גנץ התבדח על שירת נשים, וניסה למנוע פרסום |

צה"ל: דברי הרמטכ"ל נאמרו בבדיחות; חברי כנסת: לא מפליא שמדירים חיילות

בעוד שבכנסת זעמו על השיחה שהוקלטה בין הרמטכ"ל לשר הביטחון, בצבא ניסו להנמיך את גובה הלהבות. "מצער שהם בוחרים בבדיחות סקסיסטיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצה"ל ניסו הערב (שלישי) להבהיר כי דבריו של הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, בשיחה עם שר הביטחון אהוד ברק ועם כתבים בתרגיל בצפון, נאמרו בהומור. הרמטכ"ל התבדח היום במהלך אימון בצפון עם השר ברק על שירת נשים בצה"ל, וביקש מכתב גל"צ לא לשדר את הדברים.

"הדברים נאמרו בבדיחות, בשיחה פתוחה ותו לא", מסרו בדובר צה"ל, "צר לנו על הפרשנות שניתנה לדברים. האמירה (המתייחסת לשירת נשים, ג"כ) נוגעת לעיסוק היתר בנושא. ראוי לשמור על רוח טובה ופרופורציות בנוגע לאמירות".

מאוחר יותר נמסרה הודעה נוספת מדובר צה"ל  שבה נאמר כי "הרמטכ"ל מבהיר כי התבטאויותיו במהלך הביקור המשותף בתרגיל בצפון נאמרו בבדיחות הדעת, וכי הפרשנות שנוספה לדברים עומדת בסתירה לתפיסת הרמטכ"ל ולפועלו המוכח לקידום נשים בצה"ל. הרמטכ"ל מתנצל בפני כל מי מהגורמים שנפגע מדבריו".

גנץ וברק, שביקרו בתרגיל של גדוד 51 של חטיבת גולני, שוחחו אל מול המצלמות, ככל הנראה מבלי שידעו כי הדבר מוקלט. ברק שאל את הרמטכ"ל אודות החיילות הנוכחות במקום וגנץ השיב: "הן בהפסקות שרות... בהפסקה הן מתחילות לשיר".

בני גנץ ואהוד ברקצילום: תצלום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

מפקד חטיבת גולני, אלוף משנה אופק בוכריס אמר: "אין בעיה שישירו שירה, סולו, הכל יהיה בסדר", ואילו ברק ציין: "יש פה את דנה מהתקשורת של השר. היא מושבניקית. היא יכולה לשיר בלי מדים, זה יותר...". בוכריס השיב: "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים, זה בסדר", והנוכחים במקום צחקקו.

שניות לאחר מכן פנה גנץ לכתב גל"צ שהיה באימון ואמר: "גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה. גם אם זה הסקופ של החיים שלך. זה נשאר אצלך בטייפ". כשהסתובב גנץ והבחין בכתב ערוץ 2, ניר דבורי, אמר בקול מבודח הרבה יותר: "גם אליכם זה... אחרת זאת תהיה הכתבה האחרונה, אתה יודע, חבל". הוא הוסיף ואמר לכתב, שהתבדח גם הוא בתגובה להצעה: "שלא תהיה זו הכתבה האחרונה כמו המלחמה האחרונה. אני מבטיח שזו תהיה הכתבה האחרונה", הוסיף גנץ בהמשך לרוח השיחה המחויכת.

פרסום השיחה עורר גל תגובות, שטענו לסקסיסטיות ושוביניזם בעצם ההתבדחות על הנושא. ח"כ אורית זוארץ מקדימה מסרה כי "ההתבטאות חושפת את דעותיהם האמיתיות בנושא הטעון של שירות נשים בצה"ל. ההתבטאות מוכיחה ששתיקתו הרועמת של הרמטכ"ל בנושא הדרת נשים בצה"ל לא הייתה מקרית".

ח"כ זהבה גלאון ממרצ מסרה בתגובה לדברים כי הבדיחות של השניים מזכירות לה את השיח שאפיין את הצמרת הביטחונית בשנות ה-50. "אני מתביישת בשבילם שזו רמת השיחה שלהם. אין להתפלא שמדירים חיילות בצבא, אם זו רוח המפקד", מסרה.

חברה לסיעה, ח"כ אילן גילאון, אמר בתגובה כי "מצער מאוד שהרמטכ"ל ושר הביטחון בוחרים בבדיחות סקסיסטיות במקום להיאבק על שוויון אמיתי לחיילות צה"ל". גם ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) אמר בתגובה כי "התורה מכבדת את האשה באופן מוחלט, להבדיל מאלו המדברים גבוהה גבוהה כנגד הדרת נשים ובליבם בזים להן".

גם ח"כ מירי רגב (ליכוד) התבטאה בנושא ורשמה בין היתר בדף הפייסבוק שלה "השוביניזם קופץ לבכירים בכל פעם מחדש. התמונה בה מצולמים שר הביטחון והרמטכ"ל מצחקקים על החיילות זו בושה וחרפה. אם ככה מתנהג הרמטכ"ל מה מצפים מהחיילים. אני מצפה מהשר ומהרמטכ"ל שיעבירו התנצלות על התנהגותם. הגיע הזמן שהבכירים יבינו כי שילוב הנשים בצה"ל הוא כוח ועובדה מוגמרת".

ח"כ, הד"ר נחמן שי (קדימה) אמר בתגובה לשיח הגברים בתרגיל צה"ל ברמת הגולן: "מצפון תיפתח הרעה. הדו שיח בין שני הגברים המופקדים על ביטחון ישראל, מלמד יותר מכל על עומק היוהרה והשוביניזם במערכת זו. אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר".

צפו בשיחה בין הרמטכ"ל לכתבים, היום בצפון

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ