השביתה הסודית

מה קרה כשחלי יששכר ניסתה לשקם את חייה אחרי שפוטרה וללמוד בקורס קונדיטורים שהוצע לה על ידי שירות התעסוקה

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

בראשית מארס השנה, בגיל 44 ואחרי 16 שנות עבודה, פוטרה חלי יששכר מעבודתה כרכזת נכסים בחברת "עזרה וביצרון". פיטורים הם משבר מובן, אבל ייששכר היא לא אחת שתישבר. שבוע לאחר פיטוריה כבר פקדה את שירות התעסוקה, מלאה במוטיבציה להסתער על עבודה חדשה. כשבשירות התעסוקה הציעו לה לעשות הסבה מקצועית ולהגשים את חלום חייה, לא היתה מאושרת ממנה. היא נרשמה לקורס קונדיטורים, קורס הכשרה מקצועית המתקיים בבית הספר תדמור במימון שירות התעסוקה. יששכר שמה לה למטרה להפוך את הסבת המקצוע הזאת לפרודוקטיבית, ובעיקר למקור פרנסה מיידי, ובאפריל עברה את מבחני הקבלה. אלא שאז החל מסע מהמורות תמוה.

הקורס אמור היה להתחיל באוגוסט, אך רגע לפני הודיעו לה שפתיחתו נדחתה ל"אחרי החגים". אבל גם אחרי החגים הקורס לא נפתח. יששכר, המייחלת לעבודה, לא אמרה נואש. יום אחר יום התייצבה בשירות התעסוקה, וגם צילצלה לבית הספר, נידנדה ובדקה עד שלבסוף הוזמנה לוועדת קבלה בתדמור ב-15 בנובמבר. ב-14 בנובמבר קיבלה שיחת טלפון מתדמור: "מצטערים", אמרו לה", אבל אנחנו נאלצים לדחות את כינוס הוועדה לתאריך לא ידוע". ההסבר היה ששירות התעסוקה בעיצומים. כיששכר ביקשה ממתאמת הקורסים בלשכה להסביר לה באילו עיצומים מדובר, היא מספרת שנענתה בתשובה: "אני בעיצומים ולא יכולה לדבר".

מתברר שבשירות התעסוקה מוחים בין השאר נגד הכוונה לקחת מהם את האחריות על הקורסים להסבה מקצועית ולהעבירה לגוף פרטי. זו מחאה ראויה. אך כאשר צעד המחאה הוא ביטול או דחייה של אותם קורסים עצמם, נראה כאילו שירות התעסוקה יורה לעצמו ברגל. זאת ועוד. העיצומים כל כך חשאיים, עד שפועל היחידים כמעט שיודעים עליהם הם המובטלים. איזו סיכוי יש למחאה כזאת להצליח?

עכשיו מה עושים? חלי ועוד אלפים במצבה רוצים להתחיל לעבוד. הם מוכנים לעבוד קשה למען המטרה - לא זו בלבד שלא ישתכרו כלל במהלך הקורס שנמשך שמונה החודשים - אלא הם גם משלמים בעבורו 7,000 שקלים. בינתיים פרק הזמן שבו הם זכאים לקבל דמי אבטלה הולך ונגמר, והם מוצאים את עצמם בלא קצבה, בלא קורס ובלא אופק, בקצרה - כל מה ששירות התעסוקה אמור לספק.

חלי ניסתה להירשם לקורס כזה באופן פרטי, אלא שהתברר לה שהוא עולה לא פחות מ-22,000 שקלים. לכו תמצאו מובטל שיכול לממן את זה. "אנחנו ציבור נפגע, ואין עם מי לדבר", היא אומרת. "אין תשובות, לא יודעים למי לפנות. כשאת שואלת אנשים אם הם יודעים שלשכת התעסוקה בעיצומים, אף אחד לא יודע על זה. וברגע שהדברים לא ידועים לציבור, זה יכול לקחת שנים עד שהם יסתדרו, ועוד פעם - האזרח הקטן הוא זה שנפגע. אני לא יודעת איזה עוד שירותים הם לא נותנים".

מלשכת מנכ"ל שירות התעסוקה נמסרה התגובה הבאה: "ועד השירות הכריז על עיצומים במטרה להביא לשיפור ולהגדלת הכלים תומכי ההשמה ברשות שירות התעסוקה, הניתנים לדורשי העבודה. בימים אלו מתנהל משא ומתן בין הנהלת השירות, הוועד והאוצר. הנושא אמור להיפתר בקרוב". כמה באמת קרוב פתרון המשבר איש אינו יודע באמת. מה קורה שם בדיוק ועל מה בפועל נלחמים גם לא ברור לגמרי, או סתם לא נמצא בראש מעייניהם של כלי התקשורת, אנשי האוצר, מקבלי ההחלטות או כל מי שאינו מובטל שממתין להסבה מקצועית או לפחות לפרנסה בסיסית. בינתיים, מי שמחפש קונדיטורית בפוטנציה עם חלום לא ממומש מוזמן לתת ליששכר הזדמנות, כי לא נראה שמישהו בשירות התעסוקה עומד לעשות את זה.

יששכר. תנו לה הכשרה מקצועיתצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ