הצעת חוק: לפצות את משפחות הנספים בעלייה מאתיופיה

לאחר שנחשף ב"הארץ" כי הממשלה אינה מתכוונת לפצות את המשפחות, ח"כ שלמה מולה מנסה לשנות את המצב

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

הצעת חוק המאפשרת מענק חד פעמי ליהודי אתיופיה שנספו בסודן בעת שעשו דרכם לישראל, הוגשה אתמול (שני) בכנסת על ידי ח"כ שלמה מולה (קדימה). הצעת חוק זו באה על רקע חשיפת "הארץ" לפני כשבועיים כי הממשלה לא מתכוונת לשלם פיצויים או מענקים למשפחות ההרוגים.

הממשלה החליטה לערוך רישום ותיעוד שמם של הנספים במצבה אשר ממוקמת בהר הרצל, אולם אין בכוונתה להעניק תשלומי פיצויים או מענקים כפי שהוסדר עם משפחותיהם של אסירי ציון שנעלמו בדרכם לארץ או משפחות "הרוגי מלכות" שיקיריהם נהרגו בדרכם לישראל, מאחר ו"מטרת ההחלטה היא הנצחה סמלית של שמות הנספים, ואין בה כדי ליצור זכות או חיוב אחר כלפי המדינה מסוג כלשהו", כלשון ההחלטה.

בניגוד להחלטת הממשלה בה נקבע כי תוקם וועדה בראשות ח"כ מיכאל איתן ותנהל רישום ותיעוד של הנספים בעלות של כ-2 מיליון שקלים, נדרשת בהצעת החוק החדשה, הכרה מלאה של הממשלה בנספים הכוללת זכויות למשפחותיהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

שלמה מולה

ההצעה קוראת להקמת ועדה בראשות השר לקליטת עלייה, שתכלול נציגים ממשרד ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד הקליטה והסוכנות היהודית, שתנהל רישום ותיעוד של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם ארצה ותהא מוסמכת להעניק לקרוב משפחה מדרגה ראשונה של נספה, תעודה המכירה בו ככזה. כמו כן, הוועדה תוכל לקבוע זכאות של אותו קרוב משפחה של נספה למענק חד פעמי, בסכום שייקבע על ידי השר לקליטת העלייה וכך למעשה, תכיר המדינה באופן רשמי בנספים ובסבלם של בני משפחותיהם. הליך טיפול בבקשה להכרה כקרוב משפחה לא יעלה על 120 יום, מתאריך קבלת הוועדה את הבקשה.

בריחתם ההמונית של יהודי אתיופיה מגונדר שבאתיופיה בין השנים 1979-1990, גבתה אבדות אנושיות רבות כתוצאה ממגפות, רעב, מעשי התנכלויות ואונס במחנות בסודן. "למעשה, כמעט ואין משפחה יוצאת אתיופיה בארץ שלא איבדה בן משפחה במסעה ארצה" כתב מולה בהצעה.

משפחות רבות שצלחו את דרכם לישראל סובלות מקשיים הסתגלותיים ונזקקות לטיפולים נפשיים, עקב אובדן יקירהם. מספרם של הנספים עודנו נתון במחלוקת, וההערכות מדברות על סביבות ה-4,000 נספים. נושא תיעוד שמותיהם נדון בכנסת פעמים רבות עד להחלטה האחרונה. ב-2007 הוקמה אנדרטה במשכן גדולי האומה בהר הרצל , בנוסף למצבת הזיכרון שבקיבוץ רמת רחל. "זו משימה לאומית ויש לבצעה בטרם יכרסמו בה שיני הזמן" הוסיף מולה "על מדינת ישראל לכבד את זכרם של הנספים, להצדיע לגבורתם ולהכיר בצערן הכבד של המשפחות" .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ