בראש העין יוצאים נגד מואזין כפר קאסם הסמוך

גילי כהן ויהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן ויהונתן ליס

עיריית ראש העין, יחד עם תושבי היישוב, יוצאים נגד קריאות המואזין מכפר קאסם הסמוך בטענה כי מהווה מטרד ופוגע באורח חייהם. ראש העיר, משה סיני, פנה באחרונה למשרדים הממשלתיים, ודרש ממנהל מחוז המרכז במשרד להגנת הסביבה, גדעון מזור, לפעול בנושא ולאכוף את החוק למניעת רעש. הדבר נובע מתלונות התושבים בשנים האחרונות, בעיקר בשכונות הצפוניות, על רעשים בלתי נסבלים. "השכונות שלנו ממקומות על ההר, כך שיש זוויות בהן שומעים את קריאות המואזין חזק", סיפרה תושבת אחת השכונות בעיר. תושב אחר, שלום דראב, קרא למצוא דרך שבה "אנו לא נופרע והם ימשיכו בפולחן שלהם". לדבריו, "המצב בלתי נסבל, ואני שומע את זה גם מהשכנים. אני מוכן להילחם שיהיה להם את הזכות להתפלל, אבל זה לא צריך להיות".

בשנה האחרונה הסכימו מרבית המסגדים בעיר להתחבר למערכת רמקולים אחת, שתוכל לווסת את עוצמת הרעשת ונדמה היה כי הבעיה בדרך לפתרון, אך תלונות התושבים לא פסקו, ובראש העין פנו לגורמי השלטון. במכתב ששלח מזור מהמשרד להגנת הסביבה לאנשי משרד הפנים לפני כחודש, טען כי לעניין "השפעות שליליות בכל הקשור ליחסי השכנות בין היישובים".

בכפר קאסם אמרו כי מדובר בפגיעה קשה באמנותם. "אנחנו עושים הכל מבחינה אקוסטית", אומר ראש עיריית כפר קאסם, נאדיר סרסור. "הנמכנו את הטונים ואת הדציבלים, אבל יותר מזה אין מה לעשות, זה חלק מהדת של האסלאם", הוא הוסיף. "זו אמירה גזענית לשמה. אנחנו נשמיע את המואזין, היום ומחר. ומי שרוצה לגור לידינו - אהלן וסהלן".

ראש עיריית ראש העין דחה את הדברים. "זו לא בעיה לאומית, לא דתית, ולא היסטורית - זו בעיה של רעש לתושבים", אמר. לדבריו, אם לרשויות המקומיות אין אפשרות להשתמש במפוחים בגין "רעש לתושבים", כך צריך לאכוף גם את רעש המואזין. "אי אפשר לתקן חוקים נגד רעש, ולא לטפל בהם. תפקידו של משרד ממשלתי לבוא ולאכוף את החוק, או לוודא שעושים את המאמצים".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "הטיפול במסגדים מצוי בתחום אחריותו של אגף עדות דתיות במשרד הפנים". הם ציינו עם זאת כי שני המשרדים פועלים יחדיו לחיבור המסגדים למערכת מרכזית ולהנחיות בדבר טיפול אקוסטי, ובאחרונה נערכה פגישה משותפת למנכ"לי המשרד. באשר לפעילות האכיפה ציינו כי "לצערנו, משטרת ישראל נמנעת מלהתלוות למפקחי המשרד בפעילות יזומה נגד מסגדים העוברים על החוק".

במקביל, מגיע הנושא גם לפתחם של שרי הממשלה. ביום ראשון הקרוב תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת החוק השנויה במחלוקת שיזמה ח"כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), האוסרת על שימוש במערכות הכריזה במסגדים. "חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה באיכות החיים", נכתב בדברי ההסבר להצעה, שעליה חתומות בין היתר גם חברות הכנסת מירי רגב וציפי חוטובלי (ליכוד). לפי ההצעה, ייאסר השימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים.

תגובות