המרדף שנגמר במות החייל נוהל בניגוד לסמכות מבצעיו

כך עולה מתחקיר ראשוני של המרדף שניהלו בסוף השבוע בכפר סבא מתנדבי משטרה, אשר בסופו נהרג חייל וחברו שנהג ברכב נפצע קשה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מתנדבי משטרה שניהלו ביום שישי האחרון מרדף ברחובות כפר סבא אחר רכב שלא עצר לבדיקה פעלו בניגוד לסמכויות שניתנו להם. כך עולה מתחקיר ראשוני של האירוע, שבו נהרג החייל עדן מוסאי ונפצע קשה חברו אור הרוש, נהג הרכב.

האירוע החל ביום שישי לפנות בוקר, לאחר שהרוש התעלם מהמתנדבים שעמדו ביציאה ממושב בצרה וביקשו ממנו לעצור ולהציג רישיונות. הוא פתח בנסיעה מהירה לכיוון כפר סבא והמתנדבים עלו לרכבם, דלקו בעקבותיו והודיעו על הרכב הנמלט לכוחות המשטרה שפעלו באזור. כשהגיעו הרוש ומוסאי לרחוב בן יהודה התהפך רכבם ומוסאי נהרג במקום. כעת מתברר שהמתנדבים פעלו ככל הנראה בניגוד לסמכויות שהעניקה להם המשטרה ביחס לניהול המרדף אחר הרכב. מלבד זאת, הם לא עברו קורס נהיגה מבצעית המכשיר שוטרים לנהל מרדף.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כך נראתה המכונית הפגועה בסוף המרדףצילום: יניב קובוביץ

מהתחקיר הראשוני עולה כי המתנדבים טענו שלא רדפו אחר הרכב אלא רק עקבו אחריו. כחלק מנוהל המרדף המשטרתי רשאים השוטרים לנסוע גם באור אדום ברמזור ולהתעלם מחוקי התנועה כדי לעצור את הרכב הנמלט, כל זאת תוך שמירה על אזרחים חפים מפשע. המתנדבים הדגישו כי במעקב עצרו באור אדום ולא סיכנו איש, עד שהבחינו שרכבם של הרוש ומוסאי התהפך. בניגוד לעדויות המתנדבים והשוטרים בזירת התאונה, התקבלו במשטרה עדויות ראייה הטוענות שהמתנדבים נסעו במהירות גבוהה בעקבות רכבם של הצעירים. "נסעתי אחרי רכבם של השניים ברחוב בן יהודה במהירות של כ-100 קמ"ש והרכב המשטרתי עבר אותי כמו רוח", תיאר אחד מעדי הראייה, "הוא לא עצר אף לא ברמזור אחד וחמש ניידות נוספות נסעו בעקבות הרכב של השניים".

לדברי העד, לאחר התאונה הפגינו המתנדבים קור רוח. "הנסיעה מהמושב ועד מקום התאונה נמשכה רק כמה דקות משום שהמרדף התנהל במהירות מטורפת", הוסיף, "מיד אחרי שרכבם של הצעירים התהפך המתנדבים יצאו מהניידת עם חיוך על פניהם, כאילו תפסו רוצחים".

בני משפחתו של מוסאי ניסו ביומיים האחרונים להשיג את תיעוד המרדף כפי שנקלט במצלמות האבטחה, לאורך מסלול הנסיעה מהמושב לרחובות כפר סבא. לדבריהם, הם אינם סומכים על בדיקת המשטרה ונחושים לגלות אם המרדף היה הכרחי. "המשטרה הרגה את הבן שלי. היה פה מחדל", אמר אביו של מוסאי, אורי, "הם היו יכולים לעצור אותם ברמזור או להגיע לבתיהם אחר כך ולעצור אותם שם. נפעל בכל הכוח כדי לקבל תשובות וכדי שהאשמים ישלמו את המחיר".

בני משפחתו של ההרוג עדן מוסאי, אתמול. נחושים לקבל את תיעוד המרדף ממצלמות האבטחהצילום: הדר כהן

מפקד מחוז מרכז, ניצב בנצי סאו, החליט להפקיע את בדיקת האירוע ממרחב שרון, שאליו משתייכים המתנדבים, ולהפקידה בידי קצין בודק בדרגת ניצב משנה ממחוז המרכז, שיאסוף את חומרי החקירה ויבחן את התנהלות המתנדבים במרדף. הקצין יקבל את הקלטות רשת הקשר של השוטרים בזמן המרדף ואת התיעוד ממצלמות האבטחה לאורך מסלולו. השוטרים והמתנדבים שהשתתפו במרדף ימסרו את גרסאותיהם לאירוע והקצין יבחן אותן אל מול הנתונים שבידיו.

במשטרה הבהירו כי ימשיכו לבצע מרדפים אחר נהגים שמסרבים לעצור לבדיקה ונמלטים. ביחס למרדף בכפר סבא מסרו כי "מדובר ברכב שהתעלם מהוראה של שוטרים לעצור לבדיקה ופתח בנסיעה מהירה תוך סיכון כלי רכב ואזרחים. בסיומה של נסיעה זו אירעה תאונת דרכים לרכב הנמלט. השתלשלות האירוע נבחנת אצל קצין בודק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ