שיעור העולים המתאבדים גבוה פי 10 ביחס לשאר האוכלוסייה

על פי דו"ח חדש שהוצג בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת, שיעור ההתאבדות בקרב צעירים ממוצא אתיופי הוא הגבוה ביותר

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

שיעור העולים הצעירים המתאבדים בשנה, גבוה פי עשרה בהשוואה לכלל האוכלוסייה, כך עולה מדו"ח שהוצג היום (שלישי) בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת לרגל היום הבינלאומי למניעת אבדנות. את הדו"ח הפיק מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

הדו"ח חושף כי שיעור ההתאבדות בקרב עולים צעירים מאתיופיה, בגילאי 44-15, גבוה פי 5 עד 10 משיעור זה בקרב כלל האוכלוסייה, ובקרב עולי חבר העמים בגילאים אלה, שיעור המתאבדים גבוה פי 2 משיעור זה בקרב כלל האוכלוסייה. על אף הירידה בשנים האחרונות בשיעור ההתאבדות בקרב עולי אתיופיה בגילאי 24-15, שיעור זה עדיין כפול משיעור ההתאבדות בקרב יוצאי ברית המועצות לשעבר וקבוצות אחרות באוכלוסייה.

הגורמים המרכזיים לנתונים קיצוניים אלה, מלבד העובדה כי מחשבות אובדניות שכיחות בגיל ההתבגרות, נעוצים בהנחה שהעולים סובלים מבעיות חברתיות וכלכליות. לפי הדו"ח, עולים רבים מגיעים עם צפייה גדולה עם הגיעם לישראל, אך המציאות יוצרת אצלם תחושת תסכול, וסובלים מהבדלי התרבויות.

על פי הנתונים העדכניים ביותר, מספר המתאבדים השנה בישראל עומד על למעלה מ-400 בני אדם, שליש מתוכם עולים ו- 66 מתוכם הם בני נוער עד גיל 25 . יש לציין כי עדיין מדובר בהערכה, מאחר ובני משפחות עולים רבים מסתירים את סיבת המוות, מסיבות חברתיות והלכתיות.

מנתוני התכנית הלאומית למניעת אובדנות עולה עוד כי שיעור העולים שניסו להתאבד גדול יותר בהשוואה לכלל האוכלוסייה. כך לדוגמה, בשנה שעברה נרשמו כ-2,200 ניסיונות התאבדות בקרב צעירים בגילאי 24-15, ובער"ן התקבלו כ-800 פניות מצעירים עולים עד גיל 21.

חברי הוועדה דנו היום בתוכנית הניסיונות של משרד הבריאות, שהביאה לירידה במספר ההתאבדויות. על התוכנית פורסם היום ב"הארץ". סגן-אלוף ד"ר קרן גילת, הפסיכיאטרית הראשית של צה"ל, סיפרה כי בשש השנים האחרונות, ירד מספר ההתאבדויות בצבא לפחות ב-40%, במקביל לגידול המספרי של חיילי צה"ל. היא ציינה כי בשנה שעברה לא נרשמה אף התאבדות של יוצי אתיופיה בצה"ל.

שרה הכהן, אחראית תחום הרווחה במשרד הקליטה, אמרה בדיון כי "ישנה עלייה משמעותית באחוז הפניות לאנשי הרווחה, אולם חשוב לטפל באוכלוסיית החיילים המשתחררים על רקע פרופיל 21, שלא עוברים הכנה לקראת היציאה ונפלטים לאזרחות בלי ליווי, מה שיכול להעצים את מצב הסכנה שהיא מצויה בו".

ח"כ שלמה מולה (קדימה) קרא לצה"ל לשתף פעולה ולהתייעץ עם ארגוני העולים מאתיופיה ומחבר העמים, כדי להתמודד עם הפער התרבותי הייחודי לאוכלוסיות אלו. נציג משרד הרווחה, אילן שריף, העיד כי קוצרו זמני הטיפול בפניות וכי הם פועלים בשיתוף משרד הקליטה ומשרד הבריאות בתוכניות השונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ