מפגינים חוסמים כביש במאה שערים נגד כניסת האוטובוסים לשכונה

כשבוע לאחר חידוש פעילות "אגד", חוסמים 150 מפגינים את הכביש הראשי, בטענה כי האוטובוסים מסכנים את חיי התושבים כשהם עוברים ברחובות הצרים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כ-150 תושבי שכונת מאה שערים בירושלים חסמו היום (חמישי) בצהריים את הכביש הראשי בשכונה, במחאה על חידוש פעילות האוטובוסים של חברת אגד בשכונה בשבוע שעבר. מרבית המפגינים מתנגדים לנסיעת האוטובוסים בשכונה לא בשל סיבות דתיות, אלא מאחר שלטענתם נסיעת אוטובוסים ברחובות השכונה הצרים, בהם מסתובבים ילדים רבים, אינה בטיחותית. במקום נמצאים כוחות משטרה בלבוש אזרחי.

בין המפגינים ישנם גם ילדים, החוסמים את הכביש עם עגלות, ומחזיקים שלטים עליהם כתוב "אנא אל תסכנו אל חיי", "גם לי הזכות לחיות, אפילו שאבא שלי חרדי קיצוני", ו"ראשי אגד תענו בכנות: גם בשכונה שלכם צריך להיצמד לקיר כשאוטובוס חולף?". חלק מהמפגינים אף קוראים פרקי תהילים.

לדברי המפגינים, בתחילת השבוע הושגה הסכמה בין ועד הפעולה של השכונה לבין חברת אגד, לפיה בשעות הצהריים, שעמוסות במיוחד בהולכי רגל, לא יסעו אוטובוסים בשכונה. המפגינים מתרעמים על כך שההסכמה, שהושגה לטענתם, לא כובדה.

הפגנה במאה שערים נגד כניסת האוטובוס לשכונה, היוםצילום: פיטוסי אוליבייה

אתמול יודו אבנים על אוטובוס שנסע במאה שערים, על ידי תושבי השכונה המתנגדים לכניסת האוטובוסים מסיבות דתיות. לא היו נפגעים.

בשבוע שעבר הודיעה חברת אגד כי היא מחדשת את פעילות האוטובוסים בשכונה, לאחר כמעט שנתיים בה לא הייתה בה תחבורה ציבורית בכלל. תנועת האוטובוסים הופסקה בזמנו בגלל התנכלויות מתמשכות של תושבים השכונה הקיצונים ("סיקריקים"), שכללו יידוי אבנים ובקבוקים לעבר אוטובוסים חולפים או ניקוב צמיגיהם.

חידוש התנועה בשכונה נעשה תחת עינה הפקוחה של המשטרה, שהקצתה כוח מיוחד לאבטחת האוטובוסים של מאה שערים, שאמור לפעול בכל מקרה של התנכלות. כבר ביום שני שעבר שעבר יודה אבן לעבר אוטובוס חולף מאחד מבתי הכנסת בשכונה. המניעים של המתנכלים הם דתיים. המשחיתים טוענים כי הפרסומות שמודבקות על צדי האוטובוסים והעובדה שלא מונהגת בהם הפרדה בין נשים וגברים פוגעים ברגשותיהם.

הסיקריקים הבטיחו בתחילת השבוע שינהלו מאבק אלים ושעל אף שהם מודים כי המשטרה מקשה עליהם, הם לא ירימו ידיים. "קשה לנו להילחם שלא ייכנסו אוטובוסים לשכונה כי המשטרה נלחמת בנו בכל הכוח כעת", מודה י', "אבל אם יהיו פרסומי שחץ על האוטובוסים, נילחם בכל מחיר. לא נירתע". במשטרת ירושלים אמרו בתגובה כי היא "לא תתיר כל פגיעה בכלי הרכב של אגד, ותגיב ביד קשה נגד כל מי שיפגע באוטובוסים העוברים בשכונת מאה שערים". בחברת אגד בחרו שלא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ