דיון סוער בכנסת על אונ' בן גוריון: "מצאתם קורבן חדש"

נציגי הימין והשמאל בוועדת החינוך התעמתו על רקע הטענות להטיה פוליטית במחלקה לממשל. טיבי לאלכס מילר: "כדאי שתשנה את השם לאלכס מקארתי"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ועדת החינוך של הכנסת קיימה היום (רביעי) דיון מיוחד בנוגע למחלקה לפוליטיקה וממשל של אוניברסיטת בן גוריון, בעקבות דו"ח המועצה להשכלה גבוהה בעניינה. הדיון היה רווי צעקות, בעיקר בין יו"ר הוועדה אלכס מילר וחברי הכנסת מיכאל בן ארי, יעקב כץ, אחמד טיבי וניצן הורוביץ. ראש המחלקה, דני פילק, טען בדיון כי חברי המחלקה מקבלים מימון מקרנות שונות כשהם גוברים על מועמדים מפקולטות שונות ואמר כי "השאלה של איזון הדעות הפרטיות של המרצים אינה רלוונטית לאקדמיה בשום מקום בעולם". חבר הכנסת דני דנון הגיב ואמר כי "יש הדרה של הימין אצלך בפקולטה", והח"כ בן ארי שאל "האם גיוס הכספים לא מגיע בשל שנאת ישראל"?.

רקטור האוניברסיטה, צבי הכהן, אמר בדיון כי דו"ח המל"ג קבע שעל המחלקה לגייס יותר אנשי צוות וכן לחזק את תכני היסוד. לדבריו, "למה לאיים עלינו כשאנו מסכימים? אנו מוחים על השימוש הפוליטי שנעשה. בדו"ח אין שום אמירה פוליטית נגד המחלקה - רק דרישות לחיזוק קורסי הליבה וגיוס אנשי צוות נוספים. אני לא יכול לעשות ועדות קבלה לאנשי סגל ולשאול אותם על דעותיהם הפוליטיות".

נשיא האוניברסיטה בעבר, ח"כ אבישי ברוורמן, טען כי ועדת החינוך אינה הפורום ההולם לדון בעניין. "הוועדה אמרה שיש חוסר איזון - המחלקה תאזן זאת - אני לא רואה למה צריך לעשות דיונים בכנסת למעט הצורך בפריימריז. יש מחלקות רבות שבהן מקבץ גדול יותר של אנשי ימין. יש דיונים שלא צריכים להתקיים בפרלמנט והזכירו כבר את מקארתי".

יעקב כץ ומיכאל בן ארי. גיוס הכספים מגיע בשל תמיכה בשנאת ישראלצילום: פתאל מיכל

נציג תנועת "אם תרצו" בדיון טען כי "שמונה מתוך תשעה מרצים בחוג חתומים על העצומות הכי קיצוניות נגד ישראל. אנחנו לא רוצים לסגור את המחלקה רק שיהיו יותר דעות". בשלב זה אמר הח"כ כץ כי "הם אנטי ציוניים, לא שמים על המדינה, באיזה מקום היו מאפשרים דבר כזה? בושה וחרפה".

חבר הכנסת שלמה מולא אמר כי "זה כמו שדיברו שלא בצדק על סגירת בר-אילן אחרי שיצא ממנה רוצח ראש הממשלה. כמי שהגיע ממדינה טוטליטרית אני מציע לא לייצר את השיח הזה. אולי נתחיל לבדוק את המכללה באריאל וכיצד היא מלמדת על הכיבוש? תניחו לאוניברסיטה הזאת. כששום אוניברסיטה אחרת לא קיבלה את יוצאי אתיופיה בן גוריון היתה היחידה שעשתה זאת. מצאתם קורבן חדש במסגרת הרוח האנטי דמוקרטית".

ח"כ ניצן הורוביץ תקף גם הוא את עצם קיום הדיון ואמר כי "זה לא דיון ענייני אלא קרקס. פעם זה מופנה לבית המשפט, פעם לארגוני זכויות אדם, פעם לתקשורת והיום לאוניברסיטת בן גוריון. צר לי עליכם אנשי האוניברסיטה, משתמשים בכם כדי לנהל קרב פוליטי וציד מכשפות. הקואליציה המטורפת יוזמת את הקרקס ואנחנו ניצבים במשחק מכור".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ח"כ אחמד טיבי בירך על קיום הדיון, אותו הגדיר "עלוב", מכיוון שלדבריו "הוא מהווה תמונת ראי אמיתית של מה שמתרחש בארץ. ראשי ועדות מנצלים את מעמדם החשוב כדי לקדם נושא מסוים ולאיים על גוף מסוים. כדאי שתשנה את השם לסנאטור אלכס מקארתי הקטן", אמר ליו"ר הוועדה אלכס מילר והוסיף כי "ציד המכשפות הזה הוא עוד פרק שחור בתולדות הפרלמנט הישראלי". ח"כ כץ מצדו פנה לטיבי וטען בפניו כי אמר הכל חוץ מלהציע למילר לחזור לרוסיה. על כך אמר טיבי - "אני מוכן לשקול כל רעיון שתעלו", וסיים בכך שאמר ש"לא תוכל לסגור את המחלקה, אבל הדיון יוצר דה לגיטימציה ואיום מתמיד על מה מותר לחשוב ומה לא".

ח"כ כץ התייצב נגד אנשי המחלקה ואמר כי "אם יש פרופ' שאומר שחטיפת גלעד שליט לא היתה מעשה טרור הוא זה שיאבד סטודנטים. אני מצפה שיתנו אותו חופש ביטוי גם לרבנים ולישיבות. שכל אחד יבדוק את עצמו. אם יש הגזמה, זכות הממשלה והכנסת לבדוק זאת. טיבי, בפרלמנט אחר כבר היו עורפים את ראשך".

נציג המל"ג משה מאור התייחס לדו"ח המל"ג עצמו וקבע כי ""מדובר בדו"ח מאוד חמור שקבע ששתי מטרות המחלקה - להיות אינטרדיספלינרית וכן אקטיביסטית - נכשלו. תלמידי המחלקה לא נחשפים לעושר הקיים בתחום. אחת ההמלצות החמורות היא להפסיק את הנחייית הדוקטורט למחלקה". לדבריו, "המל"ג הוא רגולטור והאוים בסגירה הוא אחד מהכלים העומדים לרשותו. אנו מקווים שהאוניברסיטה תטפל בבעיות האלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ