה בעזרת כמה תכניות, בהן "הכנה ליחידות השדה" שמטרתה הקניית כלים האמורים לסייע להם במיצוי יכולותיהם ובקידום לתפקידי פיקוד וקצונה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ