אליפות ספרד הפתוחה: ש"ס ו"חוק האפליה"

ש"ס נחושה להניף מחדש את הדגל הספרדי. המצביעים מבקרים את מנהיגי התנועה שילדיהם נהנים ממקומות מובטחים ביוקרתיים שבמוסדות הליטאיים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

יושב ראש ש"ס, אלי ישי, מיהר אמש למסור הודעה: הוא נפגש במהלך היום עם ראש הממשלה ועם שר החינוך וסיכם אתם על צעדים חדשים ותקיפים נגד האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדיים. נמסר כי נתניהו וסער הביעו תמיכה בהצעת "חוק האפליה" שש"ס הניחה על שולחן הכנסת, ועם זאת, הוסכם כי ההצעה עצמה תועלה להצבעה רק בעוד שבועיים. עד אז תיעשה עבודה משפטית, והשר סער עצמו ייפגש עם ועדת הרבנים של ש"ס.

מה שעומד מאחורי ההודעה והמהלכים הבהולים הוא הידיעה כי קרב המועד שבו הפעיל החברתי יואב ללום יגיש את עתירתו לבג"ץ, בדרישה להפסיק את אפליית הספרדיות במוסדות החינוך. "בג"ץ הסמינרים" הפך מטבע לשון זמן רב לפני שהוגש. כבר לפני שנה וחצי איים ללום כי תיק עמנואל, שגרר אז את הציבור החרדי למערבולת קולוסאלית סביב סיפור מקומי, הוא רק טעימה מהדבר האמיתי: מאבק באפליה בסמינרים, שהיא תופעה כלל-ארצית, ממוסדת יותר, כמעט רשמית. העתירה החדשה, שמגוללת את סיפור הגזענות החרדית לתולדותיו ב-40 עמודים, מעלה את לחץ הדם של ראשי ש"ס לא פחות מזה של מנהלי "שרנסקי", "ליברמן" ו"מנדלסון".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

ש"ס שגתה ונפגעה קשות בפרשת עמנואל מפני שישבה על הגדר וברגע המכריע בחרה לצאת דווקא נגד העו"ד החרדי הצעיר שלפני כמה שנים קידש מלחמה בגזענות החרדית-ליטאית לאחר שפגש בה מקרוב. בשיא הפרשה הרב יוסף תקף את יואב ללום על שהעז לפנות לערכאות חילוניות ואמר ש"אין לו חלק לעולם הבא".

הפגנת הורי התלמידות בבי"ס בעמנואל, לפני שנה וחציצילום: תומר אפלבאום

רבים ברחוב החרדי-ספרדי הבינו כי ש"ס נטשה אותם ואת הדגל הספרדי, כל זה בזמן שהאצולה הספרדית (כולל כל צאצאי הרב עובדיה יוסף וכל חברי סיעת ש"ס) נהנית ממקומות מובטחים ביוקרתיים שבמוסדות הליטאיים. המסקנות הללו עולות גם מסקרים פנימיים שערכה ש"ס בשנה האחרונה בין בוחריה. גם מעורבותו של ישי בהשגת הסדר בישורת האחרונה של פרשת עמנואל היתה מעט מדי ומאוחר מדי.

ש"ס נחושה כעת להשיג הישגים, גם כדי לנסות להניף מחדש את הדגל הספרדי וגם מפני שיואב ללום, שמעולם לא הסתיר את שאיפותיו הפוליטיות, מצטרף עתה לאיומים מקבילים (אריה דרעי, חיים אמסלם), שלא בהכרח ישתפו פעולה ביניהם. זה מספר חודשים, אלי ישי משמיע בכלי התקשורת החרדית הצהרות לוחמניות כלפי המשך האפליה, ואילו חברי סיעתו שוקדים על שתי הצעות חוק שנועדו לצייר אותה כגרסה החרדית-ספרדית של מרטין לותר קינג. הצעה אחת, "חוק האפליה", קובעת סנקציות קשות על מנהלים ועל מוסדות שיפלו על רקע גזעני, והצעה אחרת קובעת אזורי רישום מחייבים, גם בסמינרים, שלא יאפשרו למנהליהם לדחות מועמדות ספרדיות.

היום ייפתח המרוץ, ולש"ס יש בו מטרה אחת: לשכנע את ביהמ"ש העליון לדחות על הסף את העתירה של ללום, אולי בנימוק שהכנסת והממשלה כבר נוקטות צעדים נגד האפליה. ש"ס מעדיפה שהסוגיה תישאר במגרש הפוליטי, שבו ניתן לסכם עם ראש הממשלה ועם שר החינוך על צעדים קשים נגד אפליה, אלא שבמגרש הפוליטי יש גם אשכנזים. סיעת יהדות התורה, שגודלה פחות ממחצית ש"ס הספרדית, כבר הוכיחה את כוחה העצום מול נתניהו וסער, ותעשה הכל כדי לרוקן מכל תוכן כל הישג של ש"ס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ