למכירה: ספר החשבונות של היטלר ומכתבי אהבה של גבלס

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ספר החשבונות הפרטי של היטלר, סט הכלים עמו חתם על "הסכם מינכן", מכתבים שקיבל יוזף גבלס מחברתו היהודיה ופריטים של קצין נאצי בכיר שגוייס למוסד - כל אלה ומאות פריטים נוספים יועמדו השבוע למכירה פומבית בארצות הברית. בית המכירות "אלכסנדר אוטוגרפס" מקונטיקט, שמתמחה במכירת פריטים ומסמכים ממלחמת העולם השנייה, יציע למכירה יותר מאלף פרטי אספנות מימי המלחמה.

חלק ניכר מהפריטים שיוצעו למכירה קשור לבכירי המשטר הנאצי. אותו בית מכירות מכר בקיץ האחרון ליהודי מארצות הברית את יומניו של יוזף מנגלה, "מלאך המוות מאושוויץ". הקונה הבטיח שיציג אותם בעתיד ב"יד ושם".

הפריט שמושך את תשומת הלב הרבה ביותר במכירה הנוכחית הוא ספר החשבונות של היטלר - מסמך המכיל 175 עמודים ועטוף בכריכת עור. לטענת בית המכירות, הוא מעולם לא נחשף או נחקר לפני כן. המחיר ההתחלתי עבורו הוא 5,000 דולרים. הספר שימש את היטלר בין אפריל 1944 לאפריל 1945, שבועיים לפני ששם קץ לחייו בבונקר בברלין. הוא מכיל פירוט על מאות רכישות שביצע הפיהרר בקטגוריות שונות, בהן "תיאטרון ומוסיקה", "חינוך", "בריאות", "ציורים ופיסול", "מבנים", "תרומות" ו"שונות".

הספר מתעד גם תשלומי "פיצויים" שהועברו לאלמנות של "מרטירים" - כמו רעייתו של ראש המפלגה הנאצית בשווייץ, אשר נרצח בידי יהודי. לצד זאת, כולל הספר תיעוד למענקים חד-פעמיים שקיבלו בכירים במשטר הנאצי, לשמחות כמו ימי הולדת. כך למשל, יואכים פון ריבנטרופ, שר החוץ הנאצי, קיבל 200 אלף מארקים כמתנה. סכום עתק של מיליוני מארקים הושקע במימון קרן מיוחדת, שנועדה לרכישת יצירות אמנות עבור הפיהרר.

6 מתוך 6 |
ספר החשבונות של היטלרצילום: בית המכירות הפומביות 'אלכסנדר אוטוגרפס'
1 מתוך 6 |
סט הכלים השולחני ששימש לחתימת הסכם מינכן ב-30 בספטמבר 1938צילום: בית המכירות הפומביות 'אלכסנדר אוטוגרפס'
2 מתוך 6 |
מכתב האהבה של אלזה ינקה ליוזף גבלסצילום: בית המכירות הפומביות 'אלכסנדר אוטוגרפס'

פריט נוסף במכירה הוא סט הכלים השולחני ששימש לחתימת הסכם מינכן ב-30 בספטמבר 1938. היטלר סיכם אז עם מנהיגי בריטניה, צרפת ואיטליה על סיפוח חבל הסודטים מצ'כוסלובקיה לגרמניה, באירוע שעד היום נחשב סמל למדיניות פיוס רפסנית כלפי גרמניה הנאצית. באביב 1945 אותר הסט הזה על ידי חייל אמריקאי שהשתתף בפשיטה על משרדיו של היטלר במינכן. כמו רבים אחרים, הוא לקח אותו כמזכרת ושלח אותו לאביו בטקסס. בהמשך, לאחר שנישא והפך לאב, הציגו אותו ילדיו מדי פעם בשיעורים בבית הספר. רק לפני 30 שנה, כשצפה בחדשות, הבין שהמזכרת שלקח הביתה בסוף המלחמה שימשה לחתימה על הסכם מינכן. במכירה הפומבית כלולים גם כמה מכתבים מהתקופה הנאצית. בין היתר תוצע למכירה התכתבות בין יוזף גבלס, לימים שר התעמולה הנאצי, עם אלזה ינקה, מורה יהודייה, שהכיר בעיר הולדתו, ריידט. המכתבים מתעדים את הקשר שהיה בין השניים בין אוגוסט 1922 לאוגוסט 1924. לאחר שגילתה לגלבס את מוצאה, הוא כתב ביומנו: "היא סיפרה לי על שורשיה. מאז, הקסם שלה נהרס".

באחד המכתבים ששלחה לגלבס בתחילת 1923, כתבה ינקה: "נעלמת בלי עקבות ואני לא רואה ולא שומעת שום דבר ממך. זה מאוד מוזר שבלי לומר שלום יש בינינו כזה מרחק. דיברתי עם אמא שלך, אחיך ואחותך, אבל לצערי היה עליך להיות כה רחוק. זה חייב להשתנות. אני לא יכולה להמשיך כך. אתה לא יודע כמה פעמים אני מתפללת לאלהים שיעזור לך בימים הקשים האלה". במכתב אחר, נואש יותר, שנשלח באוגוסט 1923, כתבה לו: "אתה לא יודע כמה אני אוהבת אותך? אתה לא רוצה להאמין בכך? אני שייכת לך בטוב וברע. הגורל חיבר בינינו".

הרומן בין השניים לא צלח, שכן ב-1926 עבר גבלס לברלין במסגרת תפקידו במפלגה הנאצית. חמש שנים לאחר מכן נשא לאשה את מגדה, עמה הביא לעולם שישה ילדים. ב-1945 התאבדו בני הזוג ורצחו את ילדיהם.

אחד הפריטים המוזרים באוסף שמוצע למכירה הוא תוכנית להקמת "צבא סודי" בספרד, שעליה שקד, בין היתר, אוטו סקורצני, לשעבר מפקד יחידת הקומנדו המיוחדת של הוואפן אס-אס. סקורצני התפרסם כשחילץ במבצע נועז יחד עם צנחנים גרמנים את בניטו מוסוליני מהכלא, בספטמבר 1943. הוא נשפט במשפטי נירנברג, אך נמלט מהכלא. ב-1962 גויס סקורצני ידי המוסד כדי לסייע באיתור המדענים הגרמנים שעסקו בפיתוח טילים עבור מצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ