"ההתנצלות לאדלסון היתה פחות נכונה מהכתבה"

עורכת "השבוע" של ערוץ 10 התייחסה בכנס אילת לעיתונות לפרשת פרסום ההתנצלות השנויה במחלוקת. יחימוביץ': לתקשורת אין יכולת להתגונן בפני ההון

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

"ההתנצלות בפני אדלסון היתה בסופו של דבר הרבה פחות מדוייקת, אמינה ונכונה מהכתבה ששודרה. בסופו של דבר, ערוץ 10 נאלץ לשדר דברים שאינם אמת ובוודאי שהם פחות אמיתיים ונכונים מהכתבה ששודרה", כך אמרה היום (שלישי) רות יובל, עורכת התוכנית "השבוע" בערוץ 10. יובל התייחסה להתנצלות ששידר הערוץ בפני המיליארדר שלדון אדלסון לפני כמה חודשים.

יובל סיפרה לפאנל בנושא תיקון טעויות של התקשורת, בכנס אילת לעיתונות, על הנסיבות ועל השתלשלות האירועים שהביאו להתנצלות החריגה בפני אדלסון, ועל תהליך הכנת הכתבה: "בהתחלה קיבלנו שיתוף פעולה מצד נציגו של אדלסון בארץ, דן רביב, שהעביר חומרים והבטיח לסייע. בנקודה מסויימת אנחנו מוצפים במכתבי איום מצדו של עו"ד אביגדור קלגסבלד. כחודש לפני השידור אנחנו מעבירים עשרות שאלות לגבי הכתבה.

"הוא מסרב לענות לנו ומשיב שוב ושוב ש'אנחנו יודעים שאתם הולכים לעשות כתבה מכפישה ותתבעו בכל מקום', נוסח מאיים מאוד. הם לא עונים לאף שאלה למרות שהיועצת המשפטית שלנו פונה שוב ושוב ומבקשת שיעמידו אותנו על טעויות, אם יש, ושיתנו לנו לדבר עם אנשים שידברו בעדו. אנחנו מנסים לעשות כתבה מאוזנת על האיש ומבקשים עזרה. אחר כך שידרנו את הכתבה, עוברת חצי שנה ופתאום מגיע מכתב שיש שני פרטים שגויים ואם לא נתקן אותם נתבע בכל מקום".

שלדון אדלסון

שני הפרטים, אמרה יובל, נוגעים לקבלת רישיונו של אדלסון לעסוק בהימורים, אותו קיבל לאחר שמועצת ההימורים פסלה את בקשתו כפי שהגיש אותה. ערכאת הערעור אליה פנה אדלסון הפכה את החלטת המועצה - דבר שלא נעשה ב-40 שנות קיומה. הפרט השני נוגע למרואיין בכתבה, עובד לשעבר של אדלסון שפוטר על ידו. העובד, שהעיד במשפט שניהל עובד נוסף נגד אדלסון אך לא תבע בעצמו, טען כי אדלסון לא שילם את משכורתו".

בהמשך נגע הדיון בסוגיות אקטואליות יותר, כמו התיקון לחוק לשון הרע. דורון גלעזר, לשעבר עורך מעריב והתוכנית עובדה, אמר כי "אנחנו עובדים עם מקורות שמטעים אותנו כי יש להם אינטרסים, אנחנו טועים כי אנחנו עובדים מהר וטועים גם במקרים שאנחנו עובדים ביסודיות. אנחנו טועים כי אין לנו הכלים שיש לרשויות המדינה... אתה נתון לגחמות ולשרירות לב של שופט ומה שקרה עם סרן ר' למשל, ששופט קבע שאין בהרג של ילדה צעירה עניין ציבורי. אנחנו צריכים להשלים עם זה שאנחנו טועים. יש מדרג: יש טעות שקורית, יש רשלנות, יש רשלנות פושעת (..) אתה משקלל את הדברים ומחליט אם יש צורך בהבהרה, בהתנצלות או בהבעת צער".

יושבת ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, התייחסה אף היא להצעת החוק ולפרשת אדלסון: "יש כאן סוגיה אחרת והיא עמוקה בהרבה מסוגיית האם אנחנו טועים... מול הכוח של תאגיד ענקי שיש לו משרדי עו"ד בריטיינר ויכול להתיש את גוף התקשורת בכל מקום, בים באוויר וביבשה, אין אפשרות לקיים דיאלוג. דיאלוג ומשא ומתן אתה יכול לקיים נגיד עם פוליטיקאי. אני שידרתי בתפקידי הקודם בערוץ 2 גילוי דעת על כוונתו של סמי עופר לתרום כסף רב למוזיאון תל אביב בתמורה לכך ששמו יוסב למוזיאון סמי ואביבה עופר בהיותם בחיים. אמרתי שמה שהזוג עופר קיבלו מהמדינה גדול ממה שהם תורמים ופירטתי את כל הדברים, כולל פרט אחד שלא היה מדוייק. על הפרט הזה קיבלנו מכתב תביעה שבו נאמר שינהלו מולנו תביעה בחו"ל, כי החברה היא בינלאומית. הוחלט שלא להתמודד עם האיום ולשדר התנצלות. הכוח של ההון הוא מצמית, התביעה היא תמיד היטפלות לפרט קטן, שולי שבשולי, בתוך תחקיר ענקי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הידיעות מהארץ ישירות לפייסבוק שלכם

יחימוביץ' הוסיפה כי "לערוץ 10 אין אפשרות להתגונן, לערוץ 2, לעיתון – אין אפשרות להתגונן כי זה כוח של הון מסוכן והוא הופך להיות עוד יותר מסוכן בגלל הרחבת חוק לשון הרע. הכוח הוא לא תביעות אלא בשיתוק, בסירוס, בטרור ובאיום על עיתונאים. משתקת את חופש הביטוי, מחלישה עוד יותר את חופש העיתונות ואת העיתונאים".

בשלב זה תהה מנחה הפאנל, אריה גולן, האם לא הגזימו העיתונאים בסיקור פרשת מרגלית צנעני. עורך המהדורה המרכזית בחדשות ערוץ 2, גיא סודרי הגיב לדברים בחריפות ואמר כי:"היו שלוש הארכות מעצר, המשטרה אומרת לפרוטוקול ולבית המשפט שהאישה חיברה בין שני ארגוני פשע. מה העיתונות צריכה לעשות מול זה? לא לסקר? אולי צריך לשאול את השוטרים האם יש לקחת אותם ברצינות? אורי רוזן, ממלא מקום מנכ"ל חדשות 10, השיב: "בתחקירים שלנו רמת הטעויות וההתנצלויות נמוכה יותר. אתה נופל בדיווחים, לא בתחקירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ